بازار پر رونق بیراگدار در منطقه/ جولان اردوغان در آسمان خاورمیانه


به گزارش المانیتور، طی سفر اردوغان به عربستان سعودی، بایکار، یک شرکت دفاعی مستقر در استانبول که متعلق به خانواده جوان‌ترین داماد رئیس‌جمهور است، اعلام کرد که تعداد نامشخصی پهپاد دوربرد آکینجی (HALE) را به پادشاهی می‌فروشد.

یک پرچم اینجا، یک پرچم آنجا، یک پرچم همه جا

از زمانی که ترکیه فروش پهپادهای بدون سرنشین را در سال 2019 آغاز کرد، این تسلیحات در مناطق جنگی در سراسر جهان از جمله اوکراین، قره باغ کوهستانی، لیبی، سوریه، عراق، اتیوپی و سومالی مورد استفاده قرار گرفته است.

به گفته موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک، تا کنون 29 کشور هواپیماهای بدون سرنشین ساخت ترکیه خریداری کرده اند. چهار کشور نیز در حال مذاکره هستند و هفت کشور دیگر به طور علنی تمایل خود را برای خرید آنها اعلام کرده اند. ترکیه همچنین قراردادهای فروش پهپاد با چندین کشور از جمله عربستان سعودی، اوکراین و قزاقستان را بررسی کرده است. کویت، قطر، امارات متحده عربی، الجزایر، مراکش و عراق از جمله کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا هستند که پهپادهای TB2 را خریداری کرده اند.

ریچ اوتسن، عضو ارشد شورای آتلانتیک در ترکیه، گفت که دلایل متعددی برای موفقیت و محبوبیت هواپیماهای بدون سرنشین وجود دارد. اوتسن به المانیتور گفت: «ترک ها این هواپیماها را تنها با یک دوره آموزشی سریع نمی فروشند. در کنار این پهپادها، آموزش طولانی مدت، پشتیبانی و پشتیبانی تدارکاتی و ادغام عملیاتی با سایر سامانه ها مانند فرماندهی و کنترل، سایر حسگرها، نیروی زمینی و هوایی سرنشین دار و بدون سرنشین را به تیم ها ارائه می کنند. وی افزود که نیروهای ترکیه تجربه جنگی اخیر با پهپادها را دارند، “بنابراین رویکرد ادغام آنها مرتبط است.” اوتسن اعتراف کرد: پهپادهای ترکیه عموما ارزان‌تر از پهپادهای تولیدی هستند. آمریکا و سایر کشورهای غربی و عملکرد بهتری نسبت به سایر سیستم های غیرغربی مانند پهپادهای ساخت چین یا ایران دارند.”

پیتر ویلسون، تحلیلگر ارشد سیاست دفاعی در مؤسسه رند، می‌گوید: «هواپیماهای بدون سرنشین در میدان جنگ به اثبات رسیده‌اند، هزینه کمتری دارند و از بند خارج می‌شوند.

آکینجی در سبد عربستان

اوتسن گفت توافق عربستان “بسیار مهم” است. هواپیمای بدون سرنشین آکینجی سال گذشته در ارتش ترکیه مستقر شد و عربستان سعودی سومین کشوری است که به همراه ترکیه این هواپیما را دریافت می کند. آکینجی می تواند با مهمات دقیق به اهداف دور، از جمله اهدافی که توسط پهپادهای کوچکتر هدف قرار می گیرند، حمله کند. این توانایی برای نبردهای دریایی یا ساحلی در خلیج فارس مهم است.

هواپیمای بدون سرنشین TB2

کریستن فونترز، رئیس Red Six International، ارائه دهنده جهانی خدمات خلبانی هواپیماهای بدون سرنشین، گفت که پرچم آکینجی تقریباً دو برابر پرچم TB2 است. او گفت: «آکینجی بیشتر شبیه یک درنده است. آکینجی به عنوان ابزار جمع آوری اطلاعات مفید خواهد بود، اما فکر می کنم در برابر موشک های زمین به هوای حوثی ها آسیب پذیر باشد.

وی افزود: اگر از آکینجی ها برای شناسایی استفاده شود، «آنها می توانند فراتر از برد موشک های زمین به هوای حوثی ها پرواز کنند». اما تجهیز آنها به موشک های هدایت شونده ضد تانک به برد آن موشک ها بستگی دارد».

فونترز گفت که این هواپیمای خوبی برای امنیت داخلی خواهد بود. زیرا نیروی هوایی عربستان می تواند برای مدت بسیار طولانی بر فراز صحرا پرواز کند و در دریای سرخ گشت زنی کند.

ویلسون افزود که سرمایه گذاری بزرگ در پهپادهای جنگی و موشک های کروز و بالستیک دوربرد برای پادشاهی منطقی است زیرا “حملات هوایی عمیق بدون در معرض خطر قرار دادن خلبانان امکان پذیر نیست.” وی گفت: این نشان می دهد که سرمایه گذاری عظیم عربستان در ناوگان بزرگ جنگنده بمب افکن های سرنشین دار، تخصیص نادرست منابع است و تصمیم خرید تسلیحات از آنکارا نشانه رشد واقع گرایی ژئواستراتژیک در خاورمیانه است.

تب پهپادی در خلیج فارس

با افزایش محبوبیت تسلیحات، ویلسون گفت که سایر کشورهای خلیج نیز ممکن است در آینده نزدیک آنها را خریداری کنند.

اوتسن گفت که TB2 توسط ده ها کشور از جمله در روزهای اولیه جنگ در اوکراین استفاده شد. او گفت: «تعداد کشورهایی که به آکینجی نیاز دارند ممکن است کمی کمتر باشد، اما همچنان باید ظرف یک یا دو سال به ده‌ها کشور برسد. پاکستان و لیبی در حال حاضر از آنها استفاده می کنند. امارات و قطر ممکن است بخواهند آن را بخرند، آذربایجان قبلاً درخواست داده است. گفته می شود اندونزی و بنگلادش نیز علاقه مند به خرید آن هستند.

هواپیمای بدون سرنشین پرچم آکانجی

بازار پر رونق بیراگدار در منطقه/ جولان اردوغان در آسمان خاورمیانه

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top