آیا بایدن تنها ناجی اسرائیل است؟ پشت صحنه تصویب لایحه اصلاحات قضایی!


به گزارش اقتصاد نیوز، توماس فریدمن، ستون نویس نیویورک تایمز با انتشار یادداشتی با اشاره به تنش حاکم بر سرزمین های اشغالی، هدف گروه های رادیکال از این گونه تعاملات را تحقق دو پروژه می داند. اول بی اعتبار کردن دیوان عالی و دوم الحاق کرانه باختری و دهان کج به راه حل دو کشوری.به گفته این تحلیلگر آمریکایی، شاید بایدن تنها شخصیت سیاسی باشد که می تواند از سقوط اسرائیل به ورطه جلوگیری کند. با این حال فریدمن معتقد است که رئیس جمهور کنونی آمریکا قادر به ایجاد فرصت نخواهد بود و موقعیت وی تنها بر روند عادی سازی روابط اسرائیل و آمریکا تأثیر منفی خواهد گذاشت.

تنش در اسرائیل واشنگتن را به زانو درآورده است

اکتبر 1973 ارتش مصر و سوریه به اسرائیل حمله کردند. زمانی که ارتش اسرائیل با کمبود مهمات مواجه شد، ریچارد نیکسون، رئیس جمهور وقت ایالات متحده، دستور انتقال تسلیحات را صادر کرد، اکنون پس از گذشت پنجاه سال، رئیس جمهور آمریکا باید بداند که اسرائیل برای ادامه حیات خود به حمایت نظامی هوایی واشنگتن نیاز دارد.

اگر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر وقت اسرائیل، به تلاش برای تصویب لایحه اصلاحات قضایی ادامه دهد. لایحه ای که مهمترین اختیارات قانونی را از دیوان عالی اسرائیل سلب می کند. قدرت هایی مانند بررسی انتصابات یا تصمیمات سیاسی اسرائیل. بدیهی است خواسته نتانیاهو و کابینه رادیکال او در شرایطی که ارتش اسرائیل در موقعیت ضعیفی قرار دارد و نه تنها ارزش های حیاتی آمریکا و اسرائیل از بین رفته، بلکه منافع حیاتی آمریکا نیز تضعیف شده است، بدون دستیابی به اجماع ملی اجرایی خواهد شد.

آقای رئیس جمهور، وقتی از نتانیاهو خواستید که برای تصویب این لایحه بحث برانگیز وقت بگذارد و سعی کند به یک اجماع گسترده دست یابد، سیستم سیاسی اسرائیل را برق گرفتید. مواضع شما چند روزی است که در سرفصل اخبار بوده است زیرا اکثریت اسرائیلی ها معتقدند که شما دوست واقعی آنها هستید. تمایلی که با منافع استراتژیک ایالات متحده آمیخته است، نتانیاهو علیرغم اصرار بایدن به درگیری ها دامن می زند.

چرا بی بی کنار نرفت؟

با وجود هشدار بیش از هزار خلبان و کارشناس فعال نیروی هوایی اسرائیل مبنی بر عدم پرواز با هواپیماهای دیکتاتوری؛ علیرغم نامه سرگشاده ای که توسط ده ها مقام ارشد امنیتی سابق، از جمله روسای سابق نیروهای دفاعی اسرائیل، موساد، شین بت و پلیس، امضا شده بود و از نخست وزیر خواسته شده بود که از سمت خود کناره گیری کند، علیرغم هشدار مجمع تجاری عالی اسرائیل در مورد اثرات جبران ناپذیر و مخرب چنین تنش هایی بر اقتصاد این بازیگر؛ علیرغم نگرانی ها مبنی بر اینکه چنین اقدامی در نهایت می تواند وحدت واحد در پایگاه ارتش اسرائیل را مختل کند. علیرغم راهپیمایی پنج روزه قابل توجه و تا حد زیادی خودجوش اسرائیلی ها از تل آویو به شرق اورشلیم، که مانند آن هرگز پیش از این اتفاق نیفتاده بود. بی بی واضح است که قصد عقب نشینی ندارد.

در چنین شرایطی، لازم است وزیر امور خارجه، وزیر دفاع، وزیر خزانه داری، وزیر بازرگانی، وزیر کشاورزی، نماینده تجاری ایالات متحده، دادستان کل، رئیس سیا و روسای مشترک آمریکایی فعال در کابینه بایدن با همتایان اسرائیلی خود تماس بگیرند – و نتانیاهو به آنها اطلاع دهند که در صورت شکستن و شکستن جامعه اسرائیلی به جامعه اسراییلی خود اطلاع ندهند. تنها ارزش های مشترک بین دو بازیگر را تضعیف می کند، بلکه به منافع استراتژیک ایالات متحده در خاورمیانه آسیب جدی وارد می کند. یک اهرم غیر قابل تعویض

پروژه کابینت افراطی

امروز باید برای هر سیاستمدار آمریکایی روشن باشد که افراطی ترین کابینه اسرائیل در حال بررسی دو پروژه است. اول، تضعیف اختیارات دیوان عالی برای محدود کردن برنامه های افراطی این کابینه، و دوم، برچیدن روند صلح اسلو و نقشه راه آن برای تحقق راه حل دو دولتی برای هموار کردن راه برای الحاق یکجانبه کرانه باختری به اسرائیل. اسلو سنگ بنای سیاست خاورمیانه ای آمریکا از سال 1993 بوده است.

این دو پروژه به هم مرتبط هستند: حامیان برتری یهودیان در کابینه نتانیاهو باید برای اجرای طرح های الحاق کرانه باختری، دیوان عالی را شکست دهند. چنین اقدامی می‌تواند به راحتی اردن را بی‌ثبات کند، زیرا تعداد بیشتری از فلسطینی‌ها احتمالاً به این کشور مهاجرت می‌کنند و تعادل جمعیتی شکننده این بازیگر را بر هم می‌زنند. اردن مهمترین کشور حائل منطقه برای ایالات متحده است که به واشنگتن کمک می کند تا با تهدیدات امنیتی سوریه و غرب عراق مقابله کند، جایی که تروریست های داعش به فعالیت خود ادامه می دهند.

موانع عادی سازی روابط تل آویو و ریاض

در عین حال، بایدن در یکی از بزرگترین تصمیمات در مورد استراتژی ایالات متحده در خاورمیانه دخالت دارد. بایدن نمی داند که آیا باید به شروط ریاض برای عادی سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی تن دهد یا خیر. طبیعتا توافق عربستان و دولت بایدن باید از کنگره عبور کند، زیرا بدون حمایت قوی دموکرات ها در سنا، حتی در شرایطی که این حزب; به خصوص دموکرات های مترقی به نتانیاهو و محمد بن سلمان علاقه ای ندارند، هرگونه توافقی بیهوده است.

دریافت حمایت دموکراتیک برای یک توافق پیچیده با عربستان سعودی گام بزرگی به جلو خواهد بود. اگر نتانیاهو دیوان عالی اسرائیل را رد کند و به برنامه های خود برای الحاق کرانه باختری ادامه دهد، چنین توافقی عملاً غیرممکن خواهد بود زیرا تعداد کمی از دموکرات های سنا از آن حمایت می کنند.

آیا بایدن تنها ناجی اسرائیل است؟ پشت صحنه تصویب لایحه اصلاحات قضایی!

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top