امواج مغزی چگونه تولید می شوند؟ عملکرد امواج مغزی در فرآیند یادگیری


به گفته مرکز ملی تایید بیوتکنولوژی، مغز یک ماشین متفکر است که قادر به پردازش اطلاعات پیچیده است و در این فرآیند از سیگنال های شیمیایی و الکتریکی برای ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می کند.

بر اساس بسیاری از مطالعات، متخصصان مغز و اعصاب و پزشکان دریافته اند که با قرار دادن الکترود بر روی جمجمه افراد، می توان فعالیت های الکتریکی مغز را کنترل کرد.

برای سال‌های متمادی، دانشمندان فکر می‌کردند که این امواج فقط عوارض جانبی فعالیت مغز هستند. اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که این امواج نقش کلیدی در یادگیری دارند.


امواج مغزی چگونه ایجاد می شود؟

نورون ها از خواص شیمیایی و الکتریکی برای ارسال اطلاعات استفاده می کنند. عملکرد نورون ها تقریباً شبیه عملکرد سیم هایی است که سیگنال های الکتریکی را منتقل می کنند.

اگر نیاز به ارسال آن سیگنال را از یک نورون به نورون دیگر احساس کند، نورون یک سیگنال شیمیایی منتشر می کند و آن پیام را ارسال می کند. اگرچه این روش برای انتقال اطلاعات ناکارآمد به نظر می رسد، اما استفاده از دو نوع سیگنال به نورون ها اجازه می دهد تا طیف وسیعی از پیام ها را ارسال کنند که البته به کارایی خواص شیمیایی آن بستگی دارد.

انتشار برخی از خواص شیمیایی منجر به فعالیت برخی نورون ها می شود، در حالی که برخی دیگر شامل عدم تحریک نورون ها می شود.

سیگنال های الکتریکی نورون ها بسیار کوچک هستند و نمی توانند به راحتی توسط حسگرهای خارج از مغز دریافت و استفاده شوند. تنها زمانی که تعداد زیادی از نورون‌ها همکاری می‌کنند و سیگنال‌های الکتریکی را با یک الگوی مشابه ارسال می‌کنند، این سیگنال‌ها به امواج ضربانی قوی تبدیل می‌شوند و توسط الکترودهای روی جمجمه گرفته می‌شوند.

مشاهده هر موج نشان دهنده فعالیت همزمان گروهی از نورون ها با یکدیگر است، درست مانند یک بازی ورزشی که افراد به صورت هماهنگ می ایستند و می نشینند.


امواج مغزی چگونه بر سایر قسمت های مغز تأثیر می گذارد؟

فعالیت محققان با این ایده آغاز می شود که امواج مغزی باید بیش از فعالیت پس زمینه وجود داشته باشد، در همین حال، محققان دیگر دریافته اند که الگوهای موج خاصی نورون ها را تشویق می کنند تا اتصالات جدید ایجاد کنند.

همچنین، سایر مطالعات انجام شده بر روی موش‌ها نشان می‌دهد که بخش‌های خاصی از مغز تمایل دارند در طول فعالیت‌های خاصی با یکدیگر هماهنگ شوند. چیزی که تیم تحقیقاتی را متحیر کرد این بود که آیا رازی پیرامون این امواج مغزی وجود دارد یا خیر.


اقدامات محققین چه بوده است؟

مطالعات قبلی امواج مغزی این کار روی موش انجام شد، اما ساختار مغز موش با ساختار مغز انسان بسیار متفاوت است. این تحقیق بر روی مغز میمون هایی انجام شد که ساختار مغز آنها به مغز انسان نزدیکتر است.

آنها دو ناحیه از مغز را که در حافظه و یادگیری نقش دارند بررسی کردند: هیپوکامپ، ناحیه ای در مغز که در تشکیل خاطرات جدید نقش دارد. و قشر پیشانی، که مسئول “تفکر” در هنگام یادگیری است. تحقیقات قبلی نشان داده است که این دو نقطه از مغز با یکدیگر هماهنگ هستند.


دستاوردهای محققین چه بوده است؟

تیم تحقیقاتی امواج مغزی میمون ها را در فرآیند یادگیری مهارت های جدید مورد بررسی قرار دادند. آنها متوجه شدند که دو موج پدیدار شد: الگویی که به سرعت تکرار می شود که “امواج بتاو الگوی موج کندتر کهامواج تتاخوانده شد.

امواج بتا با توقف فعالیت عصبی مرتبط هستند، در حالی که امواج تتا به نورون ها کمک می کند تا ارتباطات جدیدی ایجاد کنند که نقش مهمی در یادگیری دارند.

اثربخشی این امواج به نوع تمرین بستگی دارد. اگر میمون ها اشتباه کنند، هیپوکامپ شروع به شلیک در الگوی بتا می کند. اگر وظیفه میمون درست باشد، هیپوکامپ شروع به شلیک در الگوی تتا می کند. قشر پیشانی، به دنبال هیپوکامپ، با ضربه زدن به همان الگوی شروع می شود.

به گفته محققان، این امواج همزمان احتمالاً به هیپوکامپ کمک می کند تا با قشر پیشانی ارتباط برقرار کند. اگر هیپوکامپ متوجه اشتباهی شود، سیگنال‌هایی را به قشر پیشانی می‌فرستد و می‌گوید «یادت نیست». اما اگر چیزی را درست ببیند، به قشر پیشانی می‌گوید که آن حافظه را در مکانی امن ذخیره کند.


این برای من چه معنی میتونه داشته باشه؟

محققان بر این باورند که استفاده از این اطلاعات می تواند نحوه یادگیری افراد را بهبود بخشد. شاید در آینده ای نزدیک بتوان امواج بتا و تتا را با استفاده از محرک های الکتریکی غیر تهاجمی تحریک کرد تا در صورت اعمال درست و نادرست، سیگنال های واضحی را به مغز منتقل کند. این به مغز شما کمک می کند تا سریعتر آنچه را که باید در آینده تکرار شود و آنچه باید فراموش شود را در خود جای دهد.

امواج مغزی چگونه تولید می شوند؟ عملکرد امواج مغزی در فرآیند یادگیری

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top