امروز ذخایر اورانیوم ما در کشور قابل مقایسه با گذشته نیست


من گزارش میدم اخبار اقتصادی به گزارش ایسنا، اعضای کمیسیون انرژی شورای اسلامی، علاوه بر جلسه و دیدار با محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و جمعی از معاونان وی، از راکتور تحقیقاتی شهید فخری زاده تهران و نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای بازدید کردند.

محمد اسلامی در این دیدار ضمن تسلیت ایام محرم و عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و تجلیل از شهدای هسته ای به ویژه شهید داریوش رضایی نژاد، اظهار داشت: در این دوره از مدیریت سازمان انرژی اتمی، بحث ارائه اقدامات و دستاوردهای رها شده را وظیفه سنگین ایران می دانند. صنعت هسته ای

وی افزود: این موضوع مهم بود تا بتوانیم نقش این صنعت و فناوری هسته ای را به عنوان محرک و اخلالگر علم و فناوری نشان دهیم.

معاون رئیس جمهور گفت: برای نشان دادن نقش صنعت و فناوری هسته ای، سند چشم انداز 20 ساله سازمان انرژی اتمی ایران تهیه، تدوین و تصویب شد که ریل مناسبی برای رسیدن به مقصد صنعت هسته ای کشور بود.

وی در نشست مشترک با اعضای کمیسیون انرژی شورای اسلامی در سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: بر اساس وظایف محوله در 30 فروردین 1401 با حضور رئیس جمهور، سند چشم انداز 20 ساله سازمان انرژی اتمی ایران ارائه شد.

وی با اشاره به اینکه سند چشم انداز سازمان انرژی اتمی ایران مسیر و مسیر تعیین شده برای رسیدن به مقصد است، تصریح کرد: سازمان انرژی اتمی ایران با این سند اکنون درک درستی از مسیر پیش روی خود در داخل و خارج از کشور دارد و با یک استراتژی مشخص پیش می رود.

معاون رئیس جمهور با استناد به این سند، سازمان انرژی اتمی ایران موفق شد در سال 1401 سال پرشور، پرنشاط و پرتلاشی را تجربه کند و گفت: در سال گذشته 159 دستاورد علمی، فناوری و صنعتی داشتیم که اتفاق بزرگی محسوب می شود.

وی ادامه داد: این موضوع نشان داده است که جهت گیری و همچنین راهبرد تعیین شده درست است و با ادامه آن در سال 1402 این حرکت را ادامه خواهیم داد.

اسلامی در ادامه دیدار با اعضای کمیسیون انرژی شورای اسلامی، با اشاره به دیدار دست اندرکاران صنعت هسته ای کشور پس از 10 سال با مقام معظم رهبری، تصریح کرد: مقام معظم رهبری با بزرگواران و شناختی که دارند، در بازدید 1.5 ساعته از نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای، آن را خوشایند و کارآمد دانستند.

وی افزود: یکی از نکات مهم در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی این بود که بر خلاف همه گفته ها، تأثیر صنعت هسته ای بر زندگی مردم و اعتبار بین المللی آن و نیز ایمان، روحیه و اعتماد به نفس فعالان این صنعت را برجسته کردند. وی در این دیدار تاکید کرد که با وجود همه تهدیدها، رعب و وحشت، تحریم ها و فشارها، روحیه و اعتماد به نفس دانشمندان ما در این صنعت که در مرز دانش قرار دارد، تحت تأثیر قرار نگرفته است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه نگاه ویژه مقام معظم رهبری به صنعت هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران را قوی تر و مصمم تر از گذشته کرده است، گفت: یکی از نکاتی که در دیدار مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفت، تولید 20 هزار مگاوات انرژی هسته ای بود که با جدیت پیگیر تحقق این هدف هستیم.

وی با اشاره به اینکه در جریان ساخت نیروگاه ها در کشور مذاکراتی با کشورهای مختلف برای انجام کارهای مشترک انجام شد، افزود: یکی دیگر از اقدامات انجام شده تامین سوخت نیروگاه ها به ویژه نیروگاه های کوچک است. در این زمینه، هدف ما مکان یابی و استفاده از ظرفیت علمی دانشمندان ایرانی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در دیدار با اعضای کمیسیون انرژی مجلس ایران گفت: در سال 1401 ظرفیت و تعداد معادن فعال کشور را افزایش دادیم و توانستیم کارخانه کیک زرد را راه اندازی کنیم.

وی ادامه داد: طی 1.5 سال گذشته برای تکمیل زنجیره سوخت، ظرفیت شناسایی و بهره برداری از معادن را توسعه داده ایم.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: امروز ذخایر اورانیوم ما در کشور قابل مقایسه با گذشته نیست، بنابراین در حال حاضر 8 معدن فعال در کشور داریم و قرار است تا پایان امسال 6 معدن دیگر به بهره برداری برسد. این مشکل علاوه بر ایجاد اشتغال و استخراج اورانیوم از معادن و فرآوری آن از طریق لیچینگ، زنجیره عناصر ارزشمند را حفظ می کند.

در ادامه این نشست محمد اسلامی به سوالات اعضای کمیسیون انرژی مجلس که با وجود اینکه از اقدامات انجام شده در سازمان انرژی اتمی ایران قدردانی می کنند، در مورد موضوعاتی مانند توسعه اقتصادی و بر لزوم تجاری سازی دستاوردهای سازمان، الزام همراهی سایر سازمان ها و وزارتخانه ها با سازمان انرژی اتمی و همچنین صادرات خدمات فنی و مهندسی با توجه به حضور دانشمندان برجسته در کشور تاکید کردند.

امروز ذخایر اورانیوم ما در کشور قابل مقایسه با گذشته نیست

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top