بررسی عملیات بانکی و سیاست های پولی در کمیسیون تلفیق

من گزارش میدم اخبار برای کارآفرینان به گزارش ایرنا؛ «محسن زنگنه» سخنگوی کمیسیون هفتم تلفیق لایحه برنامه توسعه در تشریح جلسه کمیسیون هفتم تلفیق لایحه برنامه توسعه گفت: امروز این کمیسیون مواد 9 و 10 لایحه را بررسی کرد. 7- لایحه برنامه توسعه.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه این مواد را در مورد عملیات بانکی و همچنین سیاست های پولی عنوان کرد و ادامه داد: در ماده 9 این لایحه موادی در خصوص تقویت نظارت بر موسسات بانکی و بازارهای غیرمتشکل در نظر گرفته شد. ; از جمله مهم‌ترین بحث‌های این بخش این بود که شرکت‌ها، مؤسسات یا مؤسسات مالی زیرمجموعه یا مرتبط با بانک‌ها مجاز به خرید سهام و مشارکت و شرکت‌ها و انجام هرگونه عملیات بانکی، اجاره، مبادله و مشارکت در تأسیس و فعالیت موسسات مالی نیز برای اخذ مجوز از بانک مرکزی به تعویق افتاد.

زنگنه با اشاره به مصوبات ماده 10 لایحه برنامه هفتم توسعه تاکید کرد: در این ماده کمیته تاکید کرد که بانک مرکزی مرجع اصلی کنترل تورم است، بنابراین بانک مرکزی موظف شد برنامه های خود را برای کنترل تورم ارائه کند. هر سال تا پایان فروردین ماه هیئت وزیران این برنامه را در جلسه هیأت وزیران ارائه و تصویب کرد.

و ادامه داد: همچنین بر اساس مصوبه کمیسیون، دادن مجوز به بانک ها بدون اخذ وثیقه از آنها ممنوع شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه با اشاره به موضوع بازپرداخت بدهی دولت به بانک ها گفت: در این بند باید کمیسیونی که دولت را مکلف به بازپرداخت بدهی دولت به بانک ها کرده بود، تسویه شود.

زنگنه با اشاره به تصویب یک عضو در حوزه تسهیلات در کمیسیون تلفیق، ادامه داد: در این بند، کمیسیون هر گونه «سود مرکب» و «بهره سود» یا سود یا جریمه به میزان تعهد باطل و ممنوع است و علاوه بر وصول وجه از بانک یا مؤسسه وام دهنده غیربانکی مرتکب این عمل، در مواردی که عملاً این امر جرم تلقی شود، دستگاه قضایی فرصت ورود به سؤال را خواهد داشت. جنایت و جرم انگاری که به نظر من اتفاق بسیار مبارکی است که می تواند نوید روشنی برای ارتقای نظام بانکداری اسلامی باشد.

وی تاکید کرد: همچنین در ماده 10 لایحه برنامه هفتم توسعه مواردی داشتیم که یکی از آنها عدالت در توزیع تسهیلات در استان ها بود. در واقع یکی از نسبت هایی که با آن توزیع عادلانه تسهیلات در استان ها را می سنجیم، نسبت تسهیلات به سپرده ها است که متاسفانه در برخی استان ها وضعیت مناسبی نیست. بنابراین در این بخش دولت موظف شد در طول برنامه این میزان تسهیلات را 20 درصد بهبود بخشد. همچنین کمیسیون تلفیق بانک مرکزی را مکلف کرد تا تسهیلات خود را به سمت تولید چند ابزاری سوق دهد.

زنگنه تاکید کرد: با تکمیل مواد 9 و 10 لایحه برنامه هفتم توسعه، کمیته تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه عملا مواد مربوط به بانک و نظام بانکی را تکمیل کرده و این کمیته از فردا ماده 11 را اجرا می کند. لایحه برنامه هفتم توسعه که مربوط به نظام ارزی است مورد بررسی قرار می گیرد.

بررسی عملیات بانکی و سیاست های پولی در کمیسیون تلفیق

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top