مجله اینترنتی

خبرهای روز دنیای آنلاین

این افراد باید واکسن هپاتیت B را دریافت کنند


هپاتیت انواع مختلفی دارد مانند هپاتیت E، D، C، B، A، هپاتیت الکلی و هپاتیت خود ایمنی که برخی از آنها بدون ایجاد مشکلات جدی قابل درمان هستند، اما برخی از انواع دیگر این بیماری می توانند باعث آسیب بافت کبد، اختلال در عملکرد کبد و در برخی موارد سرطان کبد و در نهایت مرگ شوند. در برخی موارد سیستم ایمنی کبد را با یک ماده مضر اشتباه گرفته و به آن حمله می کند!

بسیاری از افراد نمی دانند که به این بیماری مبتلا هستند و بنابراین تا زمانی که متوجه پیشرفت بیماری نشوند از درمان اجتناب می کنند. روش های درمان هپاتیت بر اساس نوع آن متفاوت است. کارشناسان می گویند با کمک واکسیناسیون و اقدامات پیشگیرانه سبک زندگی می توان از برخی از انواع این بیماری پیشگیری کرد. البته همه نباید واکسینه شوند.

آیا همه هپاتیت ها مسری هستند؟/ این هپاتیت ها سال ها بدون علامت می مانند.

دکتر امیرعلی سهراب پور فوق تخصص بیماری های گوارشی و کبدی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس سابق شبکه هپاتیت ایران در پاسخ به این سوال که آیا همه انواع هپاتیت واگیردار محسوب می شوند، می گوید: فقط هپاتیت های ویروسی مسری است و نحوه انتقال هر کدام با دیگری متفاوت است. اما مثلاً وقتی فردی به دلیل مصرف داروهای گیاهی به هپاتیت طبی مبتلا می شود، بیماری او دیگر مسری نیست.

دکتر سهراب پور می گوید: 96 درصد از کل مرگ و میرهای هپاتیت مربوط به هپاتیت B و C، 66 درصد مربوط به هپاتیت B و 33 درصد مربوط به هپاتیت C است.

به گفته این متخصص بیماری های گوارش و کبد، مرگ و میر ناشی از هپاتیت بیشتر از مرگ و میر ناشی از ایدز است.

این پزشک در تشریح هپاتیت ویروسی می گوید: مشکل هپاتیت ویروسی این است که در حین عفونت علائم قابل توجهی ایجاد نمی کند و با ورود ویروس به بدن فرد تا سال ها بدون علامت می ماند و بارها بعد از چندین سال اولین علائم بالینی زمانی ظاهر می شود که فرد دچار عوارض طولانی مدت بیماری مانند سیروز کبدی (نارسایی کبد) شود.

بیشتر بخوانید:  طراحی سایت سریع و در کمترین زمان

دکتر سهراب پور می گوید: متأسفانه چنین فردی ممکن است ویروس را به بدن دیگران منتقل کرده باشد و آنها را دچار بیماری و عوارض آن کرده باشد.

رئیس سابق شبکه هپاتیت ایران می گوید: اگر بیمار مبتلا به هپاتیت B درمان نشود به تدریج بافت سالم کبد خود را از دست می دهد و دچار نارسایی مزمن کبدی (سیروز کبدی) می شود. بیماران سیروزی عمر کوتاهی دارند و در معرض عوارض مختلفی از جمله خونریزی شدید گوارشی، تورم اندام ها و شکم، زردی پیشرونده، کاهش وزن زیاد، سرطان کبد و مرگ زودرس هستند.

چه مدت طول می کشد تا علائم هپاتیت ظاهر شود؟

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به این سوال که چه مدت طول می کشد تا علائم هپاتیت در افراد مبتلا ظاهر شود، گفت: با افزایش سن تعداد مبتلایان به هپاتیت ویروسی افزایش می یابد. از لحظه ورود ویروس به بدن، اگر اقدامات تشخیصی و درمانی انجام نشود، معمولاً 2 تا 4 دهه طول می کشد تا بیمار بمیرد.

آمار هپاتیت در ایران

رئیس سابق شبکه هپاتیت ایران درباره آمار هپاتیت در دنیا و کشورمان توضیح می دهد: شیوع هپاتیت C در دنیا یک درصد است یعنی حدود 71 میلیون نفر و شیوع هپاتیت B در دنیا حدود 3.5 درصد یعنی حدود 257 میلیون نفر است. در ایران حدود 200 هزار نفر مبتلا به هپاتیت C و حدود 1.5 میلیون نفر مبتلا به هپاتیت B در کشور داریم. شیوع هپاتیت C 14 درصد جمعیت کشور و شیوع هپاتیت B حدود 1.79 درصد از جمعیت کشور است.

به گفته دکتر سهراب پور، میزان مرگ و میر ایرانیان بر اثر هپاتیت ویروسی بین 5 تا 10 هزار نفر در سال است. مهم ترین علت مرگ و میر در این بیماران نارسایی مزمن کبد و نارسایی کبد (سیروز کبدی) و سرطان کبد است.

بیشتر بخوانید:  هزینه دوره MBA + مقایسه هزینه دوره حضوری و مجازی MBA

رئیس سابق شبکه هپاتیت ایران می گوید: تاکنون تنها 35 درصد بیماران هپاتیت C در ایران شناسایی شده اند. در مورد هپاتیت B، تنها حدود 8 درصد از افراد آلوده شناخته شده اند. هپاتیت C درمان قطعی دارد، اما هپاتیت B در حال حاضر درمان شده است. سالانه 399000 نفر در سراسر جهان بر اثر هپاتیت C و 887000 نفر بر اثر هپاتیت B جان خود را از دست می دهند.

به گفته وی، تفاوت معناداری بین زن و مرد در میزان ابتلا و مرگ در میان مبتلایان وجود ندارد.

آیا همه باید واکسن هپاتیت B بزنند؟/ این افراد باید واکسن هپاتیت B را بزنند

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به این سوال که آیا همه باید واکسن هپاتیت دریافت کنند، توضیح می دهد: واکسن یکی از ابزارهای پیشگیری از انتقال بیماری های عفونی است اما همه بیماری های عفونی واکسن ندارند. در بین انواع هپاتیت ویروسی، فقط انواع A و B واکسن دارند. سایر هپاتیت های ویروسی (مانند هپاتیت C) واکسن ندارند. بنابراین راه محافظت از خود در برابر آنها، شناخت راه های انتقال و رعایت توصیه های بهداشتی است.

دکتر سهراب پور ادامه می دهد: از حدود 30 سال پیش واکسن هپاتیت B در بدو تولد به تمام نوزادان ایرانی تزریق می شود. در برخی کشورها از جمله آمریکا واکسن هپاتیت A نیز به همه نوزادان تزریق می شود. واکسن هپاتیت A در ایران موجود نیست و جزو برنامه ملی واکسیناسیون نیست.

رئیس سابق شبکه هپاتیت ایران می گوید: در ایران واکسن هپاتیت B برای همه بزرگسالان توصیه نمی شود. دلیل اصلی این است که سیستم ایمنی افراد بالای 30 سال در معرض ویروس هپاتیت B به گونه ای است که حتی اگر واکسینه نشده باشند، در بیش از 80 درصد موارد این ویروس از بدن دفع می شود. بنابراین تا کنون اولویت اصلی نظام سلامت کشور نبوده است.

بیشتر بخوانید:  روشی فوری برای طرز تهیه سیر ترشی با سرکه قرمز + ویدئو

وی ادامه می دهد: اما بزرگسالانی که در معرض خطر ابتلا به هپاتیت B هستند اکیدا توصیه می شود واکسینه شوند. کلیه افرادی که با بیمار مبتلا به هپاتیت B (عمدتاً همسر و شریک جنسی وی) در یک خانه زندگی می کنند، پرسنل بهداشتی و پزشکی از جمله پزشکان، پرستاران، کارگران مراکز تشخیصی و درمانی، بیماران دیالیزی، بیماران هموفیلی، تالاسمی و کلیه بیمارانی که نیاز به تزریق مکرر خون و فرآورده های خونی دارند، از جمله افراد بزرگسالی هستند که با ویروس B در محل کار یا افراد بزرگسالی که ممکن است در خانه تماس داشته باشند، در تماس با وی هستند. این واکسن را تزریق کنید ..

جزئیات واکسن هپاتیت B/ اگر در معرض خطر نیستید، نگران بیماری نباشید

دکتر سهراب پور درباره جزئیات واکسن هپاتیت B می گوید: واکسن هپاتیت B در ایران از 3 دوره یا 3 تزریق تشکیل شده است. به فردی که دوره کامل این واکسن را تزریق کرده است، در صورت داشتن رفتار پرخطر یا در معرض خطر بالای ابتلا به هپاتیت B، توصیه می شود هر 5 تا 10 سال یک بار سطح آنتی بادی های خون خود را در برابر ویروس هپاتیت B بررسی کند. اگر سطح آنتی بادی ها کمتر از حد مناسب باشد، توصیه می شود یک دوره کامل دیگر (شامل 3 تزریق) واکسن را تکرار کنید.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید: بزرگسالانی که واکسن هپاتیت B تزریق نشده اند، اگر در معرض خطر بالای هپاتیت B نباشند، جای نگرانی نیست. اما اگر واکسیناسیون فردی در دوران نوزادی کامل نشده باشد و یا اگر فردی در معرض خطر عفونت باشد و سطح آنتی بادی در بدن او کافی نباشد، در خطر ابتلا به هپاتیت B قرار دارد و باید واکسن را تزریق کند.

این افراد باید واکسن هپاتیت B را دریافت کنند

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top