آیا هنر برای سلامتی مفید است؟


  1. وقتی با یک اثر هنری مواجه می شویم، سیستم پاداش خود را فعال می کنیم

ژان پیر شانژو، عصب‌شناس و استاد کالج دو فرانس، اولین کسی بود که مکانیسم‌های عصبی را در ارزیابی زیبایی کشف کرد.

در ذهن ما چه می گذرد؟ اول، مغز ما یک اثر هنری را مانند اشیاء دیگر درک می کند. با این تفاوت که سطح اثر نور را منعکس می کند. اینجاست که زیبایی چیزی کاملاً منحصر به فرد ایجاد می کند. Jean-Pierre Shanzhou نتیجه می گیرد: شبکیه پرتوهای نور را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند که در مغز ما از قشر بینایی به قشر جلوی مغز منتقل می شود و انفجاری از دوپامین را آزاد می کند … هورمون لذت!

چرخه های احساسی فعال می شوند. مشاهده آثار هنری به عنوان یک پاداش عمل می کند. این پزشک متخصص یادآور می شود: زیبایی برای افراد لازم است زیرا حس خوبی به ما می دهد.


  1. هنر همدلی ما را بیدار می کند

به گفته افلاطون: «اولین ثروت سلامتی است و دومی زیبایی».

در سال‌های اخیر، تحقیقات عصب‌شناسی نظر فیلسوفان باستان را تأیید کرده است: نگاه کردن به یک اثر هنری و پخش موسیقی تأثیر مستقیمی بر مغز ما دارد. پیر لومارکی، عصب شناس معتقد است که هنر مغز ما را ناز می کند. کتاب «پرتره مغز به‌عنوان هنرمند» او توضیح می‌دهد که نگاه کردن به یک اثر هنری، قشر پیشانی، جایگاه منطق را تحریک می‌کند (مثلاً هنگام تلاش برای درک زمینه هنر معاصر). اگر آن را دوست داشته باشیم، مغز ما روشنایی، کنتراست و رنگ ها را افزایش می دهد تا بتوانیم از آن لذت کامل ببریم. ما خیلی سریع نورون های آینه ای خود یعنی نورون های همدلی را فعال می کنیم. حتی شگفت انگیزتر، شکنج دوکی شکل دو طرفه نیز فعال می شود. این قسمت مربوط به تشخیص چهره است: ما یک تصویر زیبا مانند عزیزمان را می بینیم!

همه این موارد بر سلامت ما تأثیر می گذارد. اخیراً مطالعه ای توسط محققان دانشگاه کالج لندن در “ژورنال روانپزشکی بریتانیا” منتشر شده است که به این نتیجه رسیده است که بازدیدهای فرهنگی خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می دهد: وقتی چندین بار در سال به سینما، تئاتر یا موزه می رویم، خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می دهد. کاهش می یابد سن حداقل 32٪ کاهش می یابد. این آمار برای کسانی که ماهی یک بار یا بیشتر به این مکان ها می روند به حداقل 48 درصد می رسد.


  1. هنر باعث تحریک احساسات و مهارت های حرکتی می شود

تعداد بیمارستان هایی که به صورت علمی مزایای هنر را آزمایش می کنند در حال افزایش است. شهر تور در فرانسه در این زمینه پیشگام است: در آنجا دانشکده پزشکی و مرکز بیمارستان کارگاه های هنر درمانی را ارائه می دهند. این تور همچنین شروع مدرسه هنر درمانی Ecole de است که آموزش آن در گرنوبل، لیل و همچنین در کره منتشر می شود و فرصتی برای دریافت گواهینامه رسمی هنر درمانی که توسط دولت به رسمیت شناخته شده است را فراهم می کند. با این تفاوت که هنر درمانی سنتی تخصصی است که زیرمجموعه رشته روانشناسی محسوب می شود و هنر درمانی مدرن زیرمجموعه پیراپزشکی است. این حرفه در حال گسترش است. ریچارد فارستیر، بنیانگذار Ecole de Tour می گوید: «امروزه هنر درمانی در هر زمینه ای وجود دارد، از خدمات سالمندان گرفته تا زندان ها یا کمک به بی خانمان ها.»


  1. هنر باعث ایجاد عزت نفس می شود

هنر تجربه ای است که سطوح مختلفی دارد. علاوه بر تحریک احساسات و مهارت های حرکتی، ارتباط با زیبایی و نگرشی که جهان به ما ارائه می دهد، باعث ایجاد عزت نفس می شود. هاوارد استایگر، متخصص اختلالات خوردن در بیمارستان داگلاس در مونترال، دو سال پیش آزمایشی را برای ارزیابی تأثیر بازدید از موزه هنرهای زیبای مونترال بر افرادی که از بی اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی رنج می برند، انجام داد. آنها باید مسیر خاصی را در میان آثار هنری طی می کردند و پس از صرف ناهار در یک کارگاه خلاقانه شرکت می کردند. نتایج این آزمایش در مجله The Arts of Psychotherapy منتشر شد: اگرچه این ملاقات تأثیر قابل توجهی بر علائم اختلال خوردن شرکت کنندگان نداشت، اما سطح اضطراب را کاهش داد. چند نفر از آنها احساس می کردند که کارگاه خلاقانه زیباترین زمان روزشان است زیرا می توانند کار با مواد را بدون فشار اجرا تجربه کنند.


  1. نقش نور و رنگ

رنگ ها و نور که دو عنصر یک اثر هنری هستند تاثیر بسزایی بر سلامت ما دارند. در سال 1903، نیلز ریبرگ فینسن دانمارکی جایزه نوبل پزشکی را برای تحقیقات خود در مورد اثرات درمانی نور، که منجر به فتوتراپی شد، دریافت کرد. همسایگان شمالی فرانسه در نور درمانی برای مبارزه با افسردگی فصلی و بی خوابی تخصص دارند. نور به عنوان یک تنظیم کننده موثر هورمون هایی مانند ملاتونین و مواد مغذی مانند ویتامین D، تأثیر مهمی بر بدن، ذهن و رفتار ما دارد. رنگ ها بر ادراک حسی ما اثر می گذارند. این نتیجه ای است که لئوناردو داوینچی پانصد سال پیش با ایجاد یک سیستم آرامش با استفاده از رنگ های متضاد به آن دست یافت. کشفی که علم در سال 1956 تحت عنوان “قانون تضادها” توصیف کرد: سلول های سیستم بینایی که توسط رنگ قرمز تحریک می شوند، توسط رنگ سبز مهار می شوند. سلول های برانگیخته شده با رنگ زرد با آبی مهار می شوند و سلول هایی که با رنگ سفید برانگیخته می شوند با سیاهی مهار می شوند (و بالعکس). از آنجا بود که فرنان لژر (هنرمند فرانسوی) با دکوراسیون خود برای بیمارستان سنت لوئیس از ایده «درمان با رنگ‌ها» حمایت کرد یا ماتیس (هنرمند فرانسوی) نقاشی را به صندلی خوبی تشبیه کرد که خستگی را از بین می‌برد.

مترجم: سارا فرج زاده

آیا هنر برای سلامتی مفید است؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top