مجله اینترنتی

خبرهای روز دنیای آنلاین

به جای بنزین از LPG استفاده کنید

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از ایلنا، رمضانعلی سنگدوینی درباره روند افزایشی مصرف بنزین در کشور گفت: در حال حاضر مصرف همه حامل های انرژی اعم از برق، گاز و به ویژه بنزین بالا است و باید در این زمینه چاره ای اندیشیده شود.

وی افزود: اکنون میانگین مصرف بنزین در کشور به بیش از 110 میلیون لیتر در روز و حتی به 142 میلیون لیتر در ایام نوروز رسیده است که باید برای کنترل این ارقام تدابیری اندیشید.

عضو هیئت مدیره کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه تاکید کرد: در برنامه هفتم توسعه باید به دولت تکلیف بهینه سازی مصرف سوخت داده شود و تصمیمات لازم برای تحقق این هدف اتخاذ شود.

وی بیان کرد: اکنون سالانه 100 میلیارد دلار انرژی در کشور مصرف می شود این در حالی است که میانگین مصرف بنزین که به 110 میلیون لیتر رسیده است، رقم بسیار بالایی است و باید به هر نحو ممکن این میزان مصرف متعادل شود.

سنگدوینی خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین موضوعات در راستای بهینه سازی مصرف سوخت، تکلیف دولت به تولید خودروهای هیبریدی کم مصرف گازسوز و ورود آنها به چرخه حمل و نقل است، زیرا هرچه مصرف سوخت را کاهش دهیم، به تحقق صادرات و کسب درآمد ارزی برای کشور نزدیکتر خواهیم شد.

وی با تاکید بر اینکه کاهش مصرف بنزین صادرات این محصول ارزشمند را تضمین می کند، یادآور شد: یکی از اقدامات مهم برای کاهش مصرف بنزین، استفاده از گاز مایع (LPG) در خودروها است که این سوخت از نظر کیفیت و افزایش طول عمر موتور خودرو برای خودروها مناسب تر است.

بیشتر بخوانید:  سردار آزمون پس از جام ملت‌های آسیا هم باخت/ شکست مقابل تیم جدید مهدی طارمی

عضوکمیسیون انرژی مجلس گفت: در جلسه ای که با حضور اعضای کمیسیون انرژی برگزار شد، مقرر شد برای اجرای برنامه صرفه جویی در مصرف سوخت در برنامه 5 ساله دولت کمک شود.

وی گفت: اگر رشد مصرف بنزین به همین منوال پیش برود، غیرقابل کنترل می شود و برای تامین نیاز حمل و نقل مجبور به واردات هستیم.

سنگدوینی گفت: در حال حاضر نیمی از مردم کشور خودرو ندارند و نیمی دیگر خودرو دارند و از یارانه بنزین برخوردارند، حتی در این میان برخی بیش از یک خودرو دارند و در نتیجه از یارانه بیشتر با قیمت بنزین 1500 و 3000 تومان بهره مند می شوند، بنابراین لازم است دولت و مجلس برای اجرای عدالت روی این موضوع تلاش کنند.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی مهمترین اولویت دولت و مجلس معیشت مردم و سپس بهینه سازی مصرف حامل های انرژی است تا واردکننده حامل های انرژی به ویژه بنزین و گاز نشویم.

رئیس کمیسیون تلفیق گفت: بر اساس مصوبه مجلس، وزارت نفت و نیرو در برنامه هفتم توسعه موظف است توزیع رایگان آب، برق، گاز و فاضلاب خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی را تا میزان مصرف معادل مدل تعیین شده محاسبه کند.

وی همچنین درباره معرفی استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت فعلی گفت: هنوز در برنامه هفتم توسعه و کمیته انرژی و دولت به جمع بندی در این زمینه نرسیده ایم.

سنگدوینی همچنین درباره افزایش قیمت بنزین تاکید کرد: دولت و مجلس هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین ندارند و اگر برنامه ای بود دولت آن را در بودجه می گذاشت، کسانی که این مسائل را مطرح می کنند سعی در برهم زدن آرامش مردم و جامعه دارند.

بیشتر بخوانید:  ادعای عجیب یک خبرنگار عربستانی درباره پرسپولیس!

به جای بنزین از LPG استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top