این ویتامین اکسیر جوانی است!


کارشناسان تاکید کردند که این مطالعه ثابت نمی کند که ویتامین D به تنهایی از زوال عقل محافظت می کند. بنابراین، هیچ کس نباید بر اساس یافته ها شروع به مصرف مکمل ها کند. زیرا مصرف بیش از حد ویتامین D می تواند مضر باشد.

سارا بوث، محقق ارشد دانشگاه تافتس در بوستون، گفت: ما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه مصرف بیش از مقدار توصیه شده ویتامین D برای مغز بهتر است، نداریم.

ویتامین D نقش مهمی در حفظ سلامت استخوان‌ها و ماهیچه‌ها و همچنین حفظ دفاع ایمنی دارد. اما اینکه آیا این به محافظت از مغز افراد مسن کمک می کند یا خیر مشخص نیست.

برخی از مطالعات ارتباط بین سطوح پایین ویتامین D در خون و خطر بالای زوال عقل در افراد مسن را یافته اند.

در همین حال، چندین مطالعه اثرات مکمل ویتامین D را بر حافظه و تفکر در افراد مسن آزمایش کرده اند. و تاکنون شواهد روشنی از مزایا وجود ندارد.

محققان این مطالعه بافت مغزی کالبد شکافی شده افراد مسن را که قبل از مرگ در پروژه حافظه عجله و پیری شرکت کرده بودند، بررسی کردند. این پروژه که در دهه 1990 آغاز شد، یک مطالعه طولانی مدت است که به دنبال درک بهتر پیری طبیعی و غیر طبیعی مغز است.

شرکت‌کنندگان تحت آزمایش‌های شناختی سالانه قرار گرفتند و موافقت کردند که بافت مغزشان برای تحقیقات پس از مرگ اهدا شود.

تیم بوث بافت مغز 290 شرکت کننده در مطالعه را که میانگین سن مرگ آنها 92 سال بود، تجزیه و تحلیل کرد.

مشخص شد که ویتامین D در واقع در تمام مناطق مغزی که محققان آنالیز کردند، از جمله دو ناحیه ای که ناهنجاری های مرتبط با آلزایمر در آنها آشکار می شود، وجود دارد.

و به طور کلی، افراد مسن‌تری که مغزشان مقادیر بیشتری ویتامین D داشت، در تست‌های شناختی این مطالعه عملکرد بهتری داشتند. به ازای هر دو برابر شدن غلظت ویتامین D، شرکت کنندگان 25 تا 33 درصد کمتر به زوال عقل یا اختلال شناختی خفیف در آخرین بازدید مطالعه داشتند.

بوث گفت: “یک احتمال این است که تغذیه خوب، از جمله ویتامین D کافی، به محافظت از مغز در برابر تغییرات پاتولوژیک که مشخصه زوال عقل است، کمک می کند.”

در واقع، محققان این نظریه را مطرح می کنند که عوامل محیطی مختلف، از جمله آموزش، ورزش، و تحریک ذهنی، ممکن است به افراد مسن کمک کند حتی با وقوع این تغییرات مغزی، عملکرد شناختی را برای مدت طولانی تری حفظ کنند.

این ویتامین اکسیر جوانی است!

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top