اولین واکنش عراقچی به اظهارات اخیر روسیه/ هیچکس موضع روس ها را قبول ندارد


به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی در خصوص بیانیه اخیر روسیه در خصوص جزایر سه گانه اظهار کرد: هیچکس این موضع روس ها را قبول ندارد و در واقع این موضع تعجب آور است در حالی که در سایر موضوعات همکاری نزدیک وجود دارد که چرا چنین حرکتی در اینجا صورت می گیرد.

وی ادامه داد: به نظر من وزارت امور خارجه کار خوبی کرد و سخنرانی آقای امیر عبدالخیان در مخالفت با جنگ اوکراین و حمایت از تمامیت ارضی این کشور هم خوب بود.

روسیه و شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس در پایان نشست اخیر خود در مسکو در بیانیه‌ای مشترک خواستار ارجاع پرونده جزایر سه گانه به دیوان بین‌المللی دادگستری شدند تا این موضوع مطابق با مشروعیت بین‌المللی حل و فصل شود.

در بیانیه کشورهای حوزه خلیج فارس و روسیه آمده است: وزرای امور خارجه بر همه تلاش های صلح از جمله ابتکارات امارات متحده عربی و تلاش این کشور برای دستیابی به راه حل مسالمت آمیز برای موضوع جزایر سه گانه تنب بورگ، تنب کوک و ابوموسی از طریق مذاکرات دوجانبه با دیوان بین المللی دادگستری تاکید می کنند.

دبیر شورای راهبردی روابط خارجی گفت: آقای حرازی با سفیر ژاپن در تهران دیدار کردند و موضوع پیامدهای بحران اوکراین در شرق آسیا مورد بررسی قرار گرفت و سفیر مواضع کشورش را در قبال جزایر اعلام کرد و آقای حرازی نیز همانطور که اعلام شد نظر خود را بیان کردند.

کمال حرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی روز دوشنبه پنجم تیرماه در دیدار با کازوتوشی آیکاوا گفت: بهترین راه برای حل و فصل اختلافات ارضی ژاپن و روسیه در خصوص چهار جزیره واقع در اقیانوس آرام، مذاکره مستقیم دو کشور به ویژه با توجه به شرایط کنونی و پرتنش منطقه شرق آسیا است.

وی همچنین بر اهمیت حوادث منطقه خاور دور و تاثیرات جنگ اوکراین بر آن منطقه تاکید کرد و افزود: شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با توجه به افزایش تحرکات نظامی و دفاعی کشورهای منطقه و فرامنطقه در حاشیه ژاپن و احتمال درگیری های نظامی در آینده، این تحولات را با حساسیت رصد می کند.

اولین واکنش عراقچی به اظهارات اخیر روسیه/ هیچکس موضع روس ها را قبول ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top