به جای بنزین از LPG استفاده کنید

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از ایلنا، رمضانعلی سنگدوینی درباره روند افزایشی مصرف بنزین در کشور گفت: در حال حاضر مصرف همه حامل های انرژی اعم از برق، گاز و به ویژه بنزین بالا است و باید در این زمینه چاره ای اندیشیده شود.

وی افزود: اکنون میانگین مصرف بنزین در کشور به بیش از 110 میلیون لیتر در روز و حتی به 142 میلیون لیتر در ایام نوروز رسیده است که باید برای کنترل این ارقام تدابیری اندیشید.

عضو هیئت مدیره کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه تاکید کرد: در برنامه هفتم توسعه باید به دولت تکلیف بهینه سازی مصرف سوخت داده شود و تصمیمات لازم برای تحقق این هدف اتخاذ شود.

وی بیان کرد: اکنون سالانه 100 میلیارد دلار انرژی در کشور مصرف می شود این در حالی است که میانگین مصرف بنزین که به 110 میلیون لیتر رسیده است، رقم بسیار بالایی است و باید به هر نحو ممکن این میزان مصرف متعادل شود.

سنگدوینی خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین موضوعات در راستای بهینه سازی مصرف سوخت، تکلیف دولت به تولید خودروهای هیبریدی کم مصرف گازسوز و ورود آنها به چرخه حمل و نقل است، زیرا هرچه مصرف سوخت را کاهش دهیم، به تحقق صادرات و کسب درآمد ارزی برای کشور نزدیکتر خواهیم شد.

وی با تاکید بر اینکه کاهش مصرف بنزین صادرات این محصول ارزشمند را تضمین می کند، یادآور شد: یکی از اقدامات مهم برای کاهش مصرف بنزین، استفاده از گاز مایع (LPG) در خودروها است که این سوخت از نظر کیفیت و افزایش طول عمر موتور خودرو برای خودروها مناسب تر است.

عضوکمیسیون انرژی مجلس گفت: در جلسه ای که با حضور اعضای کمیسیون انرژی برگزار شد، مقرر شد برای اجرای برنامه صرفه جویی در مصرف سوخت در برنامه 5 ساله دولت کمک شود.

وی گفت: اگر رشد مصرف بنزین به همین منوال پیش برود، غیرقابل کنترل می شود و برای تامین نیاز حمل و نقل مجبور به واردات هستیم.

سنگدوینی گفت: در حال حاضر نیمی از مردم کشور خودرو ندارند و نیمی دیگر خودرو دارند و از یارانه بنزین برخوردارند، حتی در این میان برخی بیش از یک خودرو دارند و در نتیجه از یارانه بیشتر با قیمت بنزین 1500 و 3000 تومان بهره مند می شوند، بنابراین لازم است دولت و مجلس برای اجرای عدالت روی این موضوع تلاش کنند.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی مهمترین اولویت دولت و مجلس معیشت مردم و سپس بهینه سازی مصرف حامل های انرژی است تا واردکننده حامل های انرژی به ویژه بنزین و گاز نشویم.

رئیس کمیسیون تلفیق گفت: بر اساس مصوبه مجلس، وزارت نفت و نیرو در برنامه هفتم توسعه موظف است توزیع رایگان آب، برق، گاز و فاضلاب خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی را تا میزان مصرف معادل مدل تعیین شده محاسبه کند.

وی همچنین درباره معرفی استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت فعلی گفت: هنوز در برنامه هفتم توسعه و کمیته انرژی و دولت به جمع بندی در این زمینه نرسیده ایم.

سنگدوینی همچنین درباره افزایش قیمت بنزین تاکید کرد: دولت و مجلس هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین ندارند و اگر برنامه ای بود دولت آن را در بودجه می گذاشت، کسانی که این مسائل را مطرح می کنند سعی در برهم زدن آرامش مردم و جامعه دارند.

به جای بنزین از LPG استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top