مجله اینترنتی

خبرهای روز دنیای آنلاین

آیا خان بازار یزد را می شناسید؟


یزد، شهر بادهای باورنکردنی، سرسبزترین شهر ایران در دل فلات مرکزی که همچون ستاره ای بر پیشانی کویر می درخشد، شما را به بازدید و لذت بردن از جاذبه های بی نظیر تاریخی و طبیعی خود دعوت می کند. در شهر بادگیرها، بازار خان یزد از جاذبه های دیگر این شهر جذاب تر است.

بازار خان یزد با معماری فوق العاده و زیبا و تاریخ طولانی خود قلب هر رهگذر و گردشگری را تسخیر می کند. در این مطلب مجله گردشگری دلتا گشتی کوتاه در شهر زیبای یزد زد، با ما همراه باشید.

سواری

یزد یکی از زیباترین شهرهای ایران است که با بازدید از مکان های تاریخی فراوان، ردپای تاریخ و فرهنگ کهن آن در همه جا قابل مشاهده است. یکی از زیباترین مکان های تاریخی و دیدنی یزد، خان بازار یزد است که علاوه بر جنبه تجاری و تاریخی، یکی از ارزشمندترین جاذبه های گردشگری شهر یادگیرآهای به شمار می رود.

بازار خان یزد تنها یکی از اماکن تاریخی مجموعه خان یزد است. در محله لب خندق، علاوه بر بازار خان، مدرسه خان، همام خان و میدان خان یزد دیده می شود که به همگی مجموعه خان یزد می گویند.

تاریخچه بازار خان یزد

قدمت این بازار سنتی و جذاب به دوران قاجار و قرن نوزدهم می رسد. اما بیشترین توسعه بازار در خان یزد در زمان ناصرالدین شاه صورت گرفت. اولاد محمد خان بافچی از والیان یزد در زمان قاجار کسانی هستند که برای آبادانی و پیشرفت بازار تلاش می کنند. آنها به تدریج این بازار را بزرگتر و کاملتر کردند تا اینکه سرانجام شکل کنونی خود را به خود گرفت.

بیشتر بخوانید:  واکنش تند ایران به حمله تروریستی مرگبار پاکستان

جالب اینجاست که این بازار درست در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و مبادلات تجاری در این جاده از بازار خان یزد انجام می شد. اما مردم عادی اجازه ورود به این بازار را نداشتند و داد و ستد در این بازار فقط مختص اعیان و خان ​​های عصر قاجار بود. به همین دلیل است که عوام این بازار را به نام خان بازار می شناسند و بازار یزد به تدریج به بازار خان یزد معروف شد.

طول بازار خان یزد به ۲۷۴ متر می‌رسد و عریض‌ترین بازار سنتی یزد به شمار می‌رود. از ویژگی های بارز این بازار تاریخی، معماری سنتی و بافت دست نخورده آن است که همچنان پابرجا و مستحکم است. این بازار از قدیم الایام یکی از مهمترین مراکز مبادله کالا در شهر یزد بوده و به عنوان هسته اصلی اقتصادی تجاری شهر یزد شناخته می شود.

در این بازار 153 مغازه، 53 باب در شمال و جنوب و 100 باب در شرق و جنوب قرار دارند. پس از احداث خیابان قیام، تعدادی از حجره های این بازار تخریب شد و دلیل این تقسیم بندی نیز همین است.

اگرچه زمان چهره بازار را تغییر داده است. با این حال، کارگاه های اصلی آهنگری، مسگری و طلا و جواهرسازی در بازار خان یزد همچنان رونق دارد و مانند گذشته مورد بازدید قرار می گیرد. با قدم زدن در کوچه و پس کوچه های این بازار و خطوط مختلف آن، گویی مهمان سفری به گذشته هستید. بازار خان یزد در سال ۱۳۹۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بیشتر بخوانید:  ادعای تفویض اختیار هیئت مولدسازی رد شد

معماری بازار

یکی از شاخصه های بازارهای قدیمی کوچه پس کوچه و راهروهای مختلف است که بازار خان یزد نیز از این قاعده مستثنی نیست. از دیگر ویژگی های بازار سرپوش بودن آن است که باعث می شود هوای بازار در منطقه ای کویری با آفتاب زیاد و خنکی و باد مساعد وجود داشته باشد و برای قدم زدن در آن دچار گرما و زحمت نشوید.

از دیگر ویژگی های این بازار می توان به تیم های آن اشاره کرد. از آنجایی که این بازار طولانی‌ترین بازار شهر یزد است، دارای تیمچه‌های زیادی است (تیمچه به معنای کاروانسرای کوچکی است که در دل بازارهای سنتی و قدیمی قرار دارد) که این بازار قدیمی را پر پیچ و خم کرده است.

هر قسمت از بازار نام خاصی دارد و در هر قسمت از آن حرفه خاصی انجام می شود. بی نظیرترین بازار در میان این دالان ها و تیمچه ها، بازار قیصریه است که معماری آن برای همگان جذاب و جذاب است.

دیدنی های بازارخان

در میان راسته‌ها و بازارهای مختلف خان بازار یزد، راسته‌های طلافروشی‌ها و مس‌فروشی‌ها به دلیل قدمت معروف‌ترین آنهاست. راسته مسگرها به دلیل ارزش این حرفه به عنوان یک حرفه سنتی و تاریخی از جذابیت خاصی برخوردار است. راسته طلافروشی‌های بازار خان یزد که به بازار زرگرها شهرت دارد نیز به دلیل شرایط تجاری و قدمت طولانی از اهمیت خاصی برخوردار است.

آدرس خان بازار یزد است

آدرس بازارخان، یزدبازارخان، در خیابان قیام، واقع در ناحیه لب خندق واقع شده است.

آیا خان بازار یزد را می شناسید؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top