الگوی طراحی نقشه زندگی + معرفی اپلیکیشن


رسیدن به اهداف و خواسته هایمان نیازمند خلق است برنامه ریزی مقوله ای است و ساختار مناسبی دارد. اگرچه این امر باید با مهارت های دیگری مانند پشتکار، تلاش و غیره ترکیب شود، اما می توان گفت که زیربنای دستیابی به اهداف ماست. از این رو ساختارها و مدل های مختلفی برای کمک به ما در این زمینه ایجاد شده است. یکی از این سازه ها الگوی طراحی نقشه زندگی خوب، با ما همراه باشید تا در مورد آن بیشتر بدانید.

تعریف مفهوم طراحی نقشه زندگی

نقشه زندگی این در واقع یک نمودار یا مدل است که به شما کمک می کند تا ایده ها، افکار و اهداف خود را سازماندهی کنید. این نقشه در قالب یک نمودار درختی تهیه شده است که می تواند فرآیند تصمیم گیری و حل مسئله را تسهیل کند. در واقع می توان گفت در موارد زیر می توانید طراحی مدل نقشه زندگی از آن برای مدیریت بهتر آنها استفاده کنید.

  • فرآیند تصمیم گیری در مورد یک مشکل
  • درگیری های ذهنی متعدد
  • برنامه ریزی
  • ارائه یک ساختار منظم به ذهن
الگوی طراحی نقشه زندگی

مزایای طراحی نقشه زندگی

به طور کلی، وقتی به یک مشکل فکر می کنیم، ممکن است راه حل های مختلفی به ذهنمان خطور کند. تصمیماتی که گاهی تمام ذهن ما را به خود مشغول می کند و مانع از آن می شود که به جنبه های دیگر مشکل فکر کنیم. بنابراین، در این شرایط، طراحی یک برنامه زندگی (نقشه زندگی) می تواند به ما کمک زیادی کند.

در واقع وقتی همه ایده ها و راه حل ها را در قالب یک مدل یادداشت می کنیم، ذهن ما این فرصت را پیدا می کند که به راه حل های جدید فکر کند. بنابراین می توان گفت که الگوی طراحی نقشه زندگی می تواند باعث شود بهبود حافظه و ایده هایمان را پرورش دهیم. موضوع مهم دیگر طبقه بندی برنامه ها در ذهن ماست.

در طول روز ممکن است بخواهیم کارهای زیادی انجام دهیم. داشتن وظایف مختلف ذهن ما را گیج می کند و نمی داند کدام اولویت است. بنابراین با استفاده از طراحی نقشه زندگی می توانیم اطلاعات مهم را به ترتیب اولویت بندی کنیم.

مزایای طراحی نقشه زندگی چیست؟

طراحی نقشه مراحل زندگی

برای طراحی a نقشه ذهنی فقط مراحل زیر را طی کن.

  1. مرکز صفحه کاغذ بدون خط، عنوان اصلی نقشه زندگی خودت بنویس بهتر است این کار را با یک نشانگر یا خودکار رنگی انجام دهید. همچنین یک کاغذ بزرگ انتخاب کنید. زیرا شاخه های نقشه ذهنی پهن هستند و فضای زیادی را می طلبند. عنوان اصلی حاوی موضوع اصلی است.
  2. سپس نوبت به موضوعات زیر مجموعه می رسد. در واقع موضوع اصلی شما دارای موضوعات فرعی مانند مبحث اول، موضوع دوم و غیره است.
  3. هر زیربخش از مبحث اصلی نیز چندین ایده، دلایل، راه حل، راه حل های عملی و … دارد. برای هر یک از موضوعات می توانید هر تعداد ایده یا حقایق مرتبط با آن موضوع را بنویسید. سعی کنید موضوعات و ایده های دیگر را با خودکارهای رنگی بنویسید. این مشکل باعث می شود که فضای نقشه ذهنی از حالت خسته کننده جدا شود.

ذکر مثال می تواند این را بهتر نشان دهد. تصور کنید موضوع اصلی برنامه ریزی شما تناسب اندام است. پس از نوشتن تناسب اندام، می توانید برخی از اهداف خود مانند کاهش وزن، داشتن عضلات قوی و غیره را یادداشت کنید. برای رسیدن به این اهداف و غلبه بر ترس از طراحی نقشه زندگییک برنامه زمانی مشخص تنظیم کنید. مثلاً بگویید من برای رسیدن به چنین اهدافی به ۲ سال زمان نیاز دارم. نترسید و هدف تعیین کنید.

زمانی که اهداف را نوشتید، نوبت به نوشتن دلایل انجام کار می رسد. پنج دلیل اصلی که می خواهید تناسب اندام داشته باشید را بنویسید. حتما دلایل خود را صادقانه بنویسید. مثلاً اگر می خواهید تحت تأثیر قضاوت ها و فضای جامعه چنین عملی را انجام دهید، آن را یادداشت کنید. اگر دلایل شما بیشتر خارجی است، توصیه می کنیم از موضوع اصلی صرف نظر کنید. بالاخره نوبت به زیرشاخه برنامه ریزی می رسد. در این بخش فعالیت هایی را که برای تناسب اندام باید انجام دهید را بنویسید.

نحوه طراحی مدل نقشه زندگی

اپلیکیشن های مناسب برای طراحی نقشه زندگی

ممکن است انجام مراحل ذکر شده برای شما دشوار باشد. برخی افراد در نوشتن مهارت چندانی ندارند. از این رو فناوری در این زمینه نیز به کمک انسان ها آمده است. برنامه ها برای ایجاد نقشه ذهنی طراحی شده اند. در زیر به این اپلیکیشن ها اشاره می کنیم.

برنامه mindmanager

این اپلیکیشن ساختاری مشابه پاورپوینت دارد. می توانید به مدت 30 روز به صورت رایگان از آن استفاده کنید. در وب سایت mindmanager می توانید انواع آموزش های نظری و مقالات طراحی نقشه ذهنی را بیابید.

برنامه Coggle

Coggle یکی از بهترین برنامه های نقشه برداری ذهنی است. دسته بندی خودکار شعب، در دسترس بودن تعداد زیادی آیکون رایگان، امکان آپلود تصاویر بدون محدودیت، امکان ذخیره فایل نهایی با نقشه ذهنی و …. از جمله مزایای این اپلیکیشن می باشد. لازم به ذکر است که اپلیکیشن های دیگری مانند xmind و Ayoa نیز می توانند به شما کمک کنند.

آخرین کلمه

طراحی نقشه زندگی در واقع یک نمودار یا مدل است که به شما کمک می کند تا ایده ها، افکار و تصمیمات خود را سازماندهی کنید. ایجاد ساختار مناسب در ذهن، اولویت دادن به اطلاعات، پرورش ایده و غیره. از جمله مزایای استفاده از این روش می باشد. برای طراحی مدل نقشه زندگی، می توانید این کار را به صورت دستی انجام دهید یا از برخی اپلیکیشن ها مانند Coggle استفاده کنید.

الگوی طراحی نقشه زندگی + معرفی اپلیکیشن

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top