آیا اسرائیل در آستانه یک زلزله بزرگ است؟


من گزارش میدم اخبار اقتصادی پارلمان اسرائیل روز دوشنبه قانونی را تصویب کرد که اختیارات دیوان عالی را برای لغو تصمیمات اتخاذ شده توسط وزرای کابینه محدود می کند و عملاً اولین مرحله از یک تلاش گسترده تر و عمیقا بحث برانگیز برای مهار قدرت قوه قضاییه را تکمیل می کند.ناظران می گویند این تصمیم یکی از پرآشوب ترین لحظات در تاریخ مدرن اسرائیل است. امروز رسانه ها گزارش دادند که معترضان جاده ها را در مقابل مجلس مسدود کرده و تلاش کردند این تصمیم را که به گفته آنها توهین به اصل اعتدال است، به چالش بکشند.

شعارهای معترضان برای “بی بی”

همانطور که رسانه ها گزارش دادند، رئیس پارلمان اسرائیل به صراحت اعلام کرد که لایحه محدودسازی برخی از اختیارات دیوان عالی کشور موسوم به «لغو اثبات سلامت عقل» ارائه شده توسط کابینه افراطی نتانیاهو با 64 رای موافق فراکسیون اکثریت – بدون رای مخالف نمایندگان این فراکسیون به تصویب رسید. پیشتر یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون کابینه نتانیاهو گفته بود که مذاکرات اپوزیسیون و اعضای کابینه بی بی برای دستیابی به راه حلی در خصوص این لایحه بحث برانگیز شکست خورده است، در عین حال یکی از گروه های ناظر سیاسی فعال در اسرائیل گفت که این راه را برای بازنگری در قانون هموار می کند که باعث محدود شدن فعالیت های دادگاه و خنثی کردن اختیارات دادگاه می شود.

آیا اسرائیل در آستانه عصر جدیدی است؟

همانطور که نیویورک تایمز، الجزیره و سایر رسانه ها گزارش دادند، پس از تصویب نهایی طرح اصلاحات قضایی، حسدروت (اتحادیه کارگری اسرائیل) اعلام کرد که گزینه اعتصابات ملی کارگران را بررسی می کند و در این رابطه ارنون دیوید گفت که به زودی اولین گام را برای ایجاد تعطیلی عمومی خواهد برد. وی به بازه زمانی خاصی اشاره نکرد و تنها گفت که در صورت لزوم اعتصاب صورت می گیرد. رهبران گروه های معترض به صراحت کابینه بی بی را محکوم کردند و اعلام کردند که تا آخر مبارزه خواهند کرد. آنها با انتشار بیانیه ای اعلام کردند که کابینه اسرائیل یکی از تاریک ترین دوران خود را رقم زده است، همزمان یایر لاپید خطاب به خلبانان و نیروهای ذخیره نظامی از آنها خواست تا تصمیم دیوان عالی صبور باشند و به گفته وی این پایان نبرد نیست و اسرائیل در آستانه عصر جدیدی قرار دارد.

پس لرزه های قطعنامه

به بهانه افزایش تنش در سرزمین های اشغالی اخبار اقتصادی وی با دو تحلیلگر برجسته مسائل خاورمیانه و بین المللی درباره سناریوهای احتمالی پس از تصویب این قانون بحث برانگیز گفتگو کرد. صادق گل انباری، تحلیلگر ارشد مسائل بین الملل در این باره به اختازنانیوز گفت: شواهد نشان می دهد که نتانیاهو با تصویب این بند بحث برانگیز طرح اصلاحات قضایی در بحبوحه بحران داخلی دست بالا را دارد. به گفته این تحلیلگر بین المللی اما اقدام مجلس می تواند پیامدهایی چون تضعیف نظام قضایی، تعمیق شکاف داخلی، تضعیف نهادگرایی به عنوان مهمترین میراث صهیونیسم و ​​تقویت رویکرد شخصی سازی قدرت را به همراه داشته باشد. با تمام این اوصاف، گل انباری خاطرنشان کرد که بر خلاف تصور گروهی از ناظران و تحلیلگران، بعید است تنش کنونی بین غرب و راست اسرائیل منجر به تغییر موضع و سیاست شود. آمریکا و اروپا باید از تل آویو حمایت کند، زیرا در پشت این حمایت عوامل بسیار مهمتر و منافع بزرگتری نهفته است.

بی بی عقب نشینی؟

گل عنبری در پاسخ به سوال اقتصاد نیوز درباره تاثیر اعتراضات و اعتصابات احتمالی در سرزمین های اشغالی گفت: حقیقت این است که مخالفان در ساختارهای قدرت از نهادهای امنیتی، نظامی و قضایی گرفته تا اتحادیه های کارگری و دانشگاهی و رسانه ها حضور پررنگی دارند. به گفته این تحلیلگر، حضور پررنگ نیروهای چپ و سکولار در ساختارهای حاکمیتی، بدون توجه به رادیکالیزه شدن جامعه اسرائیل، صدای مخالفان را قویتر کرده است. با این حال، به گفته این تحلیلگر ارشد، اگر سرپیچی فلج کننده وجود داشته باشد، بعید نیست که نتانیاهو مجبور به توافق با کابینه ائتلافی خود برای دادن امتیاز به مخالفان شود. گل عنبری در پاسخ به سوال اختاز نیوز مبنی بر اینکه آیا احتمال نشستن نتانیاهو و پس گرفتن قطعنامه وجود دارد یا خیر، گفت: بعید است چنین اظهاراتی توجیه شود، اما این احتمال وجود دارد که بی بی برای تغییر آن وارد مذاکره شود و امتیاز بدهد. به عبارت دیگر، نخست وزیر اسرائیل از این قطعنامه به عنوان اهرمی برای فشار برای حداقل امتیاز استفاده خواهد کرد.

اسرائیل در آستانه فروپاشی است

محمد بیات، کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه، از منظر دیگری به تحولات نگاه کرد و درباره اتفاقاتی که افتاد، یهودیت و دموکراسی به اگزتاننیوز گفت. عناصری که رهبران اسرائیل مدعی هستند این رژیم بر این محورها استوار شده است، مورد هجمه جدی قرار گرفته است، به گفته این تحلیلگر ارشد خاورمیانه، با تصویب لایحه موسوم به «لغو اثبات سلامت عقل»، توازن قوای حاکم بر ساختار سیاسی این رژیم به هم می خورد و این بدان معناست که قوه قضائیه که تا کنون نقش مهمی در برابر قوه حاشیه ای و حاشیه ای داشته است. بیات در پاسخ به اختازنانیوز درباره پس لرزه های تصویب چنین طرحی گفت: طبیعتا مخالفان به خیابان ها می آیند و شاهد کمپ خیابانی خواهیم بود. رویدادی که در کنار اعتصابات سراسری، نتانیاهو را با چالشی جدی مواجه خواهد کرد. از دیدگاه بیات در شرایط کنونی ده ها هزار نیروی ذخیره ارتش از جمله خلبانان ذخیره دست از کار کشیده اند، ادامه چنین وضعیتی منجر به بحران مشروعیت کابینه اسرائیل و عملکرد ضعیف این بازیگر در عرصه عملیاتی می شود.

هدف رادیکال ها تصویب این لایحه بحث برانگیز است

در ادامه این گفتگو بیات با بیان اینکه اسرائیل در آستانه فروپاشی است و ممکن است رادیکال ها به این بهانه به دنبال ایجاد تنش فرامرزی برای مدیریت بحران و اعلام وضعیت جنگی باشند، گفت: به گفته این تحلیلگر محتمل ترین سناریو حمله اسرائیل به مواضع حزب الله لبنان است. بیات در پاسخ به سوال اقتصاد نیوز مبنی بر اینکه اقدام مجلس می تواند منجر به مهاجرت معکوس و ایجاد تنش بین اسرائیل و اردن شود، خاطرنشان کرد: یکی از اهداف اصلی طرح تندروها برای تصویب چنین طرحی، الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی به منظور توسعه روند شهرک سازی و حضور گسترده تر در کرانه باختری است.

آیا اسرائیل در آستانه یک زلزله بزرگ است؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top