از منطقه امن ات فاصله بگیر


منطقه امن شما نتیجه اعتماد شما به افراد و موقعیت هایی است که کمترین درد و خطر را برای شما به همراه خواهد داشت. اما این منطقه امن لزوما شما را به موفقیت نمی رساند.

منطقه امن منطقه ای است که هر فرد در آن احساس امنیت و آرامش کند. این منطقه ممکن است شامل مرزهای فیزیکی یا ارتباط دوستان و خانواده باشد. اگر دیر شده باشد، زمانی که با تعداد معینی از افراد معاشرت می کنید، و زمان خود را در محدوده فیزیکی مشخصی سپری می کنید، به احتمال زیاد خارج شدن از منطقه راحتی شما مزایای بی شماری را برای شما به همراه خواهد داشت. ما را در دلتاماگ دنبال کنید.

منطقه امن در روانشناسی به چه معناست؟

روانشناسان تعاریف متعددی از منطقه امن ارائه کرده اند، اما اولین تعریف توسط متفکری به نام جودیت باردویک ارائه شد. منطقه امن حالت روانی است که در آن فرد در موقعیتی با سطح خنثی اضطراب باقی می‌ماند و مجموعه‌ای محدود از رفتارها را انجام می‌دهد تا بتواند سطح عملکرد ثابتی را بدون احساس خطر نشان دهد.

در منطقه امن انگیزه زیادی برای رسیدن به اهداف جدید وجود ندارد و همه چیز در یک خط ثابت جلو می رود.

از منطقه امن تا منطقه رشد

برای رشد و توسعه شخصی، در بیشتر مواقع باید ریسک کرد. در حالت ثبات خطی، ممکن است عوامل استرس زا کمی برای شما اتفاق بیفتد، اما عوامل پیشرفت مانع شما نخواهد شد. برای دستیابی به اهداف جدید و پیمودن مسیرهای جدید، لازم است از منطقه آسایش خود خارج شوید. منطقه رشد شما خارج از منطقه امن شما است.

مزایای خروج از منطقه امن

ترک منطقه امن در مراحل اولیه اضطراب زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت، اما فواید ترک منطقه امن و ریسک کردن در تجربه عوامل جدید بسیار بیشتر از مضرات آن خواهد بود.

یکی از این فواید، احساس استقلال و اعتماد به نفس است. اگر بپذیریم که در دنیا تنها هستیم و مسئولیت اعمال خود را بپذیریم، قطعاً خواهیم فهمید که هیچکس جز خودمان قادر به تغییر خصوصیات ما نیست. برای کسب استقلال، اولین قدم خروج از منطقه امن است. با تجربه این استقلال، اعتماد به نفسی به دست می آوریم که موانع کمی می توانند آن را القا کنند.

یکی دیگر از مزایای بیرون رفتن از منطقه راحتی خود شکوفایی است. هنگامی که از منطقه راحتی خود خارج شدید و تجربیات جدیدی کسب کردید، با جنبه های جدیدی از شخصیت خود آشنا خواهید شد و این به معنای شکوفایی جنبه هایی از شخصیت شما است که قبلاً ساکت بودند. ذهنیت شما بعد از این خودشناسی ابعاد جدیدی پیدا می کند.

7 راه برای خروج از منطقه امن

برای خارج شدن از منطقه امن خود نیازی به تحمل نگرانی های زیادی ندارید. می توانید با قدم های کوچک و کارهای بی اهمیت جدید شروع کنید و خود را برای برداشتن گام های بزرگ آماده کنید.

  1. کارهای روزمره را متفاوت انجام دهید

در زندگی روزمره، فرصت های زیادی برای به چالش کشیدن خود وجود دارد. تلفن همراه و تلویزیون خود را هنگام غذا خوردن خاموش کنید و اشکال جدیدی از زندگی روزمره را تجربه کنید. لباس هایی متفاوت از آنچه قبلا پوشیده اید بپوشید یا در حین راه رفتن به محیط اطراف خود توجه کنید. این تغییرات کوچک محدودیت های منطقه امن شما را آشکار می کند. حرکتی که برای خارج شدن از این محدوده ضروری به نظر می رسد.

  1. مهارت های حرفه ای خود را ارتقا دهید

یادگیری مهارت های جدید کمک بزرگی به فراتر رفتن از مرزهای منطقه امن خواهد بود. فرآیند یادگیری خلاقیت شما را افزایش می دهد و اعتماد به نفس بی نظیری را برای شما به ارمغان می آورد. با این مهارت ها می توانید کارهای جدیدی را انجام دهید و چالش ها و فرصت های جدید را کشف کنید. مهارت هایی مانند سخنرانی در جمع، مذاکره و رهبری یک تیم کوچک درهای جدیدی را به روی شما باز می کند.

  1. یک رژیم غذایی جدید را امتحان کنید.

برای بسیاری از ما، آزمایش با یک رژیم غذایی جدید به معنای امتحان طعم های جدید است، اما پایبندی به یک رژیم غذایی سالم می تواند به اندازه آزمایش طعم های جدید به شما کمک کند تا از منطقه راحتی خود فراتر بروید. اگر برای سلامتی خود ارزش قائل هستید و برنامه غذایی جدیدی مانند گیاهخواری را امتحان می کنید، این تجربه تمایل شما را برای ورود به سرزمین های خلاقانه جدید افزایش می دهد.

  1. شروع به تمرین کنید

ورزش به معنای تربیت بدن و روح برای مقابله با چالش های بزرگ است. اگر ورزش در حال حاضر بخشی از برنامه روزانه شماست و برخی از حرکات ورزشی در منطقه امن شما هستند، به دنبال ورزش های جدید و چالش های مختلف برای بدن خود باشید. این قدم بزرگتر می تواند افزایش روتین پیاده روی روزانه شما از 3000 قدم به 5000 قدم یا بیشتر باشد یا می تواند تغییر ورزش شما از پیاده روی به شنا باشد. مهم این است که در مسیر کمال و پیشرفت قدم برداریم و منطقه امن را ترک کنیم.

  1. خلاق بودن

خلاقیت می تواند شامل هر فکر یا عمل جدیدی باشد. روایت یک شعر یا نوشتن یک داستان یا ایجاد یک ایده تجاری جدید. خروج از منطقه امن با ریسک کردن امکان پذیر خواهد بود و خلاقیت ذهن شما را برای رویارویی با خطرات آماده می کند. خلاقیت یک راه ایده آل برای آموزش خود به سمت ذهنیت رشد و رها کردن کمال گرایی است که افراد را در معرض شکست قرار می دهد.

  1. باورهای خود را به چالش بکشید

منطقه امن شما ریشه در باورهای قدیمی شما دارد. باورهای قدیمی خود را به چالش بکشید تا آن منطقه امن را به چالش بکشید. سعی کنید با افرادی که مانند شما فکر نمی کنند وارد گفتگو شوید. ژانرهای موسیقی، فیلم و کتاب‌هایی را که قبلاً تجربه نکرده‌اید، تجربه کنید. از مکان های جدید دیدن کنید و سرگرمی های جدیدی را امتحان کنید که ممکن است از دست داده باشید. به چالش کشیدن باورهای قدیمی و تولد باورهای جدید کمک بزرگی به شما در رشد و توسعه شخصی شما خواهد کرد.

  1. صداقت را تمرین کنید

صداقت مانند کاتالیزوری است که رشد شخصی شما را تسریع می کند. با خود و اطرافیانتان صادق باشید. صداقت شما را از منطقه راحتی خود خارج می کند. از طریق ارتباط صادقانه، درک بهتری از خود و اطرافیان خود به دست خواهید آورد و ارتباطات عمیق تری با دیگران ایجاد خواهید کرد. کسانی که با خود و اطرافیانشان صادق نیستند همیشه در سوء تفاهمی زندگی می کنند که آنها را در منطقه امن کاذب خود نگه می دارد. همین الان تمرین صداقت را شروع کنید.

نتیجه

رشد و تکامل شخصی مسیری پر پیچ و خم است که در طول زندگی هر فرد ادامه دارد. خروج از منطقه امن برای همه در یک زمان و موقعیت منحصر به فرد امکان پذیر است. کافی است به یاد داشته باشیم که در خارج از منطقه امن، تجربیات جدید و اهداف جدید، غم ها و شادی های جدید در انتظار ماست. به یاد داشته باشید که شما فقط یک فرصت برای زندگی دارید.

پیشنهاد مطالعه: ۳ راه برای لذت بردن از تنهایی را بخوانید.
از منطقه امن ات فاصله بگیر

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top