ال آلانین چیست؟ خواص و کاربردهای اسید آمینه آلانین


آلانین که با نام های ال-آلانین یا α-آلانین نیز شناخته می شود، یکی از این موارد است 11 اسید آمینه ضروری این است که بدن قادر به تولید آن است.

آلانین برای چیست؟

این اسید آمینه به بسیاری از فرآیندهای متابولیک کمک می کند و انرژی را برای عضلات، مغز و سیستم عصبی مرکزی شما فراهم می کند. برخی از شرایطی که این اسید آمینه می تواند به درمان آنها کمک کند عبارتند از: خستگی، قند خون پایین (هیپوگلیسمی)، بیماری کبد، کلسترول بالا، بزرگ شدن پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات) و …

آلانین چیست؟

آلانین یک آمینو اسید غیر ضروری است که بدن می تواند از اسیدهای آمینه دیگر بدون دریافت آن از منابع غذایی بسازد. آلانین به طور معمول در سطوح بالایی در جریان خون اکثر افراد یافت می شود و یکی از فراوان ترین آمینو اسیدها در غذاهای پروتئینی است.

در بین تمام اسیدهای آمینه، آلانین یکی از پرمصرف ترین آمینو اسیدها برای تولید پروتئین است. این اسید آمینه گلوکونیک محسوب می شود و از آمینو اسیدهای زنجیره ای (شاخه ای) مانند لوسین، ایزولوسین و والین تولید می شود.

آلانین برای بدن شما چه می کند؟ عملکرد آلانین چیست؟

برخی از مهمترین عملکردهای آلانین عبارتند از:

 • در تبدیل قند (گلوکز) به انرژی نقش دارد، در چرخه گلوکز-آلانین که بین بافت و کبد رخ می دهد، شرکت می کند.
 • پردازش ویتامین های گروه B
 • تجزیه تریپتوفان و ویتامین B6
 • از متابولیسم اسید پشتیبانی می کند
 • افزایش ایمنی
 • آنها متابولیسم تریپتوفان را تسهیل می کنند
 • تشکیل کارنوزین، آنسرین و اسید پانتوتنیک (ویتامین B5)
 • کمک به ساخت و ترمیم بافت عضلانی
 • به کبد کمک می کند تا خون را سم زدایی کند
 • محافظت از سلول ها در برابر آسیب اکسیداتیو
 • به حفظ سطح طبیعی کلسترول کمک می کند
 • تامین انرژی مغز و سیستم عصبی مرکزی

ال-آلانین در مقابل بتا آلانین

ال-آلانین کمی با بتا آلانین (β-آلانین) متفاوت است. بتا آلانین نسخه اصلاح شده اسید آمینه و سوبسترای کارنوزین است که نشان داده شده است به جلوگیری از خستگی در حین ورزش با شدت بالا کمک می کند.

مطالعات نشان می دهد که کارنوزین به عنوان یک بافر برای جلوگیری از اسیدی شدن سلول های عضلانی عمل می کند و در نتیجه باعث کاهش خستگی عضلات در حین ورزش می شود. به همین دلیل است که بتا آلانین به طور فزاینده ای در زمینه ورزش محبوب است. مقدار روزانه بتا آلانین بین 4 تا 6 گرم در روز است که در دوزهای منقسم بین دو تا سه بار در روز برای حدود دو هفته توصیه می شود. آنچه باید بدانید این است که بتا آلانین می تواند باعث ایجاد احساس خارش در پوست یا لب شود که معمولا بی ضرر و موقت است.

5 کاربرد مهم آلانین:

 1. می تواند به بدن در استفاده از گلوکز (قند) کمک کند.

آلانین گاهی اوقات برای مدیریت سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت استفاده می شود زیرا نقش مهمی در کمک به بدن در استفاده از گلوکز و جلوگیری از کاهش قند خون دارد. کبد آن را جذب کرده و به اسید پیروویک تبدیل می کند. این فرآیند برای تنظیم جذب گلوکز و مدیریت قند خون مهم است.

 1. به حفظ سطح کلسترول سالم و طبیعی کمک می کند

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این اسید آمینه ممکن است اثر داشته باشد کاهش طبیعی کلسترول به ویژه هنگامی که در ترکیب با اسیدهای آمینه دیگر مانند آرژنین و گلیسین استفاده می شود. این سه عنصر معمولا در قرص های آمینو اسید ترکیبی استفاده می شوند. در برخی از مطالعات، سطوح دریافت روزانه آلانین بین 200 میلی گرم تا 600 میلی گرم در روز نشان داده است که به طور موثر کلسترول را مدیریت می کند.

برای خرید مکمل های ال آرژنین به این صفحه مراجعه کنید.

 1. در هنگام روزه داری انرژی بدن را تامین می کند

به عنوان یک اسید آمینه، آلانین می تواند در کبد با عمل کاتالیزوری گلوتامین پیروات ترانس آمیناز (GPT) (همچنین به عنوان آلانین آمینوترانسفراز شناخته می شود) تبدیل شود. آلانین نقش مهمی در تبدیل گلوکز در کبد ایفا می کند تا بتواند توسط ماهیچه ها استفاده شود و انرژی بدن را تامین کند، از جمله در دوره های روزه داری که پروتئین های ماهیچه ها تجزیه می شوند.

 1. می تواند عملکرد فیزیکی را افزایش دهد و عضله بسازد

این اسید آمینه غیر ضروری به عنوان منبع مهم انرژی برای عضلات و سیستم عصبی مرکزی عمل می کند. کبد می تواند ال-آلانین را به گلوکز مورد نیاز برای سوخت ماهیچه ها، از جمله در حین ورزش، تبدیل کند.

از آنجا که این پروتئین برای ساخت پروتئین و توده عضلانی استفاده می شود، می تواند عملکرد فیزیکی را پشتیبانی و بهبود بخشد. ورزشکارانی که با شدت بالا تمرین می کنند، گاهی از این اسید آمینه برای عضله سازی استفاده می کنند.

همچنین می تواند به جلوگیری از خستگی و حمایت از استقامت بیشتر کمک کند. یکی دیگر از مزایای استفاده از این اسید آمینه این است که می تواند به حفظ تناسب اندام در بین افراد مستعد ابتلا به بیماری های قلبی عروقی کمک کند.

 1. از سلامت پروستات حمایت می کند

مایع پروستات بخشی از بدن است که غلظت بالایی از این اسید آمینه خاص دارد. آلانین می تواند به محافظت از غده پروستات و کاهش درد مرتبط با مشکلات پروستات، مانند درد در هنگام ادرار، درد ناشی از تورم و علائم سرطان پروستات کمک کند. برخی از مطالعات نشان می دهد که این اسید آمینه در برابر آپوپتوز ناشی از سیتوکین محافظت می کند و تولید آنتی اکسیدان ها را در سلول ها افزایش می دهد.

علائم و علل کمبود آلانین

از آنجایی که آلانین یک اسید آمینه غیر ضروری است، کمبود آن بسیار نادر است، زیرا بدن اکثر افراد به اندازه کافی از آن را تولید می کند. با این حال، افرادی که بسیار فعال، بیمار یا مضطرب هستند، یا از رژیم های غذایی کم پروتئین پیروی می کنند، یا افرادی که سوءتغذیه دارند، ممکن است برای جلوگیری از علائم کمبود، مکمل های اسید آمینه تجویز شود. همچنین، بزرگسالان مبتلا به بیماری کبدی یا دیابت نیز ممکن است سطوح پایینی از آلانین داشته باشند، در این صورت مصرف مکمل های این اسید آمینه ممکن است مفید باشد.

برخی از علائم و نشانه های سطح پایین آلانین عبارتند از:

 • خستگی
 • استقامت و قدرت کم
 • ضعف و آتروفی عضلانی (انقباض)
 • سرگیجه و ضعف ناشی از اختلالات قند خون
 • خلق و خوی بد
 • تغییرات در اشتها

روش و مقدار مصرف

استفاده از آلانین به صورت پودر بین 1.1 تا 2.3 گرم (حدود یک چهارم تا نصف قاشق چایخوری) در روز توصیه می شود که می توان آن را بین وعده های غذایی مصرف کرد.

دوزهای بین 20 تا 40 گرم در روز برای کمک به مدیریت سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت، مانند جلوگیری از قند خون بسیار پایین ناشی از انسولین بیش از حد، به طور ایمن استفاده می شود.

هشدارها و عوارض جانبی:

مکمل های ال-آلانین می توانند سطح قند خون را افزایش دهند که در صورت طبیعی یا بالا بودن سطح قند خون برای افراد دیابتی می تواند مشکل ساز باشد. هر فرد مبتلا به دیابت باید قبل از استفاده از مکمل های آلانین برای کنترل سطح قند خون خود با پزشک خود مشورت کند.

هنگام شروع یک مکمل جدید، از جمله اسیدهای آمینه، همیشه دستورالعمل ها را با دقت بخوانید. مصرف دوزهای بالای آمینو اسیدها می تواند باعث مشکلات گوارشی، خارش و سوزش پوست شود.

ال آلانین چیست؟ خواص و کاربردهای اسید آمینه آلانین

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top