آیا اسرائیل در آستانه جنگ داخلی است؟ آیا ارتش کودتا می کند؟


من گزارش میدم اخبار اقتصادی رویارویی چند دهه ای اسرائیل و فلسطینی ها ظاهراً راه را برای جنگ داخلی در سرزمین های اشغالی هموار کرده است. با تظاهرات صدها هزار نفری علیه سیاست‌های راست افراطی کابینه نتانیاهو، رئیس‌جمهور این بازیگر هشدار داده است که او در آستانه است، اما برخی از تحلیلگران برجسته معتقدند که جنگ داخلی از قبل آغاز شده است. درگیری های داخلی بین دو گروه وجود دارد. صهیونیسم های قبل و بعد از 1967. به عبارت دیگر تنش بین صهیونیسم میانه رو و صهیونیسم متعصب و فاشیست بیشتر شد.

اسرائیل در آستانه است

در حالی که صهیونیسم میانه رو در پنج دهه گذشته توانسته است اختلافات خود را کنار بگذارد و به مصالحه دست یابد، سیاست های تدوین و اجرا شده پیرامون برتری یهود، راه را برای مانور عناصر رادیکال اسرائیلی هموار کرده است.در چنین شرایطی، ائتلاف جدید متشکل از شش حزب، پنج حزب مذهبی – یعنی ارتدوکس ها، افراط گرایان و صهیونیست ها را مدیریت کرده است. لفاظی ها و حتی درگیری های داخلی.

همانطور که مروان بشاره در الجزیره می نویسد، کابینه اسرائیل امروز از افراطی ترین و نژادپرست ترین عناصر سرزمین های اشغالی تشکیل شده است. کابینه ای که مصمم است ساختاری متعصب را تحکیم کند و با تابع کردن قوه قضاییه اسرائیل به اکثریت پارلمان راه را برای تغییر نظام سیاسی هموار کند. اتفاقی که می تواند در آینده نزدیک به جنگ داخلی منجر شود.

خطر بازگشت اسرائیل به مدار بحران

در همین رابطه منصور براتی، کارشناس ارشد مسائل اسرائیل ضمن تایید چنین اظهارنظری در این زمینه گفت: جامعه اسرائیل 5 سال است که مستعد این تقابل بوده است. به گفته وی، کمپین های متعدد انتخاباتی که بین سال های 2019 تا 2022 صورت گرفت، پتانسیل افزایش تنش را در جامعه اسرائیل نشان داد، به این معنا که فضای انتخاباتی و تقابلی ادامه یافت و به بحران تبدیل شد و نوعی دوگانگی و فضای دوقطبی در جامعه اسرائیل ایجاد کرد.

برادران در پاسخ به سوال اخبار اقتصادی وی درباره چرایی شعله‌ور شدن آتش تنش در سطح وسیع‌تری از زمان رهبری نتانیاهو، به موضوع اصلاحات قضایی اشاره کرد و گفت: اصلاحات پیشنهادی مورد تایید اکثریت اسرائیلی‌ها نیست، اگرچه همه این رادیکال‌ها به‌ویژه اعضای کابینه نتانیاهو در تلاش برای پیشبرد این قطعنامه هستند. این کارشناس ارشد مسائل اسرائیل با اشاره به تصویب اولین قرائت این اصلاحیه گفت: شواهد نشان می دهد که قرائت دوم و سوم نیز تا روز دوشنبه تصویب می شود. به گفته وی، در چنین شرایطی فضای رقابتی حاکم می تواند به نوعی تقابل، خصومت و دشمنی منجر شود. به ویژه به این دلیل که جامعه اسرائیل به دلیل بحران های جاری تحمل خود را از دست داده است.

احتمال شورش ارتش؟

براتی در پاسخ به سوال اکونومی نیوز در مورد نقش ارتش در بحبوحه جنگی که می تواند در میان مدت یا بلندمدت اسرائیل را درگیر داخلی کند، گفت: با توجه به مواضع اخیر برخی از نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل، زیرا ارتش تا به امروز تابع ساختار حاکم بوده است، چنین رویکردی می تواند گمانه زنی ها در مورد کودتای نظامی احتمالی را تقویت کند.

براتی در ادامه تاکید کرد: جامعه پزشکان و کارگران اسرائیلی درباره اعتصاب گفته اند، به گفته این کارشناس، اگر شروع اعتراضات با اعتصابات همزمان شود، می تواند منجر به جنگ داخلی و برخوردهای خشونت آمیزتر شود. منصور براتی در پاسخ به این سوال که چرا بی بی از خواسته های خود عقب نشینی نکرد، گفت: شواهد نشان می دهد که نخست وزیر اسرائیل نمی خواهد از مواضع خود عقب نشینی کند. به گفته این کارشناس ارشد مسائل اسرائیل، در صورت کناره گیری نتانیاهو، اکثریت کابینه خود را از دست می دهد و به فعالیت سیاسی خود پایان می دهد.

شورش رادیکال های به حاشیه رانده شده

از سال 1948، رهبران اسراییل سعی کرده اند از نقش بازیگرانی مانند ایالات متحده و کانادا در مدیریت تنش در میان جوامع مهاجر پیروی کنند. این تنها راه برای آشتی دادن اختلافات بین جوامع مهاجر عراقی و لهستانی یا مراکشی و روسیه بود. با این حال، سیاست مدارا در مورد فلسطینی ها صدق نمی کرد، اما جنگ 1967 معادلات را تغییر داد. جنبش افراطی اولین بار در سال 1977 با حمایت یهودیان به حاشیه رانده شده که رویای سرزمین بزرگتر اسرائیل یا کنترل کامل تمام فلسطین را در سر می پروراندند، به قدرت رسید. از آن زمان، حمایت نظامی و اقتصادی آمریکا این به فرصتی برای جنبش رادیکال راستگرای اسرائیل تبدیل شد.

در عین حال، تمایل پادشاهی‌های عربی برای کنار گذاشتن فرمول «سرزمین در برابر صلح» و امضای بی‌قید و شرط توافق‌نامه صلح و عادی‌سازی روابط با اسرائیل، مشروعیت نتانیاهو و متحدانش را افزایش داد. به گفته بشاره، زمانی که حامیان ایتمار بن گر، وزیر امنیت، دعوت او برای حمل سلاح را دنبال کنند، این سلاح‌ها نه تنها علیه اسرائیلی‌ها استفاده می‌شود. ، نژادپرستی، خشونت و نفرت ناشی از جهان بینی مذهبی و سیاست های اشغال و شهرک سازی منجر به ظهور نازی ها می شود.

افراطی هایی که متوقف نمی شوند

یک دهه پیش، آموس اوز، نویسنده اسرائیلی، یهودیان متعصب خشن در سرزمین های اشغالی را که از حامیان سرسخت وزیران کابینه امروز هستند و در کشتار فلسطینیان در کرانه باختری نقش دارند، «نئونازی های یهودی» نامید. این تحولات این سوال را ایجاد می کند؟ چرا اسرائیلی‌های کمتر متعصبی که خیابان‌ها را پر می‌کنند، نمی‌خواهند یا نمی‌توانند ارتباط بین آپارتاید و فاشیسم در حال ظهور را ببینند؟» پاسخ این است که بسیاری نمی‌خواهند و بسیاری نمی‌توانند. آنهایی که مایل نیستند ممکن است نگران باشند که مرتبط ساختن فاشیسم با آپارتاید باعث شکسته شدن و تضعیف جنبش می شود. کسانی که نمی توانند ارتباط را ببینند، می خواهند کیک خود را بخورند و آن را نیز بخورند. آنها اصرار دارند که برتری یهودیان و اشغال فلسطین باید حفظ شود.

با قضاوت بر اساس ترکیب پارلمان اسرائیل، اردوگاه اخیر اکثریت اپوزیسیون دولت را تشکیل می دهد و طرفداران زیادی در میان ارتش و نخبگان دارد. احزاب دیگر در موقعیتی هستند که می توانند ائتلاف جدیدی با رادیکال های لیکود تحت رهبری جدید تعریف کنند. این احزاب ممکن است با کابینه ائتلاف بر سر قوانین پیشنهادی به مصالحه برسند تا از آزادی نظام در برابر یهودیان محافظت کنند و در عین حال به آن اجازه دهند برنامه نژادپرستانه خود را علیه فلسطینیان در سرزمین های اشغالی پیش ببرد. چنین وضعیتی می تواند اوضاع را آرام کند، به اعتراضات خیابانی پایان دهد. اما جن در بطری و متعصبانی که از حاشیه به مرکز قدرت آمده اند و از درگیری و جنگ تغذیه می کنند، تا زمانی که رستگاری آنها کامل نشود متوقف نمی شوند.

آیا اسرائیل در آستانه جنگ داخلی است؟ آیا ارتش کودتا می کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top