اسکله آمریکایی در غزه تاسیس شد


CENTCOM در بیانیه ای روز جمعه به وقت محلی اعلام کرد: «در حدود ساعت 2:15 بعد از ظهر (به وقت محلی غزه) در 7 ژوئن، فرماندهی مرکزی ایالات متحده (CENTCOM) با موفقیت یک اسکله موقت را در سواحل غزه پرتاب کرد. بازسازی شد و امکان ادامه ارسال کمک های بشردوستانه بسیار مورد نیاز به مردم غزه وجود داشت.

سنتکام گفت که در حمایت از آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده، جابجایی مواد غذایی حیاتی و سایر منابع اضطراری را در روزهای آینده تسهیل خواهد کرد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) هشتم ژوئن اعلام کرد که کمک های واشنگتن از طریق دریا به نوار غزه به دلیل آسیب رساندن به اسکله موقت متوقف شده است.

سابرینا سینگ، معاون سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، روز سه شنبه به وقت محلی به خبرنگاران در واشنگتن گفت که هوای بد به بخشی از آن اسکله آسیب رسانده است.

وی مدعی شد: بازسازی و مرمت این پل حداقل یک هفته زمان می برد و سپس مجدداً در سواحل غزه نصب می شود.

همزمان شبکه خبری سی.ان.ان نیز به نقل از چهار مقام آمریکایی بدون نام بردن از شکستگی و غیرقابل استفاده بودن بخشی از اسکله نظامی آمریکا در غزه، اعلام کرد که ارسال کمک از طریق آن اسکله به غزه متوقف شده است.

این مقامات آمریکایی همچنین مدعی شدند که آب و هوای بد احتمالاً علت این شکستگی بوده است، اما آنها میزان شکستگی را اعلام نکردند یا در مورد زمان از سرگیری عملیات اسکله حدس و گمان نمی زنند.

سخنگوی برنامه جهانی غذا اعلام کرد که سازمان ملل از زمان راه اندازی این اسکله، 137 کامیون حامل کمک های بشردوستانه معادل 900 تن را از طریق این اسکله جابجا کرده است.

این اسکله شناور که آمریکا ماه گذشته (آوریل) ساخت آن را با هزینه حداقل 320 میلیون دلار آغاز کرد، می گوید که برای ارسال کمک های بشردوستانه بیشتر به نوار غزه ساخته شده است، نواری که در جنگ هفت ماهه اسرائیل ویران شده است.

ماه گذشته سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد: واشنگتن در روزهای آینده ارسال کمک به غزه را از طریق یک اسکله نظامی آغاز خواهد کرد.

پیت نگوین، معاون سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت: کشتی ای که برای انتقال پالت های کمک های بشردوستانه از قبرس به بندر استفاده می شود، روز پنجشنبه در شرق مدیترانه پهلو می گیرد.

اما فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) روز شنبه اعلام کرد که چهار کشتی نظامی آمریکا که به غزه کمک می‌کردند امروز (شنبه) در دریای مواج مورد اصابت قرار گرفتند و با مشکل مواجه شدند.

در حالی که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود در آکادمی نظامی وست پوینت، به تلاش های آمریکا برای کمک رسانی به غزه افتخار کرد و گفت ارتش و نیروی دریایی این کشور در اسرع وقت یک اسکله موقت در دریای مدیترانه برای رساندن کمک ایجاد خواهند کرد. برای فلسطینیان، تلاش‌های میدانی داستان متفاوتی را بیان می‌کند.

سنتکام گفت: «کشتی‌ها از اسکله‌های خود رها شده‌اند و ۲ کشتی اکنون در نزدیکی اسکله لنگر انداخته‌اند. کشتی های سوم و چهارم در سواحل اسرائیل در نزدیکی عسقلان قرار دارند. تلاش ها برای بازیابی این کشتی ها با کمک نیروی دریایی اسرائیل ادامه دارد.

اسکله آمریکایی در غزه تاسیس شد

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top