امسال 85 هزار هکتار پنبه در کشور کشت می شود

من گزارش میدم اخبار برای کارآفرینان به گزارش برنا، «ابراهیم هزارجریبی» مدیر طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی درباره وضعیت کشت پنبه در سال جاری گفت: بر اساس برنامه اعلام شده برای الگوی کشت در سال 1402، کشت 108 هزار و 152 کشت پنبه در سال 96 هکتارها پنبه در کشور هدف گذاری شد که به گزارش ما به دلایلی با کاهش کشت مواجه هستیم.

وی سطح کشت پنبه ثبت شده در سامانه پهنه بندی داده های کشاورزی را تا پایان هفته گذشته بالغ بر 80 هزار هکتار اعلام کرد. هزارجریبی گفت: عواملی مانند تجارت پنبه در سال گذشته و واردات این محصول توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در نیمه دوم سال، نامناسب بودن قیمت خرید، کمبود نقدینگی، اعلام خشکسالی در سال جاری. و تعطیلی چاه های تامین آب در هنگام آبیاری. به دلیل محدودیت منابع آب، این امر باعث کاهش انگیزه پنبه کاران در کشور شده است.

وی سطح زیرکشت پنبه در سال گذشته را حدود 118 هزار هکتار با تولید 373 هزار تن پنبه عنوان کرد.

وی پیش بینی کرد: امسال به دلیل کمبود این محصول، بازار پنبه داخلی رونق بیشتری پیدا کند.

مدیر طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی درباره حمایت های انجام شده از تولید پنبه گفت: امسال 3 هزار تن بذر پنبه خریداری و در اختیار پنبه کاران قرار گرفته است در حالی که این رقم در سال گذشته 2 هزار تن بود.

وی افزود: 2 هزار و 300 تن بذر تحویلی تولید داخل و مابقی بذر خارجی است.

هزارجریبی توزیع به موقع و کافی کودهای یارانه ای به پنبه کاران را از دیگر حمایت های انجام شده برشمرد و گفت: پنبه یکی از محصولات اولویت دار است و به همین دلیل کودهای یارانه ای برای کشت آن توزیع می شود هرچند ممکن است برخی کشاورزان از کود و بذر استفاده کنند. از یارانه استفاده نکردند.

وی ادامه داد: امسال برای هر هکتار پنبه زار 200 کیلوگرم کود فسفره و پتاسیم و 250 کیلوگرم کود ازته تهیه شده و کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

مدیر طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تامین هورمون تنظیم کننده رشد پنبه نیز اذعان داشت: امسال هورمون تنظیم کننده رشد پنبه در اختیار همه مزارع قرار گرفته است و کشاورزان را تشویق به استفاده از آن کرده ایم. آی تی.

وی در عین حال افزود: هورمون های تنظیم کننده رشد پنبه توسط شرکت های واردکننده زیر نظر سازمان حفظ نباتات تامین می شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: سال گذشته مقدار محدودی از این هورمون در مزارع مصرف شد.

هزارجریبی همچنین مدعی تسهیل خرید کمباین پنبه شد: مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی برای خرید کمباین وارداتی پنبه تسهیلاتی با کارمزد 4 درصد تهیه و در اختیار کشاورزان متقاضی قرار می دهد.

وی گفت: در حال حاضر در استان های اصلی پنبه مانند خراسان رضوی حدود 28 هزار و 400 هکتار، فارس 14 هزار هکتار و گلستان حدود 14 هزار هکتار زیر کشت می رود.

امسال 85 هزار هکتار پنبه در کشور کشت می شود

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top