مجله اینترنتی

خبرهای روز دنیای آنلاین

آیا تغییر نمای ساختمان قانونی است؟


یکی از سوالات متداول این است که آیا تغییر نمای ساختمان قانونی است؟

قبل از پاسخ دادن به تغییر نمای ساختمان باید به شما بگوییم که هیچ یک از قوانین زندگی در خانه شخصی یا به اصطلاح ویلایی مانند آپارتمان نیست. با دلتا مگ همراه باشید تا با هم به این سوال پاسخ دهیم.

آیا نمای ساختمان جزو مشاعات است؟

بدون شک پاسخ به این سوال مثبت است و نمای آپارتمان یکی از قسمت های مشترک محسوب می شود; بنابراین قوانین مربوط به تغییرات ساختمان تغییر خواهد کرد.

هیأت وزیران در بند «3» ماده 4 آیین نامه مالکیت آپارتمان ها، ظاهر ساختمان ها را جزء قسمت های مشترک ذکر کرده است.

بر اساس این قانون، هر فردی که در یک بلوک آپارتمانی زندگی می کند، مسئول ظاهر ساختمان خود است و هیچ کس نمی تواند به طور مستقل تصمیم بگیرد که ظاهر ساختمان خود را تغییر دهد.

بر اساس ماده 9 قانون تملک آپارتمان ها: «هیچ یک از مالکان و متصرفان ساختمان حق ندارند بدون رضایت طرفین، در محل یا شکل در یا نمای بیرونی آن که قابل رویت و نمایان است، تغییراتی ایجاد کنند. اکثریت.”

قوانین تغییر در ساختمان چیست؟

  • هر مالک مختار است با رعایت قوانین مربوط به طرح توسعه و شهرداری، بدون ایجاد آلودگی صوتی، عدم ورود و تصرف مشاعات، تغییراتی در آپارتمان خود ایجاد کند.
  • ایجاد تغییرات در قسمت های مشترک ساختمان با توافق مشترکین و شرکا انجام می شود.
  • هیچ مالک یا متصرف ساختمانی حق ندارد بدون رضایت اکثریت، تغییری در موقعیت یا شکل در یا ظاهر قسمت خصوصی خود از بیرون ایجاد کند.
بیشتر بخوانید:  خوش خوش بیمه‌ای برای مردم / این خدمات درمانی بیمه شد

شکل درب یا درب ورودی یا نمای بیرونی با رضایت اکثریت

رضایت اکثریت طبق قانون به افراد اجازه می دهد نما یا نمای بیرونی ساختمان را تغییر دهند.

تغییرات داخلی از نظر قانونی ممنوع نیستند، مشروط بر اینکه در حوزه عمومی نباشند

اگر شخصی بخواهد در آپارتمان خود تغییراتی ایجاد کند، مختار است که این کار را انجام دهد. البته این تغییرات نباید ربطی به جنبه خارجی محیط داخلی داشته باشد.

به عنوان مثال تغییر درب ورودی هر آپارتمان جزء این قانون نیست زیرا درب ورودی از بیرون بلوک نمایان است و در زیبایی راهرو و یکنواختی آن تاثیر منفی می گذارد.

برخی تغییرات کلی در نمای ساختمان ممکن است نیاز به مجوز شهرداری داشته باشد.

همچنین شایان ذکر است که هر آنچه که قانون تغییر نمای ساختمان نامیده می شود به درک درونی ساکنان آپارتمان مربوط نمی شود.

انجام تغییرات در نمای ساختمان منوط به مجوز شهرداری می باشد. در واقع شهرداری قوانینی برای ایجاد تغییرات کلی در نمای ساختمان دارد که ساکنان یک آپارتمان تنها با رعایت آنها و اخذ مجوز می توانند این کار را انجام دهند.

پیشنهاد پژوهش: آخرین قیمت خرید ملک در منطقه 17 شهریور تهران

آیا تغییر نمای ساختمان قانونی است؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top