اصل پارتو در مدیریت زمان دلتاماگ


استفاده از اصل پارتو در امور مالی شخصی، به این معنی است که تقریباً 80٪ از ثروت یا سود مالی شما می تواند از 20٪ سرمایه گذاری ها یا منابع درآمد شما حاصل شود.

اصل پارتو که به عنوان قانون 20-80 نیز شناخته می شود، مفهومی است که بسیاری از مردم برای مدیریت زندگی و زمان پذیرفته اند. قانون 80/20 بر این اصل استوار است که تنها 20 درصد از تلاش های ما به 80 درصد از نتایج یا نتایج مورد انتظار ما منجر می شود. این اصل به ما می گوید که از میزان کاری که باید انجام دهیم، فقط باید روی 20٪ تمرکز کنیم که بیشترین نتیجه را برای ما دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اصل پارتو یا قانون 80-20 با ما در دلتا مگ همراه باشید.

اصل پارتو چیست؟

صرف کمی زمان برای چیزهایی که واقعاً مهم هستند، نتایج بهتری به ما می‌دهد تا تمرکز خود را روی مشکلات متعدد. اصل پارتو مفهومی است که در بسیاری از زمینه های زندگی از جمله تجارت، روابط، آموزش و بازاریابی استفاده می شود.

به عنوان مثال، طبق اصل پارتو، در هر واحد تجاری، 80 درصد فروش توسط 20 درصد مشتریان انجام می شود.

ایده پنهان در اصل پارتو چیست؟

نام اصل پارتو برگرفته از نام اقتصاددان ایتالیایی ویلفردو پارتو است که در پایان قرن نوزدهم نتایج مشاهدات خود را اینگونه فرموله کرد: 80 درصد از ثروت ایتالیا متعلق به 20 درصد از مردم این کشور است. کشور. او همچنین ادعا کرد که 80 درصد از ثروت و زمین همه کشورها توسط 20 درصد از مردم کنترل می شود (پارتو، 1906).

در اوایل دهه 1950، روانشناسی به نام جوزف جوران این ایده را گسترش داد و استدلال کرد که این اصل می تواند در مدیریت و حتی به عنوان یک “اصل جهانی” استفاده شود. او معتقد بود که 80 درصد از درآمد یک شرکت از 20 درصد مشتریان آن به دست می آید و 80 درصد از مشکلات تولید تنها ناشی از 20 درصد از همه منابع احتمالی خطا است.

اصطلاح اصل پارتو توسط پارتو ابداع نشد، بلکه توسط دکتر جوزف جوران در دهه 1940 ابداع شد. جوران دریافت که با اعمال مشاهدات پارتو در مدیریت عملیات خود، می تواند به کسب و کارها کمک کند تا تولید خود را بهبود بخشند، با توجه به اینکه 80% مشکلات تولید ناشی از 20% روش های تولید است.

جوران از طریق این مشاهدات بر کاهش 20 درصدی مشکلات برای افزایش کیفیت خروجی متمرکز شد. او این استراتژی را اصل پارتو نامید و همچنین خاطرنشان کرد که برای موفقیت بیشتر باید روی «عده‌های حیاتی» تمرکز کرد و «توده ناچیز» را نادیده گرفت.

اگرچه هنوز بحث هایی در مورد نحوه اعمال اصل پارتو در موقعیت های مختلف وجود دارد، اما همچنان یک ابزار محبوب و قدرتمند برای درک سیستم های پیچیده است.

چند نمونه از اصل پارتو

  • 80% سود حاصل از 20% محصولات یا خدماتی است که یک شرکت می فروشد.
  • تصحیح 20 درصد از رایج ترین خطاهای گزارش شده در یک برنامه نرم افزاری، 80 درصد از خطاها و خرابی های مرتبط را از بین می برد.
  • 20 درصد لباس ها در 80 درصد مواقع پوشیده می شوند.

اصل پارتو در مدیریت زمان

مدیریت زمان رایج ترین کاربرد اصل پارتو است زیرا بسیاری از افراد به جای تمرکز بر کارهای مهم، وقت خود را صرف کارهای کمتر مهم می کنند.

این یک باور رایج است که افراد برای دستیابی به نتایج مطلوب باید ساعات طولانی را در محل کار خود صرف کنند. این نوع تفکر تعادل کار و زندگی را به هم می زند و باعث فرسودگی شغلی و کاهش بهره وری می شود.

با استفاده از اصل پارتو، می توانید در زمان انجام کارهای کاری صرفه جویی کنید و در زمان کمتری کارهای بیشتری انجام دهید.

به عنوان مثال، در ابتدای هفته زمانی را به برنامه ریزی برای مهم ترین کارهایی که در طول هفته انجام خواهید داد اختصاص دهید. این به شما کمک می کند مدیریت زمان را در دراز مدت به بهترین شکل یاد بگیرید.

اصل پارتو در روابط انسانی

با استفاده از اصل پارتو، به دوستانی که دارید نگاه کنید تا ببینید در مقایسه با ارزشی که برای شما قائل هستند چقدر با آنها وقت می گذرانید.

از طریق این مشاهده، مشخص کنید که 20٪ از نزدیکترین دوستان شما چه کسانی هستند؟ اگر 80 درصد از زمان خود را صرف ارتباط با این 20 درصد کنید، دستاوردهای شخصی شما بیشتر خواهد شد.

در مورد شریک عاطفی، توجه به این نکته مفید خواهد بود که 80 درصد از مشکلاتی که طرفین در روابط خود با آن مواجه هستند، ناشی از 20 درصد از اعمال یا رفتار طرف مقابل در رابطه است.

تعیین اهداف

هر کس اغلب یک لیست بی پایان از کارهایی دارد که در نهایت به انجام کارهای کم اهمیت می رسد و زمان و انرژی لازم برای انجام کارهای مهم تر را ندارد.

یکی از راه های استفاده از اصل پارتو این است که تمام اهدافی را که می خواهید در یک روز به دست آورید یادداشت کنید. از خود بپرسید، اگر امروز فقط می توانستید به یکی از این اهداف برسید، کدام یک بیشترین تأثیر مثبت را بر زندگی شما خواهد داشت؟ عواقب تکمیل نشدن یکی از وظایف این لیست را در نظر بگیرید و اهداف خود را بر این اساس اولویت بندی کنید.

مزایا و معایب اصل پارتو یا قانون 80-20

مزایایی مانند بهره وری بیشتر، استفاده بهینه از انرژی، مهارت حل مسئله و تصمیم گیری و توانایی ایجاد حداکثر بازدهی با کمترین میزان کار از جمله این مزایا هستند. از دیگر مزایای این روش می توان به افزایش عزت نفس، اولویت بندی واضح، تقسیم کار به بخش های قابل مدیریت و زمان آزاد برای فعالیت های دلخواه اشاره کرد.

اما اصل پارتو نیز دارای اشکالاتی است. قانون 80/20 یک قانون ریاضی نیست، بلکه یک مشاهده است. این بدان معنی است که در هر موردی درست نیست و نباید به عنوان یک قانون ریاضی در نظر گرفته شود. یک تصور غلط رایج در مورد اصل پارتو این است که با 20 درصد تلاش می توانید 80 درصد نتایج را به دست آورید که لزوماً اینطور نیست.

این اصل می تواند مورد سوء استفاده های زیادی قرار گیرد. برخی ممکن است فکر کنند که باید تمام توجه خود را روی 20 درصدی که بالاترین اولویت هستند متمرکز کنند و سایر وظایف خود را فراموش کنند. با این حال، نباید از 80 درصد کارهای کوچکتر مانند پاسخ دادن به ایمیل های کاری غافل شوید، زیرا این کار به یک مشکل بزرگ تبدیل می شود.

در نهایت، اصل پارتو فقط می تواند تفسیری از گذشته به ما بدهد، اما پیش بینی دقیقی از آینده ارائه نمی دهد، زیرا شرایط دائما در حال تغییر است و اصل پارتو ممکن است برای همه برنامه ریزی های آینده مفید نباشد. منتقدان همچنین خاطرنشان می‌کنند که این اصل می‌تواند منجر به تاکید بیش از حد بر چند عامل مهم به قیمت از دست دادن عوامل دیگر شود.

پینشهاد مطالعه: عوارض کم خوابی و تعداد ساعات خواب مناسب برای هر فرد را بخوانید.
اصل پارتو در مدیریت زمان دلتاماگ

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top