بهترین شبکه های اجتماعی برای بازاریابی، یافتن سرنخ در Social Media


در سال‌های گذشته هر روز شاهد ظهور یک شبکه‌ اجتماعی جدید یا پلتفرمی بودیم که به کسب‌وکارها در تبلیغات و بازاریابی کمک می‌کند. شاید بنا به دلایل مختلف، ما به همه این شبکه‌ها دسترسی نداشته باشیم، با این وجود همه آن‌ها نیز مناسب بازاریابی برای هر کسب‌وکاری نخواهد بود.

به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت هیچ پلتفرمی وجود ندارد که برای همه مشاغل بتواند “بهترین” انتخاب باشد. بنابراین باید از میان آن‌ها، پلتفرم‌هایی را انتخاب کنید که مخاطبان هدفتان را نشانه می‌روند.

در این مقاله از تیم نویسندگان راتین به بررسی شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی و در اقتصادهای برتر دنیا پرداخته‌ایم.

چرا شبکه های اجتماعی برای بازاریابی ضروری هستند؟

در میان به‌روزرسانی‌های مداوم الگوریتم‌های شبکه های اجتماعی و تغییرات در رتبه‌بندی موتورهای جستجو مانند گوگل، جلب توجه با محتوا، کاری چالش‌برانگیز است.

با وجود اینکه جستجوی ارگانیک، گزینه‌ای راحت‌تر و البته رایگان است، اما شانس وایرال شدن (Viral) محتوای یک سایت بدون صرف هزینه، بسیار کم است.

تبلیغات در گوگل و تبلیغات در شبکه های اجتماعی، به‌صورت فزاینده‌ای مطمئن‌ترین روش برای ایجاد ترافیک و افزایش فروش از همان روزهای اول خواهد بود. بر اساس یک نظرسنجی، 48% از نسل جدید، تحت تاثیر تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی برای خرید تصمیم می‌گیرند.

چرا شبکه های اجتماعی برای بازاریابی ضروری هستند؟

حضور در شبکه های اجتماعی و تبلیغات هدفمند در آن‌ها، امری ضروری برای کسب‌وکارهایی است که می‌خواهند از رقبا متمایز بوده، فروش بیشتری داشته و بازدیدهای بیشتری به‌دست آورند.پلتفرم‌های بازاریابی در شبکه های اجتماعی می‌توانند به کسب‌وکارها در دستیابی به اهداف بازاریابی زیر کمک کنند:

 • افزایش ترافیک وب‌سایت
 • افزایش آگاهی از برند
 • افزایش نرخ تبدیل
 • بهبود ارتباط و تعامل با مخاطبان هدف
 • ایجاد هویت برند
 • تداعی مثبت برند

اهمیت و دلایل استفاده از شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی

سوالی که ذهن برخی از بازاریابان را به خود مشغول می‌کند، اجرای کمپین‌های بازاریابی در کنار کمپین‌های گوگل‌ادز و بازاریابی ایمیلی است.

سوال اینجاست که آیا باید برای همه این موارد زمان و هزینه کرد؟

اگر تیم بازاریابی قبلا زمان لازم برای کار روی کمپین بازاریابی ایمیلی صرف کرده‌ است، آیا واقعا باید در شبکه های اجتماعی نیز تبلیغات داشته باشد؟

جواب این سوال، بله است. ادغام یا استفاده همزمان از کمپین‌های بازاریابی ایمیلی و کمپین‌های شبکه های اجتماعی ضروری است.

تخمین‌ زده می‌شود که حدود 3.2 میلیارد نفر به صورت منظم از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. بسیاری از این افراد نه تنها دوستان و خانواده خود، بلکه بسیاری از برندهای فعال را نیز دنبال می‌کنند.

رسانه‌های اجتماعی به کسب‌وکارها اجازه می‌دهند صدای برند خود باشند و به این ترتیب آگاهی از برند ایجاد کنند. با حضور موثر و منظم در شبکه های اجتماعی می‌توانید جامعه‌ای از مخاطبان و در نهایت جامعه‌ای از مشتریان بالقوه را ایجاد کنید که محصول و خدمات کسب‌وکار شما نیازهای آن‌ها را برطرف و خواسته‌های آن‌ها را برآورده می‌کنند.

رسانه‌های اجتماعی روشی موثر برای تعامل با پایگاه مشتریان کسب‌وکارها هستند. با استفاده از قابلیت‌های شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی می‌توانید به سرعت مشکلات پیش‌رو را برطرف کرده، مشتریان خود را خوشحال و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.

شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی

معرفی بهترین شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی

تعداد کاربران جهانی شبکه های اجتماعی در یک دهه گذشته به سرعت رشد کرده است. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025 تعداد کاربران این پلتفرم‌ها به بیش از 4.4 میلیارد نفر برسد.

شبکه های اجتماعی پیش‌رو مانند اینستاگرام، فیس‌بوک، توییتر، لینکدین و غیره، زندگی مردم را به شدت تحت‌الشعاع قرار داده‌اند. بواسطه ظهور این رسانه‌های اجتماعی، نحوه‌ برقراری ارتباط، گذران وقت و شیوه تبادل اطلاعات به طور قابل توجهی تغییر کرده است.

شبکه های اجتماعی نه تنها تعاملات اجتماعی افراد را متحول کرده، بلکه روی نحوه رویکرد برندها در بازاریابی نیز تاثیر گذاشته است. بازاریابان در حال حاضر از کانال‌های جدید برای تعامل و ارتباط با مخاطبان هدف خود استفاده می‌کنند. بنابراین کسب‌وکارها باید حضوری فعال در شبکه های اجتماعی داشته باشند اما فراموش نکنید که نیازی نیست در همه پلتفرم‌ها فعالیت کنید.

نکته مهم اینجاست که هیچ پلتفرمی وجود ندارد که برای همه مشاغل بهترین باشد. به‌عنوان‌مثال، نمی‌توان گفت که کسب‌وکار شما باید فیس‌بوک را به جای هر نوع شبکه اجتماعی دیگری انتخاب کند.

در اصل کسب‌وکارها باید بررسی کنند که مخاطبان هدف آن‌ها در کدام شبکه اجتماعی بیشتر حضور دارند و در نتیجه محتوایی متناسب با آن‌ شبکه تولید و منتشر کنند.

قبل از انتخاب شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی کسب‌وکار خود به سوالات زیر را پاسخ دهید:

 • آیا من یک کسب‌وکار B2B هستم یا B2C؟
 • مشتری ایده‌ال من کیست؟
 •  بازار هدف من کجاست؟
 • هدف نهایی من از بازاریابی در شبکه های اجتماعی چیست؟
 •  آیا تبلیغات در شبکه های اجتماعی برای فروش بیشتر انجام می‌شود یا ایجاد آگاهی از برند؟
 • تیم بازاریابی برای تبلیغات و حضور در شبکه های اجتماعی به چه میزان بودجه نیاز دارد؟

فیس‌بوک (Facebook)

فیس‌بوک (Facebook)

فیس‌بوک یکی از بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین شبکه های اجتماعی در سراسر جهان است. این پلتفرم بیش از 2.9 میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد که دسترسی کسب‌وکارها به گروهی بزرگ از کاربران را فراهم می‌کند.

میزان محبوبیت این شبکه اجتماعی در کشورهای خارجی مانند آمریکا به شدت بالاست. اما به دلیل عدم دسترسی آسان در ایران، بیشتر کاربران ایرانی به استفاده از اینستاگرام، توییتر و لینکدین روی آورده‌اند.

اگر محصول و خدماتی که ارائه می‌کنید در خارج از مرزهای ایران کاربرد دارد، می‌توانید از فیس‌بوک برای تبلیغات و بازاریابی استفاده کنید.

در این پلتفرم می‌توان کاربران را بر اساس معیارهای مختلفی مانند سن، محل زندگی، جنسیت، سطح تحصیلات، عنوان شغلی، علایق و رفتار خرید، هدف قرار داد. بنابراین می‌توانید یک سگمنت مشخص برای برنامه‌های بازاریابی خود تعیین کنید.

یکی از قابلیت‌های مهم فیس‌بوک امکان ایجاد مخاطبان سفارشی با لیست شماره تلفن یا آدرس ایمیل دسترسی به مشتریان فعلی است.

از دیگر امکانات این شبکه‌ اجتماعی مناسب برای بازاریابی می‌توان به استفاده از فیس‌بوک پیکسل و هدف قرار دادن مشتریان بازدیدکننده از وب‌سایت کسب‌وکار اشاره کرد.

توییتر (Twitter)

توییتر (Twitter)

توییتر یکی دیگر از شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی است که روزانه بیش از 186 میلیون کاربر فعال دارد. این پلتفرم در هر لحظه با اخبار در سراسر جهان به‌روز می‌شود، بنابراین اگر فردی مایل به دریافت اطلاعاتی دقیق و سریع باشد به توییتر مراجعه می‌کند. این موضوع، توییتر را به یک پلتفرم بازاریابی فوق‌العاده برای شرکت‌هایی تبدیل کرده که به‌طور منظم محتوا تولید می‌کنند.

یکی از قابلیت‌های مهم این پلتفرم، امکان به اشتراک‌گذاری لینک‌ها به صفحات جدید بلاگ و پست‌ها برای کاربران است. اگر این کار به صورت منظم انجام شود، توییتر می‌تواند به یک کانال ورودی به وب‌سایت کسب‌وکار تبدیل شود.

لینکدین (LinkedIn)

لینکدین (LinkedIn)

لینکدین به‌عنوان یک شبکه‌ اجتماعی برای حرفه‌ای‌ها شناخته می‌شود. از این پلتفرم می‌توانید برای استخدام اعضای جدید تیم، ارتباط با شرکای صنعتی و همچنین به‌روزرسانی مشتریان کسب‌وکار استفاده کنید. از آن‌جایی که لینکدین یک شبکه اجتماعی حرفه‌ای است، بهترین انتخاب برای بازاریابی شبکه های اجتماعی کسب‌وکارهای B2B خواهد بود.

مجله فوربس، لینکدین را به‌عنوان پلتفرمی برای ایجاد سرنخ معرفی کرده که 46% از ترافیک رسانه‌های اجتماعی را تشکیل می‌دهد که برای وب‌سایت‌های شرکت‌های B2B ایجاد شده‌اند.

اینستاگرام (Instagram)

اینستاگرام (Instagram)

اینستاگرام متعلق به فیس‌بوک است و ماهانه بیش از چندین میلیون کاربر فعال دارد. اینستاگرام یکی از شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی است که گزینه‌های تبلیغاتی مشابه فیس‌بوک دارد.

اینستاگرام یک پلتفرم بصری است که به افراد اجازه می‌دهد شخصیت کسب‌وکار خود را به نمایش بگذارند. با توجه به عدم دسترسی آسان به فیس‌بوک در ایران، در حال حاضر اینستاگرام بهترین شبکه‌ اجتماعی است که کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ می‌توانند از آن برای تبلیغات، بازاریابی، معرفی محصول و خدمات و فروش استفاده کنند.

هشتگ‌های اینستاگرام روشی عالی برای بازاریابان برای دسترسی به مخاطبان گسترده‌تر است. این مخاطبان را می‌توانید از طریق استوری، پست و لایو جذب کنید. استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ یک روش رایج در اینستاگرام برای جذب مخاطب جدید است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله آموزش تولید محتوا برای اینستاگرام را مطالعه کنید.

یوتیوب (YouTube)

یوتیوب (YouTube)

یوتیوب یکی دیگر از شبکه‌‌های اجتماعی مناسب برای بازاریابی است که در حال حاضر بیش از 2.2 میلیارد کاربر ثبت‌شده دارد. این پلتفرم بهترین بستر برای نمایش فرهنگ شرکت‌ها، آموزش، معرفی محصول و خدمات و آگاهی از برند است.

اگر کسب‌وکاری قادر به تولید محتوایی کاربرپسند در فرمت ویدئو باشد، یوتیوب می‌تواند بهترین راه برای ارتباط با گروه خاصی از مشتریان باشد. محتوای بصری یکی از روش‌های موثر و کارآمد برای جذب بازدیدکنندگان و مخاطبان جدید است. همان‌طور که می‌دانید کاربران، بیشتر از هر چیز دیگری با ویدئوهای کوتاه ارتباط می‌گیرند.

تیک‌تاک (TikTok)

تیک‌تاک (TikTok)

شبکه‌ اجتماعی تیک‌تاک بیش از 1 میلیارد کاربر فعال ماهانه از سراسر جهان دارد. یکی از مزیت‌های مهم این پلتفرم، وایرال شدن (ویروسی‌شدن) ویدئوها در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. بنابراین اگر تیم بازاریابی و طراحی بتواند یک کمپین عالی طراحی کرده و ویدئو یا ویدیوهایی جذاب تولید کنند، باید انتظار جذب مخاطبان جدید زیادی را داشته باشید. غیر از اشتراک‌گذاری ویدئوهای مربوط به کسب‌وکار خود می‌توانید از ویژگی‌های تبلیغاتی تیک‌تاک نیز استفاده کنید.

اسنپ‌چت (Snapchat)

اسنپ‌چت (Snapchat)

اسنپ‌چت روزانه بیش از 538 میلیون کاربر فعال در سراسر جهان دارد که به مفهوم دسترسی به گروه عظیمی از مخاطبان جدید خواهد بود. این پلتفرم به کاربران خود اجازه می‌دهد تا عکس‌ها و ویدئوهای که به مدت 24 ساعت در پلتفرم فعال می‌مانند را پست کنند. این قابلیت برای کسب‌وکارهایی که نیاز به تبلیغات رویدادهای خود مانند معرفی محصول جدید دارند، بسیار کاربردی است.

اسنپ‌چت پلتفرمی است که بیشتر گروه‌ سنی جوانان از آن استفاده می‌کنند، بنابراین اگر محصول و خدماتی دارید که این گروه را هدف قرار می‌دهد، تبلیغات در این پلتفرم را در استراتژی بازاریابی خود قرار دهید.

Reddit

Reddit ماهانه بیش از 430 میلیون کاربر فعال دارد. این پلتفرم به‌عنوان یکی از شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی، امکان دسترسی به مخاطب یا محتوایی را فراهم می‌کند که با علایق کاربران همخوانی دارد. افراد می‌توانند ایده‌های خود را در این پلتفرم به اشتراک بگذارند، بنابراین Reddit می‌تواند یک ابزار تحقیقاتی برای تیم بازاریابی کسب‌وکارها باشد تا با علایق و بحث‌های داغ مورد علاقه مخاطبان هدف خود آشنا شوند.

وقتی بدانید مخاطبان هدف شما در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند و به چه چیزی علاقه نشان می‌دهند، می‌توانید محتوایی متناسب با آن تولید کرده و در شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی منتشر کنید. غیر از امکان تحقیق و بررسی، Reddit گزینه‌هایی تبلیغاتی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تا کسب‌وکار خود را در معرض دید کاربران علاقمند قرار دهند.

مقایسه 10 شبکه اجتماعی برتر برای بازاریابی

آیا می‌دانید پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی دنیا کدام پلتفرم‌ها هستند؟
دانستن پاسخ این سوال، به شما کمک زیادی در انتخاب مقصد تبلیغات و پیاده‌سازی استراتژی بازاریابی‌تان خواهد کرد. بد نیست با هم نگاهی به لیست این پلتفرم‌های مطرح، ثروتمند و کارا بیاندازیم.

شبکه های اجتماعی برتر برای بازاریابی

در جدول زیر می‌توانید مقایسه‌ای کوتاه بین برترین شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی را ببینید.

نام شبکه اجتماعی تعداد کاربر فعال ماهانه (MAU) درآمد شروع فعالیت
فیس‌بوک (Facebook) 2.9 میلیارد 85.96 میلیارد دلار 2004
یوتیوب (YouTube) 2.2 میلیارد 28.8 میلیارد دلار 2005
اینستاگرام (Instagram) 2 میلیارد 5.5 میلیارد دلار 2010
تیک‌تاک (TikTok) 1 میلیارد 11 میلیارد دلار 2016
اسنپ‌چت (Snapchat) 538 میلیون 1.06 میلیارد دلار 2011
Reddit 430 میلیون 289.9 میلیون دلار 2010
لینکدین (LinkedIn) 250 میلیون 12.4 میلیارد دلار 2006
توییتر (Twitter) 217 میلیون 5.42 میلیارد دلار 2003

پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در اقتصادهای بزرگ دنیا

پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در اقتصادهای بزرگ دنیا

اقتصادهای بزرگ دنیا از شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی کسب‌وکارها استفاده می‌کنند. در هر کشوری یک یا چند پلتفرم جزو برترین‌ها هستند و باید دید کاربران کدامیک را برای حضور ترجیح می‌دهند.

این آمار در میان ابرقدرت‌ها و اقتصادهای بزرگ جهان، اندکی با ایران متفاوت است. طبق آخرین آماری که در فوریه سال 2023 منتشر شده، شبکه های اجتماعی محبوب در ایران به شرح جدول زیر هستند.

شبکه های اجتماعی درصد استفاده کاربران
Instagram 44.92%
Facebook 15%
Twitter 11.29%
Pinterest 10.39%
YouTube 6.87%
LinkedIn 6.12%

 همان‌طور که در جدول فوق می‌بینید، اینستاگرام بیشترین سهم بازار را دارد. بنابراین در میان شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی، اکنون اینستاگرام است که رهبری می‌کند.

پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در چین

بر اساس یک نظرسنجی درباره استفاده از شبکه های اجتماعی در چین، مشخص شد که حدود 81.6% از کاربران تا سه ماهه سوم سال 2022 از WeChat استفاده کرده‌اند. چین یکی از اقتصادهای بزرگ دنیا و یکی از کشورهای پرجمعیت است که محدودیت‌های زیادی روی اینترنت اعمال می‌کند. این محدودیت‌ها روی شبکه های اجتماعی بین‌المللی مانند واتس‌اپ و اینستاگرام نیز اعمال شده و همین موضوع باعث شکل‌گیری شبکه های اجتماعی بومی شده است.

پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در چین

در سال 2021، ضریب نفوذ شبکه های اجتماعی در چین به 68% رسید که کمی بیشتر از کشورهایی مانند ژاپن و آمریکا بود. در حال حاضر محبوب‌ترین اپلیکیشن پیام‌رسان در چین، WeChat است که در سال 2022 حدود 1 میلیارد کاربر فعال ماهانه داشت. سوابق رسمی نشان می‌دهند که حدود 54% از کاربران این شبکه اجتماعی بیش از 4 ساعت در روز را در این برنامه سپری می‌کنند. در جدول زیر می‌توانید پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در چین را با درصد کاربران ببینید.

شبکه اجتماعی درصد استفاده کاربران
WeChat 81.6%
Douyin 72.3%
QQ 61.6%
Baidu Tieba 57.6%
Xiaohongshu 49.5%
Sina Weibo 49.3%
Kuaishou 47.9%
QZone 31.8%
Meipai 23%
Douyin Huoshan 22.4%

با توجه به داده‌های این جدول، شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی در چین، WeChat و Douyin هستند.

پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در روسیه

روسیه محدودیت‌های زیادی روی شبکه های اجتماعی اعمال می‌کند که این موضوع باعث شده تا این کشور، شبکه اجتماعی مخصوص به خود را داشته باشد. بیش از سه چهارم جمعیت آنلاین روسیه (بین 16 تا 64 سال) در سه ماهه سوم سال 2022 از شبکه اجتماعی Vkontakte استفاده کرده‌اند که به اختصار به آن VK می‌گویند.

پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در روسیه

بنابراین می‌توان VK را پرطرفدارترین شبکه اجتماعی در روسیه نامید. واتس‌اپ با ضریب نفوذ نزدیک به 72% در رتبه دوم قرار گرفته و بعد از آن نیز تلگرام و Odnoklassnoki قرار دارند.

در سال 2022، زمان روزانه صرف شده در شبکه های اجتماعی در روسیه به طور متوسط بیش از 2 ساعت برای هر کاربر بوده است. پس از مسدود شدن اینستاگرام، فیس‌بوک و توییتر در پایان فوریه و ابتدای مارس 2022 در روسیه، افزایش قابل توجهی در فعالیت در VK و تلگرام ثبت شد و تعداد مخاطبان روزانه در VK حدود 9% افزایش داشت. در جدول زیر می‌توانید پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در روسیه را با درصد کاربران ببینید.

شبکه اجتماعی درصد استفاده کاربران
VK 75.3%
WhatsApp 71.5%
Telegram 64.4%
Odnoklassniki 43.5%
TikTok 42.6%
Viber 34.7%
Instagram 24%
Pinterest 13%
Skype 11.7%
Discord 8.2%
Facebook 7%
Snapchat 5.9%
Twitter 5.7%

با توجه به اطلاعات این جدول، شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی در روسیه، VK و WhatsApp هستند.

پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در آمریکا

علی‌رغم اینکه سال 2018 بسیار پُرفرازونشیب بود، فیس‌بوک همچنان برترین و پرطرفدارترین شبکه اجتماعی در آمریکا است. پس از فیس‌بوک، شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیس‌بوک مسنجر در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در آمریکا

فیس‌بوک سال 2018، سالی سخت را پشت‌سر گذاشت. این پلتفرم مدت‌هاست که متهم به انتشار اخبار جعلی در طول انتخابات 2016 آمریکا و پس از آن بوده است. گاردین، نیویورک‌تایمز و آبزرور به‌طور همزمان گزارش کردند که شرکت اطلاعات سیاسی کمبریج آنالیتیکا، داده‌های میلیون‌ها کاربر فیس‌بوک در سراسر جهان را جمع‌آوری کرده است.

به دلیل افشاگری‌ها در مورد فیس‌بوک و رفتار این شرکت بزرگ با داده‌های خصوصی کاربران، حالا بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی در آمریکا، در مورد آنچه که پست می‌کنند بیشتر مراقب هستند و سعی می‌کنند کمتر از شبکه های اجتماعی استفاده کنند. در جدول زیر می‌توانید پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در آمریکا را با تعداد کاربران منحربه‌فرد (Unique) ببینید.

شبکه اجتماعی تعداد کاربران منحصربه‌فرد (میلیون نفر)
Facebook (main) 169.76
Instagram (main) 121.23
Facebook Messenger 106.4
Twitter (main) 81.47
Pinterest 66.88
Reddit 47.87
Snapchat 45.98
WhatsApp 25.58
Messenger by Google 17.46
Tumblr 16.74
Discord – Chat for Games 15.01
Google Hangouts (main) 14.19
GroupMe 10.75

با توجه به اطلاعات این جدول، مشخص می‌شود که شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی در آمریکا کدامند.

پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در آلمان

WhatsApp در سال 2021 پیش‌رو‌ترین سرویس‌ پیام‌رسان در آلمان بود. تقریبا 84% از کاربران آلمانی از این اپلیکیشن استفاده می‌کردند. در حالی که WhatsApp در درجه اول یک پیام‌رسان است، اما شباهت‌های آن با شبکه های اجتماعی باعث شده تا افراد علاوه‌بر ارسال پیام، برای اشتراک‌گذاری پست نیز از آن استفاده کنند.

پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در آلمان

در حالی که فیس‌بوک در کشورهای اروپایی بسیار محبوب است، اما هنوز هم سوالات و نگرانی‌هایی در مورد امنیت داده‌ها مطرح خواهد بود. با وجود اینکه واتس‌اپ توسط شرکا متا راه‌اندازی شده که مالک فیس‌بوک است، اما شاید این نگرانی‌ها در مورد واتس‌اپ کمتر باشد. در جدول زیر می‌توانید پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در آلمان را با درصد کاربران ببینید.

شبکه اجتماعی درصد استفاده کاربران
WhatsApp 83.6%
Facebook 60.7%
Instagram 53.9%
Facebook Messenger 35.6%
Pinterest 29.4%
TikTok 25.8%
Twitter 22.1%
Telegram 20.3%
Skype 19.2%
Snapchat 19.1%
Xing 14.7%
LinkedIn 14.6%
iMessage 13.7%

همان‌طور که در جدول فوق دیدید، فیس‌بوک و اینستاگرام در صدر شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی در آلمان قرار دارند.

پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در کانادا

رهبر بازار شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی در کانادا، فیس‌بوک است. این پلتفرم 55.71% از کل بازدیدهای رسانه‌های اجتماعی در کانادا در سال 2022 را به خود اختصاص داده است. پینترست و توییتر در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. در جدول زیر می‌توانید پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در کانادا را با درصد کاربران ببینید.

شبکه اجتماعی درصد استفاده کاربران
Facebook 55.71%
Pinterest 14.45%
Twitter 13.78%
Instagram 11.14%
Reddit 2.06%
YouTube 1.75%

محدودیت‌های استفاده از پلتفرم‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

محدودیت‌های استفاده از پلتفرم‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

اگر چه پلتفرم‌های بازاریابی شبکه های اجتماعی فرصتی برای بازاریابان فراهم کرده‌اند تا برند و محصول خود را در معرض دید مشتریان بالقوه قرار دهند، اما بازاریاباندر استفاده از این پلتفرم‌ها، با چالش‌های مختلفی روبرو هستند. برخی از چالش‌های استفاده از  شبکه های اجتماعی مناسب بازاریابی به شرح زیر هستند:

برای تجارت ساخته نشده‌اند

پلتفرم‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی برای تجارت ساخته‌ نشده‌اند. این پلتفرم‌ها برای ارتباط بین دو یا چند نفر طراحی شده‌اند، بنابراین اکثر کاربران شبکه های اجتماعی قصدی برای خرید ندارند.

پُرهزینه هستند

ایجاد و اجرای تبلیغات بازاریابی در پلتفرم‌های شبکه های اجتماعی، پُرهزینه است. با هدف قرار دادن گروه‌ بزرگ‌تری از مخاطبان، هزینه‌های تبلیغات نیز افزایش پیدا می‌کند. اما نکته مثبت اینجاست که هزینه تبلیغات در این پلتفرم‌های آنلاین بسیار پایین‌تر از روش آفلاین (بیلبورد، تبلیغات تلویزیونی و …) است.

زمان‌بر هستند

یکی از چالش‌های بازاریابی در شبکه های اجتماعی، زمان‌بر بودن طراحی و اجرای تبلیغات است. از طرفی لازم است یک نیروی تمام‌وقت برای ارتباط با مشتریان بالقوه در نظر گرفته شود.

نیازمند تخصص فنی هستند

دانش فنی برای طراحی، ایجاد و اجرای تبلیغات در شبکه های اجتماعی ضروری است. اگر کسب‌وکاری نیروی متخصص نداشته باشد با چالش‌های زیادی روبرو خواهد شد.

سخن پایانی

برای اکثر مردم، زندگی مدرن بدون شبکه های اجتماعی غیرقابل تصور است. آن‌ها سال‌هاست گفتگو در شبکه های اجتماعی را جایگزین دید و بازدیدها کرده‌اند. به لطف وجود ایموجی‌ها و گیف‌های مختلف، حالا کلمات با احساسات کاربر همراه شده و پیام واضح‌تر ارسال می‌شود. این وابستگی عمیق به پلتفرم‌های مختلف باعث شده تا کسب‌وکارها نیز از فرصت استفاده کرده و با انتخاب شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی در بستری حضور داشته باشند که مخاطبان هدفشان حاضر هستند.

 

منابع : ساتیستا، جی‌اس.استت کانتر، سرچ انجین ژورنال، ورلداستریم، کمپین مانیتور، هیوو دیتا و گزارشات سوشال مدیا در مطبوعات معتبر بین‌المللی

بهترین شبکه های اجتماعی برای بازاریابی، یافتن سرنخ در Social Media

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top