آیا لایحه تشکیل وزارت بازرگانی مسکوت خواهد ماند؟

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از تسنیم؛ حسینعلی حاجی دلیقانی نماینده شاهین شهر در شورای اسلامی از درخواست 30 نماینده برای مسکوت ماندن یکساله درباره لایحه تشکیل وزارت بازرگانی خبر داد.
وی افزود: این درخواست به استناد ماده 193 آیین نامه داخلی کشور مطرح شد و نمایندگان خواستار مسکوت ماندن این لایحه برای بررسی بیشتر و کارشناسی بیشتر شدند.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس تصریح کرد: البته طبق آیین نامه با توجه به اینکه نمایندگان خواستار مسکوت ماندن این لایحه هستند، لذا این درخواست نیازمند موافقت نماینده دولت (معاون پارلمانی رئیس جمهور) است و در صورت موافقت نماینده دولت با این طرح، بررسی لایحه تشکیل وزارت بازرگانی مسکوت خواهد ماند.

حاجی دلیگانی گفت: روز شنبه با معاون پارلمانی رئیس جمهور گفتگو خواهیم کرد و در صورت موافقت دولت بررسی این لایحه مسکوت خواهد ماند.

نماینده شاهین شهر خاطرنشان کرد: البته طبق آیین نامه امکان حذف فوریت بررسی از لایحه ای وجود دارد که نیاز به موافقت نماینده دولت نیز دارد.

ماده 193 آیین نامه داخلی مجلس می گوید: اگر حداقل بیست و پنج نماینده مردم قبل از پایان رسیدگی نهایی در مجلس کتباً از مجلس درخواست کنند که طرح یا لایحه ارائه شده در مجلس برای مدت معینی مسکوت بماند، پس از توضیح یکی از معرفی کنندگان به مدت پنج دقیقه و پاسخ مخالفان با اخذ پاسخ پنج دقیقه، حداکثر یک رأی صادر می شود. درخواست مسکوت ماندن این لایحه بدون موافقت معاون حقوقی و امور مجلس یا وزیر مربوطه یا نماینده مجلس در امور مجلس پذیرفته نخواهد شد. درخواست سکوت برای هر طرح و حساب فقط یک بار اعطا می شود. شورای حاكم موظف است پس از انقضای مدت مسكوت طرح یا لایحه را مجدداً در دستور كار مجلس قرار دهد. را

همچنین بر اساس تبصره این ماده، در صورتی که درخواست مسکوت برای ایجاد تغییرات در طرح یا لایحه باشد، پس از تایید مسکوت، برای اصلاح به کمیته مربوطه ارجاع می شود. نحوه بررسی تغییرات نیز مانند دور دوم طرح ها و لوایح خواهد بود.

لازم به ذکر است طرح کلی دومین لایحه فوق العاده تشکیل وزارت بازرگانی امروز (یکشنبه 4 تیرماه) با 129 رای موافق، 101 رای مخالف و 4 رای ممتنع از مجموع 238 نماینده حاضر در مجلس در صحن علنی تصویب شد و این لایحه برای بررسی جزئیات به کمیسیون تخصصی ارجاع شد.

آیا لایحه تشکیل وزارت بازرگانی مسکوت خواهد ماند؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top