بهبود بهره وری انرژی یک موضوع استراتژیک است

من گزارش میدم اخبار برای کارآفرینان به گزارش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، رویداد نوآوری انرژی مولد به منظور شناسایی، توانمندسازی و حمایت از ایده ها و طرح های نوآورانه موثر برای ارتقای بهره وری تولید، انتقال، توزیع و مصرف انرژی برگزار شد. .

«روح اله دهقانی» معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور در سومین دوره این رویداد با اشاره به استفاده از فناوری و نوآوری در فرآیند تولید و مدیریت نخبگان در این حوزه به عنوان دو مهم در این زمینه اشاره کرد. مولفه های ارتقای بهره وری انرژی، تصریح کرد: موضوع مدیریت انرژی یکی از نیازهایی است که بهبود فرآیند بهره وری را تحقق می بخشد. ما در تلاش هستیم تا با کمک جامعه نخبگان، شرکت های دانش بنیان و فناوری، مشکلات این حوزه را در حوزه مدیریت حل کنیم.

وی دو موضوع اصلاح مدیریت اقتصاد انرژی و آماده‌سازی فضا برای بهبود فرآیندها با استفاده از فناوری‌ها و نوآوری‌های جدید را راهکاری برای ارتقای بهره‌وری دانست و افزود: بحث ارتقای بهره‌وری انرژی یک موضوع راهبردی است و آمارها نشان می‌دهد که وجود دارد. تفاوت بین کشورهای با راندمان انرژی بالا و پایین در رشد فقر دو درصد تفاوت وجود دارد. به نظر می‌رسد بهبود فرآیندها و رویه‌ها در حوزه مدیریت با کمک نخبگان از یک سو و معرفی فناوری‌ها و نوآوری‌ها در این حوزه می‌تواند موجب ارتقای بهره‌وری انرژی شود.

دقانی با اشاره به ظرفیت قانون جهش تولید در ارتقای بهره وری انرژی و نقش فناوری در این حوزه، افزود: شرکت های دانش بنیان و فناور نیز در این زمینه فعالیت می کنند و قانون جهش تولید دانش بنیان با آنها ظرفیت های بسیاری می تواند زمینه های لازم را برای ارتقای بهره وری فراهم کند.

وی با بیان اینکه باید به حوزه تولید و توزیع انرژی توجه جدی شود ادامه داد: صنعت انرژی کشورمان از نظر تولید، توزیع و حتی مصرف صنعت قدیمی است. کشورهای دیگر با نیروی کار کمتر انرژی تولید و توزیع می کنند، پول، انرژی و زیرساخت ها را خرج می کنند و آن را به نحو مطلوب مصرف می کنند.

وی با اشاره به نقش فناوری، تحقیق و توسعه و حضور شرکت های دانش بنیان و فناور در ارتقای بهره وری انرژی گفت: باید از ظرفیت قانون جهش تولید در حوزه ارتقای بهره وری استفاده شود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه قبل از توسعه و سرمایه گذاری در حوزه انرژی باید به میزان آسیب، تلفات و کارایی زیست محیطی توجه، بررسی و اصلاح شود، افزود: باید در راستای توسعه مصرف انرژی پیش برویم. با الزامات روند جهانی. نیاز به مصرف انرژی دائما در حال افزایش است. البته اگر مصرف انرژی بهینه و بهره وری بالا باشد این نشان دهنده توسعه است.

وی افزود: در این کمبود انرژی و افزایش تقاضا، یک رویکرد می تواند ایجاد منابع جدید انرژی با هزینه هنگفت باشد که نیازهای جامعه را برای مدت زمان محدودی برآورده کند. به نظر من کارآمدترین رویکرد در حوزه انرژی سرمایه گذاری برای ارتقای بهره وری است تا زمانی که منابع جدید انرژی ایجاد کنیم.

دگانی با تاکید بر اینکه طراحی سیستم ارتقای بهره وری و استفاده از انرژی های نو باید به گونه ای باشد که ذی نفعان فعلی در حوزه انرژی و بهره وری را در نظر بگیرد، ادامه داد: باید بازی بهینه سازی انرژی را از نو طراحی کنیم. به این ترتیب، راهی که به موجب آن ذینفعان فعلی مستثنی نشوند. اگر به نحوی شرکت کنندگان قبلی را در مدل جدید بگنجانیم، بهبود عملکرد می تواند موثر و کارآمد باشد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور مهمترین چالش های ارتقای نظام بهره وری را مورد اشاره قرار داد و افزود: گاهی موازی کاری، تضاد منافع ذی نفعان، عدم اجرای صحیح ماده 26 قانون اصلاح مصرف کنندگان. مدل ها، ریسک بالای سرمایه گذاری در حوزه انرژی های نو و تجدیدپذیر با توجه به نوسانات مصرف، عدم نقش آفرینی فناوری و ساختار و زیرساخت قدیمی بهره وری از مهم ترین چالش های بهبود سیستم بهره وری است.

دقانی با بیان اینکه باید فرآورده های نفتی و حامل های انرژی را به بازار بزرگ بهره وری انرژی اضافه کنیم، ادامه داد: نوآوری و نفوذ فناوری یکی از الزامات ارتقای بهره وری است. باید بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست را بازطراحی کنیم و بر اساس آن پروژه ها را طراحی کنیم.

لازم به ذکر است که سومین دوره از رویداد “نوآوری های موثر در حوزه انرژی” با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصادی ریاست جمهوری، مبتنی بر دانش و با محوریت مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی، با حضور جمعی از کارشناسان، کارشناسان و فعالان حوزه انرژی صبح امروز در سازمان ملی بهره‌وری ایران برگزار شد. شرکت کنندگان در این رویداد که با هدف شناسایی، توانمندسازی و حمایت از ایده ها و طرح های نوآورانه منجر به بهبود بهره وری در تولید، انتقال، توزیع و مصرف انرژی برگزار شد، به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در زمینه هایی مانند تولید انرژی پرداختند. انتقال و توزیع انرژی، مدیریت تقاضا، انرژی و مدیریت را تامین می کنند.

بهبود بهره وری انرژی یک موضوع استراتژیک است

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top