به بهانه «بلوغ» دختران را به آتش نکشید.


به گزارش اختاز نیوز، در این مطلب آمده است: در کمال ناباوری باید بگوییم که امروزه شاهد روند رو به رشد پدیده اجتماعی ازدواج کودکان در ایران هستیم که اگر بخواهیم جلوی این پدیده اجتماعی پر آسیب را بگیریم. در کشور همه افراد جامعه باید برای کاهش این پدیده تلاش کنند، ابتدا قانون خاصی با ضمانت اجرای بالا تصویب کنیم و سپس با فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به کاهش این پدیده کمک کنیم.

افزایش پدیده ازدواج کودکان دلایل مختلفی دارد. برخی خانواده ها به ویژه خانواده هایی که در مناطق فقیرنشین یا شهرهای کوچک زندگی می کنند به دلیل فقر مالی و بحران های فرهنگی، اجتماعی، سنتی و خانوادگی از این گونه ازدواج ها حمایت می کنند و فرزندان خود را مجبور به ازدواج در سنین پایین و حتی در مواردی زودتر می کنند. بلوغ جسمی، جنسی، روانی، عاطفی و غیره، مجبور به ازدواج با افرادی می شوند که سنشان بالاست و گاهی از امکانات مالی بهتری نسبت به خانواده دختر برخوردارند. این معضل گاهی باعث افزایش سایر پدیده های اجتماعی مانند طلاق، فرار از خانه، سقط جنین، ازدواج سفید، فحشا، اعتیاد و … می شود.

باید در مورد آسیب های شدید ناشی از پدیده های اجتماعی به ویژه پدیده ازدواج کودکان بیشتر صحبت کنیم تا هموطنان عزیز از آسیب های روحی و جسمی ناشی از ازدواج های ناخواسته و بعضا اجباری مطلع شوند. زیرا شعور مردم منجر به کاهش پدیده های اجتماعی می شود و در نتیجه جامعه سالم تری خواهیم داشت. به طور حتم اگر جلوی پدیده ازدواج کودکان گرفته نشود، شاهد افزایش پدیده طلاق و ظهور پدیده های اجتماعی دیگری مانند پدیده کودک بیوه یا پدیده کودک آزاری در سطح جامعه خواهیم بود.

در اغلب موارد خانواده ها از پدیده ازدواج کودکان حمایت می کنند زیرا فرزندشان به بلوغ جنسی رسیده است و می خواهند این نیاز فرزندشان را برطرف کنند. اما والدین محترم باید بدانند که ازدواج در سنین پایین به دلیل عدم آگاهی کودک از ماهیت زندگی مشترک باعث می شود که نتوانند یکدیگر را به خوبی درک کنند و یا نیازهای یکدیگر را شناسایی کنند و به نیازهای یکدیگر پاسخ مناسب دهند. بر این اساس به دلیل همین عدم آگاهی، فشارهای روحی و روانی زیادی را متحمل می شوند که گاهی به هیچ وجه قابل جبران نیست.

حفظ آبرو و آبروی خانواده یکی دیگر از دلایل افزایش ازدواج کودکان در جامعه ماست. به طور کلی در جامعه ما ازدواج زودهنگام به عنوان وسیله ای برای محافظت دختران از رابطه جنسی قبل یا خارج از ازدواج تلقی می شود و از طرفی ارزش و جایگاه مادری و همسری در جامعه و عوامل فرهنگی و اجتماعی در اخلاق و کلمه عزت در جامعه ما از عوامل مؤثر در ازدواج کودکان محسوب می شود.

یکی از مهمترین دلایل ممنوعیت ازدواج کودکان، آسیب جسمی این کودکان در نتیجه بارداری زودرس است. از آنجایی که سن یکی از عوامل مهم در بارداری پرخطر است و به گفته محققان پزشکی، میانگین سنی یک بارداری طبیعی بین 20 تا 35 سال است و سن زیر 18 سال، حاملگی پرخطر محسوب می شود و می تواند باعث بروز بسیاری شود. بیماری ها علاوه بر افزایش خطر مرگ مادر و نوزاد

یکی از پیامدهای منفی ازدواج کودکان آسیب های جنسی است که کودکان متحمل می شوند. با ازدواج با فرزند، ممکن است در معرض رابطه جنسی خشونت آمیز با همسرش قرار گیرد و برای او که هنوز به بلوغ جسمی و جنسی کافی نرسیده است، این امر ممکن است از نظر روحی و جسمی به او آسیب جدی برساند. زیرا دختران در سنین پایین به دلیل ضعف جسمانی آسیب پذیرتر هستند و یکی از این آسیب های پرخطر ابتلا به ویروس اچ آی وی است.

شکی نیست که شرایط ناپایدار اقتصادی و معیشتی یکی از دلایل اصلی رواج ازدواج کودکان در جوامع مختلف از جمله جامعه ماست. متاسفانه در شرایط بد اقتصادی خانواده هایی که دچار این بحران می شوند گاهی معتقدند ازدواج یکی از فرزندانشان می تواند به بهبود شرایط زندگی آنها کمک کند و بر همین اساس از ازدواج کودکان استقبال می کنند که این امر مستلزم تلاش مسئولان برای بهبود شرایط زندگی است. برای کاهش ازدواج کودکان حتی در برخی موارد مشاهده می شود که ازدواج فرزند دختر راهی برای پرداخت بدهی یا حل و فصل اختلاف والدین با دیگران است که بدون شک نقض حقوق کودکان و ظلم مطلق به کودکان قربانی است. ازدواج کودکان

از دیگر عوامل اصلی گرایش به ازدواج کودکان، تبعیت دختران جوان از مردان بالغ یا لذت و لذت جنسی مردان از شادابی و باکرگی دختران است که این بزرگترین آسیب و جدی ترین ظلم به افراد بی گناه است. و دختران پاک در ازدواج کودکان. متأسفانه برخی از آداب و رسوم قومی و قبیله ای یا آداب و رسوم نادرست محل سکونت یا اعتیاد والدین از عوامل ازدواج زودهنگام فرزندان در جامعه ماست.

شاید عده ای با نگاه سطحی به ازدواج کودکان تصور می کنند که این پدیده در جامعه ما پیامدهای مثبتی دارد، اما بررسی های میدانی و پژوهشی در سطح جامعه نشان می دهد که ازدواج کودکان نتیجه مثبتی ندارد و پیامدهای منفی ازدواج کودکان آسیب جدی به روح و روان می رساند. روحیه دختران در خانواده و بنابراین در جامعه همین عوامل برای تصویب قانونی برای ممنوعیت پدیده ازدواج کودکان کافی است تا شاهد تضییع بیشتر حقوق کودکان در جامعه نباشیم.

به بهانه «بلوغ» دختران را به آتش نکشید.

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top