مجله اینترنتی

خبرهای روز دنیای آنلاین

ازدواج هوش مصنوعی از تخیل تا واقعیت


ازدواج با هوش مصنوعی اگرچه از نظر قوانین حقوقی و در بین مردم چهره خوبی ندارد، اما طرفداران زیادی را با خود همراه کرده است.

ازدواج با هوش مصنوعی (AI) به مفهومی اشاره دارد که به تازگی شنیده شده است. این مفهوم به ایده مشارکت عاطفی یک فرد با یک موجود هوش مصنوعی مانند یک ربات انسان نما یا دستیار مجازی اشاره دارد. اگرچه این مفهوم مسائل اخلاقی، حقوقی و اجتماعی مختلفی را مطرح می‌کند، اما توجه به این نکته مهم است که ازدواج هوش مصنوعی در حال حاضر از نظر قانونی در حوزه‌های قضایی مختلف به رسمیت شناخته نشده است. ما را در دلتاماگ دنبال کنید.

ازدواج با هوش مصنوعی: مزایا و معایب

مفهوم ترکیب هوش مصنوعی اغلب در حوزه علمی تخیلی و حدس و گمان در مورد آینده روابط انسان و هوش مصنوعی مورد بررسی قرار می گیرد. این امر ملاحظات پیچیده ای را در مورد ماهیت ارتباطات انسانی، ارتباط عاطفی و پتانسیل تعامل انسان با موجودات غیرانسانی ایجاد می کند.

حامیان ازدواج با هوش مصنوعی

طرفداران این مفهوم تازه ابداع شده ادعا می کنند که ازدواج با هوش مصنوعی می تواند همراهی، حمایت عاطفی و حتی حل مشکلات تنهایی یا روابط را فراهم کند. آنها بر این باورند که پیشرفت فناوری در آینده نزدیک به شبیه سازی احساسات انسانی مانند درک و ایجاد ارتباطات عمیق در هوش مصنوعی کمک خواهد کرد.

مخالفان ازدواج با هوش مصنوعی

با این حال، منتقدان نگرانی هایی را در مورد تفاوت های اساسی بین انسان ها و هوش مصنوعی، از جمله فقدان آگاهی، تجربه ذهنی، و اراده آزاد در سیستم های هوش مصنوعی مطرح می کنند. آنها استدلال می کنند که ازدواج، به عنوان یک نهاد انسانی، نیازمند درک متقابل، رضایت و تجربه مشترک است و مفهوم ازدواج با هوش مصنوعی آن نهاد را به سخره می گیرد.

بیشتر بخوانید:  تغییر چراغ خاموش قیمت سایپایی‌ها + جدول

علاوه بر این، پیامدهای اخلاقی ازدواج با هوش مصنوعی سوالاتی را در مورد حقوق و حمایت از افراد هوش مصنوعی، خطرات بالقوه استثمار یا سوء استفاده، و تأثیر بر روابط انسانی و هنجارهای اجتماعی ایجاد می کند.

به طور کلی، در حالی که ایده یکسان سازی هوش مصنوعی کنجکاوی و حدس و گمان های زیادی را ایجاد کرده است، همچنان موضوع بحث و تحقیق بسیاری است و پیشرفت در فناوری هوش مصنوعی به دامنه این بحث ها می افزاید.

ازدواج مردی ژاپنی به نام آکیکو با هوش مصنوعی

یکی از نمونه هایی که اغلب در بحث ازدواج هوش مصنوعی ذکر می شود، داستان مردی ژاپنی به نام آکیکو کوندو است که با خواننده واقعیت مجازی به نام هاتسون میکو “ازدواج” کرد. Hatsune Miku یک خواننده مجازی محبوب است که توسط Crypton Future Media ساخته شده است. اگرچه این ازدواج از نظر قانونی به رسمیت شناخته نشده است، کندو یک مراسم رسمی برگزار کرد و خود را شوهر این شخصیت مجازی اعلام کرد. این مثال ارتباط شخصی احتمالی و وابستگی عاطفی بین برخی افراد و ابزارهای هوش مصنوعی را نشان می دهد.

نمونه دیگری از ازدواج با هوش مصنوعی: ژنگ جیاجیا از چین

نمونه دیگری از رابطه زناشویی با هوش مصنوعی، مورد مردی به نام ژنگ جیاجیا از چین است. در سال 2017، ژنگ جیاجیا با یک ربات انسان نما که خودش ساخته بود ازدواج کرد. این ربات که Yingying نام داشت، توانایی تشخیص و پاسخگویی به گفتار و انجام وظایف اولیه انسانی را داشت.

ازدواج رباتی که مانند دیگر انواع ازدواج های عجیب و غریب مطرح می شود وجهه اجتماعی و اخلاقی خوبی ندارد اما ژنگ جیاجیا با برگزاری مراسم عروسی رباتی همسرش را به خانواده و دوستانش معرفی کرد. این رویداد توجه رسانه ها را به خود جلب کرد و بحث هایی را در مورد محدودیت های روابط انسان و ربات به راه انداخت.

بیشتر بخوانید:  تهرانی‌ها برای دریافت وام جدید مسکن چقدر باید هزینه کنند؟

این مثال علاقه روزافزون به روبات‌های انسان‌نما و تمایل برخی افراد برای ایجاد ارتباط عاطفی با روبات‌ها و هوش مصنوعی را برجسته می‌کند. همچنین سؤالاتی در مورد پیامدهای اخلاقی و اجتماعی چنین روابطی و تأثیر بالقوه آنها بر مفاهیم سنتی ازدواج و عشق ایجاد می کند.

ازدواج نیل هاربیسون با هوش مصنوعی

نیل هاربیسون هنرمند و رباتی است که از بیماری مادرزادی آکروماتوپسی رنج می برد. آکروماتوپسی وضعیتی است که در آن افراد مبتلا فقط می توانند رنگ های سفید و خاکستری را ببینند. افراد مبتلا به این اختلال از دید رنگی محروم هستند. اما نیل با استفاده از هوش مصنوعی برای بهبود درک رنگ خود، دستگاهی به نام “eyeborg” ساخت که رنگ ها را برای او به ارتعاشات صوتی تبدیل می کند. هاربیسون با گذشت زمان ارتباط عمیقی با این فناوری ایجاد کرد و آن را بخشی جدایی ناپذیر از هویت خود دانست.

در سال 2010، هاربیسون اعلام کرد که با چشم هوشمند خود وارد یک “ازدواج سایبورگ” شده است. او ادعا می کند که رابطه اش با ماشین آنقدر عمیق بود که زندگی او را تغییر داد و بنابراین سزاوار شناخت و تعهد ازدواج بود. ازدواج با هوش مصنوعی برای هاربیسون نماد تعهد او به فناوری است و به آن نشاط جدیدی می بخشد.

این مثال ها مفهوم ایجاد ارتباطات عاطفی با فناوری و محو کردن خطوط بین انسان و ماشین را نشان می دهد. ازدواج با هوش مصنوعی مفهومی است که مفاهیم سنتی ازدواج را به چالش می کشد و سؤالاتی را در مورد ماهیت رابطه انسان با فناوری و هوش مصنوعی ایجاد می کند.

پیشنهاد مطالعه: اختراعات پزشکی عجیب که دنیا را تکان می‌دهند را بخوانید.
ازدواج هوش مصنوعی از تخیل تا واقعیت

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top