مجله اینترنتی

خبرهای روز دنیای آنلاین

اولویت بروکسل اعزام نیرو به اوکراین نیست


به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایرنا، دِدوندر در گفت وگو با روزنامه لالیبر با تاکید براینکه امروز اولویت بروکسل اعزام نیرو به اوکراین نیست، گفت: اما ممکن است این بحث مطرح باشد که شاید آموزش نیروهای اوکراینی در کشور خودشان کارآمدتر از آموزش آنها در اینجا یا دیگر کشورهای اروپایی باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا قصد دارید نظامیان بلژیکی را برای آموزش نیروهای اوکراینی به این کشور اعزام کنید، تصریح کرد: نه! هرگز!

ددوندر با تاکید بر اینکه وضعیت اوکراین اکنون کمی شکننده‌تر از گذشته است، خاطرنشان کرد: این مساله یک امر طبیعی است و همیشه لحظات سختی در جنگ وجود دارد اما نباید فراموش کنیم که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در ابتدای جنگ یک حمله رعدآسا را در ذهن داشت اما به این خواسته خود نرسید و بعد از آن نیز وضعیت جبهه نبرد میان روسیه و اوکراین کم و بیش پایدار مانده است.

وزیر دفاع بلژیک در ادامه این گفت وگو با اذعان به اینکه در حال حاضر روسیه واقعاً از نظر قدرت آتش برتر از اوکراین است، افزود: به همین دلیل است که باید حمایت خود از کی‌یف را چه در زمینه تأمین تسلیحات و مهمات و چه در زمینه آموزش نیروهای اوکراینی تقویت کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه چالش کشورهای اروپایی در حال حاضر افزایش عرضه مهمات به اوکراین و در عین حال پر کردن ذخایر تسلیحاتی خودشان است، گفت: کشورهای اروپایی در حال حاضر در حال خروج از یک دوره عدم سرمایه‌گذاری گسترده در امور دفاعی هستند و این تغییر را نمی‌توان یک روزه ایجاد کرد اما وحدت و تمایل زیادی در این خصوص میان این کشورها وجود دارد.

ددوندر همچنین با اشاره به اینکه هدف ما این است که اوکراین را تا حد ممکن قوی کنیم تا بتوانیم با روسیه با بهترین شرایط ممکن برای پایان دادن به جنگ پای میز مذاکره بنشینیم، یادآور شد: اگر اوکراین بتواند با کمک غرب بخشی از خاک خود را پس بگیرد و برتری نظامی خود را به دست آورد، شرایط بهتری برای شروع مذاکرات صلح خواهد داشت اما یکجانبه نمی‌توان پشت میز مذاکره برای صلح نشست و این در حالی است که کرملین اکنون قصدی برای انجام مذاکره در مورد صلح با کی‌یف ندارد.

رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

ولادیمیر پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تبدیل شد.

آمریکا و کشورهای غربی در پاسخ به این اقدام روسیه، تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال و میلیاردها دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی به کی‌یف ارسال کرده‌اند.

اولویت بروکسل اعزام نیرو به اوکراین نیست

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top