آمریکا به روسیه پیوست


ابتکار غلات بخشی جدایی ناپذیر از توافق منعقده با روسیه است. یادداشت تفاهم بین روسیه و سازمان ملل که طی 3 سال تنظیم شد، شامل لغو تحریم صادرات مواد غذایی و کودهای شیمیایی روسیه بود.

همچنین بر اساس این قرارداد، اتصال مجدد بانک کشاورزی روسیه به سوئیفت، از سرگیری تامین ماشین آلات کشاورزی، قطعات یدکی و خدمات، بازسازی خط لوله آمونیاک و تعدادی اقدامات دیگر باید انجام می شد. برای روسیه اما همانطور که مسکو اعلام کرد، این بخش از توافق هنوز محقق نشده است.

بر این اساس، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین ساعاتی پیش گفت که بخش‌های بسته توافق غلات دریای سیاه، بخش‌های مربوط به روسیه را برآورده نمی‌کند و در نتیجه عملاً لغو شد.

پسکوف گفت: توافقنامه صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه امروز به پایان می رسد. روسیه به محض برآورده شدن شرایطش در این توافقنامه به توافق بازخواهد گشت.

وی همچنین گفت که تصمیم مسکو برای عدم تمدید قرارداد هیچ ارتباطی با حمله شبانه به پل کریمه ندارد. کرملین این حادثه را “اقدامی تروریستی” خواند و اوکراین را مسئول می داند.

پسکوف تاکید کرد: این اتفاقات (تصمیمات) کاملا بی ربط است. حتی قبل از این حمله تروریستی، ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) موضع مسکو را در مورد توافق غلات اعلام کرد.

کرملین در حالی از عدم تمدید قرارداد غلات خبر داد که ساعاتی پیش رسانه های روسی خبری مبنی بر انفجار پل شبه جزیره کریمه معروف به «کرچ» منتشر کردند.

با این تصمیم، قرارداد بزرگ و حیاتی صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه که این کشورها تابستان گذشته با میانجیگری سازمان ملل و ترکیه امضا کردند، پایان یافت.

کمیته ملی مبارزه با تروریسم روسیه اعلام کرد که پل کریمه هدف حمله تروریستی پهپادهای اوکراینی قرار گرفته است.

نتانیاهو خون بایدن را به جوش آورد

با این حال ارتش اوکراین مدعی شد که این حمله می تواند یک اقدام تحریک آمیز از سوی روسیه باشد، اما رسانه های اوکراینی به نقل از منابع ناشناس اعلام کردند که سرویس امنیتی این کشور پشت حمله به پل کریمه بوده است.

پل کریمه معروف به “کرچ” شبه جزیره کریمه را که در سال 2014 با برگزاری همه پرسی به خاک مسکو ضمیمه شد، به روسیه متصل می کند. پاییز گذشته ارتش اوکراین این پل را منفجر کرد. پس از این حادثه پدر و مادر یک دختر جوان فوت کردند و فرزندشان نیز مجروح شد.

آمریکا به روسیه پیوست

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top