ایران رتبه چهارم تولید گیاهان دارویی را دارد

من گزارش میدم اخبار برای کارآفرینان به نقل از معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، محمدرضا شمس اردکانی گفت: ایران از نظر تاریخی و علمی و از نظر منابع طبیعی رتبه نخست را در زمینه گیاهان دارویی و طب سنتی دارد. . دستاوردهای ارزشمند فرهنگی، تمدنی، علمی و روزافزون در سه حوزه آموزشی، پژوهشی و خدماتی در این ستاد تدارک دیده شده است، برنامه هایی که جا دارد از حمایت های موثر معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری تشکر کنم. این منطقه.

وی خاطرنشان کرد: در بحث آموزش علاوه بر توجه به مبانی طب سنتی که مبتنی بر حکمت است، حرکت در مرزهای دانش را در زمینه گیاهان دارویی نیز دنبال می کنیم و در نتیجه اقدامات خوبی که در راستای ایجاد دانشکده های طب سنتی انجام شده است در حال حاضر در رتبه چهارم قرار دارد و در زمینه گیاهان دارویی و طب سنتی هستیم.

شمس اردکانی با اشاره به رویکرد محصول محوری برنامه های پژوهشی ستاد به منظور بازنمایی مناسب و منطقی از ظرفیت های واقعی این حوزه در حوزه خدماتی، اظهار داشت: با توجه به اینکه ستاد زیر نظر معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش مسئولیت اجرایی ندارد و نقش راهنما و تعیین کننده ای در حوزه آموزش دارد، در راستای ایجاد دوره های منتهی به درجه و طرح درسی که منجر به ارتقای این رشته می شود گام برداشته ایم.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی با بیان اینکه در طب سنتی تاکید اصلی بر سبک زندگی سالم است، گفت: رویکرد ستاد در حوزه پژوهش، حمایت از حرکت های فناورانه است. و ایجاد و توسعه مراکز نوآوری در دستور کار قرار دارد. استفاده از امکانات جدید از جمله هوش مصنوعی برای به روز رسانی مبانی طب سنتی و طراحی فارماکوپه های طب سنتی به زبان امروزی از دیگر برنامه های مورد حمایت این ستاد است.

وی با اشاره به حمایت ستاد از راه اندازی پالایشگاه های گیاهان دارویی در سال های اخیر گفت: یکی دیگر از برنامه های مهم ستاد ساماندهی داروسازان است که یکی از اصیل ترین مشاغل است و با توجه به حساسیت حوزه سلامت از اهمیت بالایی برخوردار است. بخش آتاری ها که مشابه مغازه های بهداشتی خارج از کشور هستند صنف خاصی ندارند، تلاش می کنیم طرحی جامع در این زمینه اجرا کنیم. ایجاد کنسرسیوم های تخصصی در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی به منظور هم افزایی فرصت ها و ظرفیت های موجود و ایجاد شبکه بین المللی فعالان این حوزه از دیگر برنامه های این ستاد است.

شمس اردکانی با اشاره به فعالیت بیش از 100 شرکت دانش بنیان در زمینه گیاهان دارویی و طب سنتی و صدور مجوز برای 3000 فرآورده دارویی گیاهی توسط سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت گفت: مرکز گیاهان دارویی و طب سنتی که یکی از قدیمی‌ترین ستادهای معاونت علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان است تا آخرین مرحله با ریاست هر نوآوری و ایده‌ای نوین در این حوزه حمایت می‌شود و تلاش می‌کنیم سندی در زمینه دارویی محقق کنیم. گیاهان و طب سنتی به قوی ترین شکل ممکن.

ایران رتبه چهارم تولید گیاهان دارویی را دارد

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top