بازاریابی خود (شخصی) یا Self-Marketing چیست؟


بازار کار در طول دهه‌های گذشته به ویژه سال‌های اخیر و افزایش کانال‌های ارتباطی و توسعه پلتفرم‌ها و ابزار هوشمند، رقابتی‌تر شده است. تعداد زیادی از افراد تحصیل‌کرده در رشته‌های مختلف با مهارت‌ها و توانایی‌های متفاوت به دنبال شغل‌های جدید هستند، تا جایی برای خود در دنیای جدید داشته باشند.

هر ساله چندین هزار نفر از دانشجویان، فارغ‌التحصیل شده و وارد بازار کار می‌شوند تا با افراد باتجربه‌تر رقابت کنند. با وجود این بازار رقابتی، هر فرد باید به دنبال برجسته کردن مهارت‌ها و توانایی‌هایش و شناساندن آن به دیگران باشد. با وجود ابزارهای اینترنتی و استراتژی بازاریابی مختلف، این کار شاید راه‌تر از همیشه شده است و فقط کافی است، علمی، دقیق و با استراتژی مناسب روی بازاریابی خود ( شخصی) یا Self-Marketing کار کنید.

اما ابتدا باید یک نکته خیلی مهم را روشن کنیم.

ارتباط بین Self-Marketing و Personal Branding

ارتباط بین Self-Marketing و Personal Branding

 برجسته‌سازی برند شخصی در بازاریابی شخصی

در دنیای امروز، همه‌ی ما در تلاش برای جذب توجه و تمایز در میان رقبای خود هستیم. به دلیل رشد سریع فناوری و شبکه‌های اجتماعی، برند شخصی یا Personal Branding  به عنوان یک ابزار بسیار قوی برای موفقیت در محیط کسب و کار و زندگی شخصی شناخته می‌شود.

امروزه در جهان و طبق آماری که می‌توان در گوگل ترند هم مشاهده کرد، تفاوت فاحشی بین سرچ کاربران برای دو کلمه  Self-Marketing (بازاریابی شخصی) و Personal Branding (برند شخصی) وجود دارد. حتی بعضی از متخصصان و صاحب‌نظران معتقدند که بازاریابی شخصی یا بازاریابی خود را حتی می‌توان به عنوان زیرمجموعه‌ای حل شده در پرسونال برندینگ در نظر گرفت.

در این مقاله  اما به دلیل شکاف انتقال دانش که بین کشورمان و سطوح بین‌المللی وجود دارد، بیشتر از بازاریابی خود خواهیم گفت، اما نباید نکات زیر را فراموش کرد، تا درک بهتری از این دو موضوع به ویژه بازاریابی شخصی داشت:

 (Self-Marketing ) بازاریابی خود یا (Personal Branding) برندسازی شخصی ؟

   Self-Marketing و Personal Branding در واقع دو جنبه متفاوت از یک مفهوم هستند، اما با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند. Self-Marketing بیشتر بر ترویج و تبلیغ شخص و خصوصیات منحصر به فرد او تمرکز دارد، در حالی که Personal Branding بر ساختن یک هویت شخصی قوی و قابل تمیز برای رسیدن به اهداف استراتژیک بیشتر تأکید می‌کند.

(Self-Marketing ) بازاریابی خود یا (Personal Branding) برندسازی شخصی ؟

با استفاده از Self-Marketing، فرد می‌تواند مزیت‌ها و مهارت‌های خود را به صورت مؤثری به نمایش بگذارد، در حالی که با استفاده از Personal Branding، فرد می‌تواند بر روی مدیریت و تقویت ارتباطات، شناساندن خود به مخاطبان و مشتریان با ساختن یک تصویر قوی و قابل تمیز تمرکز کند.

با استفاده موثر از این دو ابزار، فرد قادر خواهد بود تا بهترین نسخه از خود را به دنیا نشان دهد و در محیط کسب و کار و زندگی شخصی موفقیت بیشتری را تجربه کند.

۴ گام برای استفاده موثر از Self-Marketing و Personal Branding

   برای استفاده موثر از Self-Marketing و Personal Branding، فرد باید مراحل زیر را طی کند:

 • تحلیل و شناخت خود: فرد باید خصوصیات و مزیت‌های خود را شناسایی کند و درک کند که چگونه می‌تواند در یک محیط به شدت رقابتی برجسته شود.
 • استراتژی Self-Marketing: فرد باید استراتژی‌های Self-Marketing را مشخص کند و از تکنیک‌های بازاریابی مختلف مانند تبلیغات شخصی، رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های متخصص استفاده بهینه کند.
 • ساخت Personal Branding: فرد باید یک برند شخصی قوی ایجاد کند و به وسیله‌ی ارتباطات مختلف، طراحی وب سایت، محتوا سازی و مدیریت روابط عمومی، آن را بهینه‌سازی کند.
 • مدیریت و توسعه: برای حفظ و تقویت برند شخصی، فرد باید به صورت مداوم در توسعه و به‌روزرسانی خود سرمایه‌گذاری کند و بازخوردهای رسیده از مخاطبان را جدی بگیرد.
۴ گام برای استفاده موثر از Self-Marketing و Personal Branding

حالا که تفاوت‌ها و همپوشانی نسب این دو مقوله رد علو نوین بازاریابی را بهتر درک کرده‌اید، نگاهی دقیق‌تر به بازاریابی خود یا Self-Marketing می‌اندازیم. کافیست ده دقیقه وقت گرانبهای‌تان را به ما بدهید و همراه ما در سفر علمی به دنیای بازاریابی شخصی شوید.

تعریف بازاریابی خود یا Self-Marketing

در یک بازار رقابتی فزاینده، داشتن توانایی‌های فنی و مهارت‌ در زمینه‌ای خاص برای برجسته کردن افراد کافی نیست. بنابراین اگر می‌خواهید متمایز از دیگران باشید، باید روی خودتان سرمایه‌گذاری کرده و برند شخصی خود را بهبود ببخشید. این کار با بازاریابی خود یا Self-Marketing میسر است.

بازاریابی خود شامل مجموعه‌ای از استراتژی‌هاست که هدف آن‌ها ارتقای ویژگی‌های شخصی و حرفه‌ای است. در این نوع بازاریابی، شما جنبه‌هایی از مهارت‌ها و توانایی‌ها که مربوط به شغلی خاص است را برجسته می‌کنید. با انتخاب استراتژی‌های درستِ ارتقای شخصی و حرفه‌ای، می‌توانید بدون توجه به زمینه کاری، برجسته شوید.

بازاریابی خود، فرایندی است که در آن از مجموعه استراتژی‌ها و ابزارها برای ارتقای خود، برجسته کردن برند شخصی‌تان و نشان دادن توانایی‌ها به دیگران استفاده می‌شود. این فرایند را برندسازی شخصی نیز می‌نامند. زمانی که بازاریابی خود به خوبی انجام شود، از سایر افرادی که به دنبال شغل مورد علاقه شما هستند، متمایز خواهید شد.

مهارت‌های لازم برای بازاریابی شخصی (بازاریابی خود) را بشناسید

ما نحوه رفتار در جامعه را از والدین، معلمان و اگر خوش‌شانس باشیم با پیروی از توصیه‌های مربیان بزرگ یاد می‌گیریم. بسیاری از مردم هر روز زندگی خود را مثل همیشه سپری می‌کنند، بدون اینکه به دنبال ارتقای مهارت‌های شخصی یا بازاریابی بهتر خود در محل کار باشند. اگر مهارت‌ها و توانایی‌های خوبی دارید اما در مصاحبه‌ها یکی پس از دیگری رد می‌شوید یا تنها پاسخ‌های کلیشه‌ای دوستان و اقوام خود را در مصاحبه تکرار می‌کنید، پس نیاز به پرورش خلاقیت و بازاریابی خود دارید. لحظه‌ای توقف کنید و مهارت‌های نرم خود را به دقت بررسی کنید، چه کاری می‌توانید برای ارتقای این مهارت‌ها انجام دهید؟

در ادامه به بررسی مهارت‌هایی می‌پردازیم که برای بازاریابی خود (Self-Marketing) ضروری هستند.

خودآگاهی یا شناخت از خود

مهارت‌های لازم برای بازاریابی شخصی (بازاریابی خود) را بشناسید

قبل از اینکه فرایند بازاریابی خود را شروع کنید، باید از نقاط قوت و ضعف خود آگاه شوید. می‌توانید با تامل و جستجو در مهارت‌ها، استعدادها، دستاوردهای حرفه‌ای یا علمی شروع کنید. موفقیت شما در بازاریابی خود تا حد زیادی تحت تاثیر اعتماد به شایستگی خودتان و شرایط برای موفقیت در یک شغل قرار دارد. در واقع می‌توان گفت که خودآگاهی خوب با اعتماد به نفس شروع می‌شود.

 اعتماد به نفس

اعتماد به نفس عبارت از یک احساس ذهنی شامل اعتماد به توانایی‌ها و مهارت‌ها، کیفیت کارها و روش‌های رسیدن به اهداف و حل مشکلات است. تنها بعد از ارزیابی‌ توانایی‌ها و مهارت‌های خود و مقایسه آن با مجموعه مهارت‌های مورد نیاز برای موفقیت در یک شغل خاص است که می‌توانید به اعتماد به نفس برسید.

مهارت‌هایی که کم‌رنگ شده‌اند را دوباره آموزش ببینید و به دنبال فراگیری مهارت‌های جدیدی باشید که با شغل ایده‌ال شما همخوانی دارند. زمانی که برای مصاحبه کاری می‌روید، با اعتماد به نفس در مورد مهارت‌های نرم و سخت خود صحبت کنید و مصاحبه‌کننده را متقاعد کنید که توانایی انجام آن کار را دارید.

سازگاری

انطباق‌پذیری همان توانایی ایجاد تغییر در خود برای سازگاری با تغییرات، یادگیری از تجربیات و مقابله با اتفاقات غیرمنتظره در محیط است. اگر نتوانید با شرایط مختلفی که ناگهانی بروز می‌کنند کنار بیایید، به زودی اعتماد به نفس لازم برای ادامه مسیر بازاریابی خود را از دست خواهید داد.

آنچه در بازاریابی خود یا استراتژی‌های سِلف مارکتینگ اهمیت دارد

اکنون که با مهارت‌های لازم برای بازاریابی خود آشنا شدید وقت آن رسیده تا با در نظر گرفتن نکات زیر فرایند بازاریابی خود را به درستی انجام دهید.

 تجزیه و تحلیل SWOT انجام دهید

نتایج به‌دست آمده از تجزیه و تحلیل SWOT می‌تواند به شناسایی زمینه‌های تخصصی، زمینه‌هایی که نیاز به توجه فوری دارند و همین‌طور فرصت‌های آینده، نقاط ضعف و نقاط قوت کمک کند. از این ابزار همچنین می‌توانید برای شناسایی تهدیداتی که ممکن است در آینده اتفاق بیفتند نیز استفاده کنید. در صورتی که مایلید درباره SWOT بیشتر بدانید مقاله ماتریس SWOT را به شما پیشنهاد می دهیم.

نقاط قوت:

دریابید که نقاط قوت اصلی‌تان کدامند. لیستی از ویژگی‌های شخصیتی و حرفه‌ای که شما را از دیگران متمایز می‌کند، آماده کنید. بررسی کنید که کدامیک از آن‌ها نیاز به بهبود دارند و کدامیک می‌توانند در مسیر بازاریابی خود، موثر واقع شوند.

 نقاط ضعف:

موانعی را که به صورت آشکارا مانع رشد شما هستند را شناسایی کنید. این موانع در واقع همان نقاط ضعف هستند. عدم آموزش حرفه‌ای، نداشتن مدارک حرفه‌ای یا حتی موقعیت رقابتی ضعیف می‌توانند باعث قدرت گرفتن نقاط ضعف شوند. نقاط ضعف خود را شناسایی کرده و برای رفع آن‌ها آموزش‌های لازم را ببینید.

آنچه در بازاریابی خود یا استراتژی‌های سِلف مارکتینگ اهمیت دارد

 فرصت‌ها:

فرصت‌ها همان مناطقی هستند که می‌توانند پروژه‌های آتی را به ارمغان بیاورند. اگر در زمینه‌ای خاص، مزایای بالقوه‌ای وجود دارد که شما دانش کافی در آن زمینه را دارید، اعتماد به نفس داشته و پا به دنیای جدید فرصت‌ها بگذارید. نگذارید فرصت‌ها از دست بروند، شاید دیگر تکرار نشدند.

تهدیدها:

بزرگ‌ترین موانع خود را شناسایی کرده و برای انجام کارهایی که می‌تواند به بهبود موقعیت شما کمک کنند، دست به کار شوید. در صورت امکان، تغییراتی را پیش‌بینی کنید که ممکن است در صنعت، شرکت یا حوزه کاری مورد نظرتان به تهدید تبدیل شده و مستقیما روی شما تاثیر بگذارند. همیشه می‌گویند «از تهدیدها فرصت بسازید»، اما این کار آنچنان هم ساده نیست. برای این کار لازم است اشراف کاملی روی حوزه کاری خودتان داشته باشید.

 اهداف خود را تعیین کنید

برای شروع بازاریابی خود، باید ابتدا اهدافتان را مشخص کنید. هدف شما می‌تواند به سادگی یافتن شغلی جدید یا حتی شامل اهداف جزئی‌تری مانند افزایش تعداد فالوئرها در شبکه‌های اجتماعی یا ارتباط با یک شخص مهم در صنعت خاصی باشد. همان‌طور که در مسیر بازاریابی خود پیش می‌روید، باید اهدافتان را تجزیه و تحلیل کنید. اگر کارها طبق برنامه و در مسیر اهداف پیش نمی‌روند باید استراتژی‌ها را تغییر دهید.

 رزومه خود را بهبود ببخشید

رزومه خود را بهبود ببخشید

شاید اولین قدم برای بازاریابی خود، بهبود و ارتقای کیفیت رزومه باشد. سعی کنید رزومه خود را در سایت‌های کاریابی بزرگ و معتبر بارگذاری کنید تا بیشتر شرکت‌ها به آن دسترسی داشته باشند. اگر بتوانید در زمان خارج از کار، پروژه‌هایی انجام دهید که با نام شما ثبت می‌شوند یک قدم بزرگ برای بازاریابی خود برداشته‌اید.

از ابزارهای مختلف مانند ابزارهای گرافیکی برای منحصربه‌فرد کردن رزومه کمک بگیرید و برای بهبود آن نیز با یک متخصص صحبت کنید.

 بازاریابی خود را به یک عادت تبدیل کنید

با فرایند بازاریابی خود، مانند شغل دوم رفتار کنید. بخشی از روز را به Self-Marketing اختصاص داده و هر روز یک قدم به وضعیت ایده‌ال خود نزدیک‌تر شوید.

از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید

وقتی صحبت از رسانه‌های اجتماعی می‌شود، لینکدین یکی از بهترین انتخاب‌ها برای بازاریابی خود است. برخلاف تصور بسیاری از مردم، لینکدین چیزی فراتر از یک شبکه اجتماعی برای تعامل با افراد متخصص است. در لینکدین امکان برقراری ارتباط با دیگر متخصصان حوزه خود را داشته و می‌توانید با شرکای کاری و تجاری تعامل کنید.

برای برجسته شدن در لینکدین، باید پروفایل‌تان را همواره به‌روز کرده و ارتباطات را با افراد و شرکت‌هایی که در حوزه مهارت‌های شما فعالیت می‌کنند، گسترش دهید. حتما از کلمات کلیدی صنعت و حوزه کاری‌تان در پست‌های لینکدین و دیگر شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.

از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید

حرفه‌ای رفتار کنید

رفتار حرفه‌ای مجموعه‌ای از ویژگی‌هایی است که در ادامه بررسی می‌کنیم.

 • وقت شناسی: وقت شناسی کمک می‌کند تا اولین تاثیر مثبت را روی مخاطب بگذارید.
 •  آداب مناسب: در جواب به مکاتبات سریع باشید، به قول خود پایبند بوده و پیگیری را فراموش نکنید.
 • شایستگی: سعی کنید با ذکر مثالی، تجربه، دانش، مهارت و شایستگی خود را اثبات کنید.

همان‌طور که می‌بینید، حرفه‌ای رفتار کردن آنچنان هم کار سختی نیست، کافی است خودتان باشید و موارد فوق را رعایت کنید.

 گوش دادن را تمرین کنید

ملاقات و مکالمه با یک شخص نباید تماما حول محور صحبت‌های شما بچرخد. به مخاطب‌تان فرصت دهید که نظرات، انتقادات و پیشنهادات‌شان را مطرح کند. پس گوش شنوایی داشته باشید و فقط صحبت‌های مخاطب را نشنوید بلکه به خوبی گوش دهید. مطمئنیم فرق بین شنیدن و گوش دادن را می‌دانید.

حرفه‌ای رفتار کنید

داستان‌سرایی و قصه‌گویی را تمرین کنید

مردم معمولا تمایل دارند داستان‌های را بشنوند که با آن‌ها ارتباط برقرار کرده و می‌توانند به خاطر بسپارند. بنابراین بهترین راه برای به‌یادماندنی شدن در طول مصاحبه یا گفتگو با دیگران، استفاده از هنر قصه‌گویی است. یک داستان کوتاه مملو از محرک‌های احساسی، داستان مسیر شغلی و پیشرفت و درس‌هایی است که در این مسیر آموخته‌اید. این موارد می‌تواند تاثیر شگرفی روی مخاطبان شما بگذارد.

 خودتان را برند کنید

زمانی که به سطحی از خودآگاهی رسیدید که با آن احساس راحتی می‌کنید، باید اعتماد به نفس بیشتری برای برندسازی شخصی یا ایجاد یک تصویر مثبت از خودتان داشته باشید. در ادامه نکاتی ارائه می‌شود که در این مسیر به شما کمک خواهند کرد.

 • مهارت‌ها، توانایی‌ها و استعدادهای خود را منتقل کنید.
 •  شکاف‌هایی که در برند شخصی شما وجود دارد را شناسایی کرده و برای غلبه بر آن‌ها، در دوره‌های آموزشی شرکت کنید.
 • ارزش خود را برای یک فرصت شغلی یا برای یک کارفرما دست‌کم نگیرید.
 • به یاد داشته باشید که ترکیب منحصربه‌فردی از تجربیات، مهارت‌ها، استعدادها، تحصیلات، تخصص‌ها، دانش و علایق هستند که می‌تواند شما را برای انواع مختلف محیط‌ها و نقش‌ها ایده‌ال کند.
 • نیازها و خواسته‌های کارفرما یا مدیر فعلی خود را در نظر گرفته و سعی کنید ارزش‌های خود را با چیزی که آن‌ها به دنبالش هستند، مطابقت دهید.

در انجمن‌ها و رویدادهای حوزه کاری خود شرکت کنید

یکی از کارآمدترین روش‌ها برای بازاریابی خود، ارتقای شخصی و شرکت مستمر در انجمن‌ها و رویدادهای مرتبط با حوزه کاری است. این رویدادها شبکه ارتباطی با افراد حرفه‌ای و تاثیرگذار روی بازار کار شما را تشکیل می‌دهند. وقتی با افراد مطرح حوزه کاری خاصی در ارتباط مستمر باشید، ناخودآگاه مهارت‌های جدیدی کسب می‌کنید که شما را در نقطه‌ای بالاتر از دیگران قرار می‌دهد.

در انجمن‌ها و رویدادهای حوزه کاری خود شرکت کنید

صرف‌نظر از شرکت در رویدادهایی که افراد هم‌سطح شما در آن شرکت می‌کنند، می‌توانید در رویدادهایی شرکت کنید که برندها و افراد کلیدی شرکت مورد نظر شما در آن حضور دارند. به این ترتیب خودتان را به متخصصان حوزه کاری و همچنین شرکت‌هایی که به مهارت‌های شما نیاز دارند، متصل خواهید کرد.

 فراتر از حوزه تخصصی خود گام بردارید

بسیاری از متخصصانی که مهارت‌ها و صلاحیت‌های بالایی دارند به دلیل محدود شدن در زمینه‌ کاری، جایگاهشان را در بازار از دست می‌دهند. برای اینکه بتوانید بازاریابی خود را به‌خوبی انجام داده و آن را گسترش دهید، باید از محدوده شغلی‌تان فراتر روید. به این مفهوم که بیش از آن‌چه در شرح شغل شما آمده را انجام دهید.

در زمینه‌های دیگر به همکاران‌تان کمک کرده و به کارهایی که دیگر متخصصان انجام می‌دهند علاقه نشان دهید. سعی کنید در برخی از حوزه‌های مهم، دانش و مهارت کسب کنید، حوزه‌هایی که برای انجام کارتان مفید هستند.

برای کاری که انجام می‌دهید، ارزش و اعتبار قائل شوید

شاید یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات افراد حرفه‌ای، خصوصا زمانی که تازه شروع به کار کرده‌اند، قائل نشدن اعتبار و ارزش برای خودشان است. بازاریابی خود، به روشی که خودتان را به بازار معرفی می‌کنید، بستگی دارد. هر زمانی که به یک نتیجه مثبت دست پیدا کردید، پیروزی را جشن گرفته و موفقیت‌تان را برجسته کنید. مراقب باشید این کار را به صورتی کاملا طبیعی و بدون تخریب دیگران انجام دهید چون مرز باریکی بین اعتماد به نفس و تکبر وجود دارد.

همیشه موضوع جدیدی برای یادگیری وجود دارد.

دانش خود را به‌روز کنید

شما می‌توانید یکی از بهترین‌ها در زمینه کاری خودتان باشید، اما همیشه موضوع جدیدی برای یادگیری وجود دارد. به‌روز کردن مداوم دانش، خصوصا در بازارهای به شدت رقابتی امروز که همیشه در حال تغییر هستند، برای جلوگیری از عقب افتادن شما از دیگران ضروری است.

 روی پروژه‌های فوق‌برنامه سرمایه‌گذاری کنید

اگر هدف شما بازاریابی خود است پس باید برای ارائه تصویر درستی از خودتان، روی فعالیت‌های فوق‌برنامه نیز سرمایه‌گذاری کنید. منظور فعالیت‌هایی است که فراتر از حوزه کاری شما هستند. یادگیری بیشتر و بیشتر در حوزه کاری، فعالیت‌ها و پروژه‌های فوق برنامه و تعامل با سایر متخصصان به شما اجازه می‌دهد که به‌عنوان یک حرفه‌ای در صنعتی خاص شناخته شوید.

آموزش دهید، دوره برگزار کنید!

دانشی دارید که برای بسیاری از مردم ارزشمند است؟ پس آن را آموزش دهید. بازاریابی محتوا یکی از ابزارهای فوق‌العاده ارزشمند برای ساختن برند شخصی و بازاریابی خود است. در هر زمینه‌ای که تخصص دارید، می‌توانید کلاس‌های آنلاین برگزار کنید. در حال حاضر پلتفرم‌های زیادی هستند که امکان برگزاری کلاس‌های آنلاین را فراهم کرده‌اند. زمانی که به‌عنوان یک مدرس در حوزه‌ای خاص فعالیت کنید، افراد بیشتری با شما آشنا شده و دایره مخاطبان تحت تعامل‌تان گسترده‌تر می‌شود.

شبکه‌سازی کنید

خیلی از افراد شبکه‌سازی را تنها دنبال کردن مردم در شبکه‌های اجتماعی مختلف می‌دانند. اما شبکه‌سازی چیزی فراتر از این حرف‌هاست.

زمانی که شخصی یا شرکتی خاص را در بسترهای مختلف دنبال می‌کنید، لازم است در رویدادهایی که آن‌ها شرکت می‌کنند، حضور یابید. با آن‌ها ارتباط بگیرد حتی اگر در حد چند کلمه باشد. این فرایند را تکرار کنید تا زمان مکالمه شما طولانی‌تر شده و در نهایت به شبکه اصلی این افراد دست پیدا کنید.

شبکه‌سازی نیازمند سرمایه‌گذاری زمانی است پس اگر به دنبال بازاریابی خود هستید، صبور باشید. وقتی روی ایجاد یک رابطه تمرکز می‌کنید، تجربه شبکه‌سازی بعدی برای شما لذت‌بخش‌تر و موثرتر خواهد شد.

شبکه‌سازی قدیمی‌ترین تکنیک بازاریابی است. مردم به افرادی که با آن‌ها ملاقات کرده‌اند بسیار بیشتر از افرادی که در شبکه‌های اجتماعی یا ایمیل با آن‌ها در ارتباطند، اعتماد می‌کنند. افراد مهم در صنعت خود را شناسایی کرده و به آن‌ها پیشنهاد صرف ناهار بدهید. مردم دوست دارند تخصص خود را به اشتراک بگذارند پس از این فرصت کوتاه ناهار بهترین بهره را ببرید.

از تجربیات، توانایی‌ها و کارهایی که قبلا انجام داده‌اید، صحبت کنید.

یک سایت یا وبلاگ شخصی راه‌اندازی کنید

اگر فرصت دارید، یک وبلاگ شخصی راه‌اندازی کرده و در آن از تجربیات، توانایی‌ها و کارهایی که قبلا انجام داده‌اید، صحبت کنید.

محتوایی مرتبط با حوزه کاری خود بنویسید، محتوایی که الهام‌بخش بوده و کمک می‌کند مخاطب مورد نظرتان را هدف قرار دهید. هر چقدر که محتوایی با مطالب غنی‌تر تولید کنید، ارزش بیشتری را برای خوانندگان به ارمغان می‌آورید.

به این ترتیب زمانی که شرکت‌ها نام شما را جستجو می‌کنند با مجموعه‌ای از اطلاعات کامل روبرو خواهند شد. حتما از کلمات کلیدی مرتبط با حوزه کاری خود نیز در پست‌های وبلاگ استفاده کنید.

هنر ارائه را بیاموزید

بازاریابی خود، تنها 50% از مسیر است، 50% دیگر، هنر ارائه خواهد بود. مواردی مانند هنر متقاعدسازی، هنر نفوذپذیری، هنر تاثیرگذاری و هنر ایجاد ارتباط موثر در این مقوله می‌گنجند. اگر بتوانید با ارائه‌ای قوی روی مخاطبان‌تان تاثیر قابل توجهی بگذارید، تقریبا 50% دوم راه بازاریابی خود را پیموده‌اید. برای ارائه بهتر، راه‌های نفوذ در دیگران را بشناسید. شناخت شخصیت‌های مختلف می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای شما باشد.

یک جمع‌بندی مختصر

بازاریابی خود، یک قدم واحد نیست، این شیوه بیشتر شامل مجموعه‌ای از عادات مرتبط است که باید در خود پرورش دهید. به همین دلیل نیز خود بازاریابی باید مستمر و همراه با انسجام و یکپارچگی باشد. خود بازاریابی یا سلف-مارکتینگ به افراد کمک می‌کند تا شهرت و برند شخصی خود را با هدف پیشرفت شغلی، بهبود دهند. همان‌طور که اشاره کردیم، گاهی Self-Marketing را برندسازی شخصی نیز می‌نامند، چون از ابزارهای برندسازی برای ایجاد تصویری درست و اصولی از یک شخص در این روش استفاده می‌شود. در این مقاله در مورد مهارت‌های لازم برای شروع بازاریابی خود و استراتژی‌ها گفتیم، امیدواریم بتوانید اولین قدم‌ها را با قدرت بردارید.

 

منابع:
نویسنده‌ی راتین با کمک به روزترین مطالب دنیا و استفاده از: میک‌یوز‌آف، مارکتینگ‌اسکولز، هات‌مارت،فریلنسرمَپ، اینک دات‌کام، رایتینگ اسیست، کورسس_لومن لرنینگ، فابریک برندز.

بازاریابی خود (شخصی) یا Self-Marketing چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top