بورس 4 هزار و 350 میلیارد تومان حمایت شد

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از ایرنا، پس از تداوم روند نزولی شاخص بورس که طی سه سال گذشته بر بازار حاکم بوده و اخیرا با نوسانات زیادی همراه بوده است، اقدامات دولت و سازمان بورس برای جلوگیری از افت قیمت سهام و کاهش نوسانات بازار در دستور کار قرار گرفته است تا از طریق این اقدام به بازگشت شاخص به بازار مبادرت کند.

از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه، مذاکره با صندوق توسعه ملی برای واریز وجوه به صندوق تثبیت بازار سرمایه است که در این راستا شاهد حمایت صندوق توسعه ملی برای تجهیز منابع صندوق تثبیت بازار سرمایه بودیم، هرچند به گفته کارکنان صندوق توسعه ملی، همکاری ها با تردید همراه است، اما همچنان ادامه دارد.

از دیگر اقدامات انجام شده در این حوزه، مشارکت شرکت های فعال در بازار سرمایه به ویژه شرکت های کارگزاری در تجهیز وجوه صندوق توسعه بازار سرمایه است که از سال 1398 آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

قدیر معصومی خانکاه، مدیر صندوق توسعه بازار سرمایه و تثبیت بازار سرمایه، در خصوص ساختار حمایتی تعیین شده از صندوق های توسعه بازار سرمایه و تثبیت بازار سرمایه برای اطلاع از میزان نقدینگی وارد شده به بازار و همچنین خرید سهام از صندوق توسعه بازار سرمایه از ابتدای سال 1402 تا پایان تیرماه، میزان حمایتی را که این صندوق بر اساس پیش بینی اولیه و چهار ماهه اولیه این صندوق از بازار ارائه کرده است، عنوان کرد: اقدامات لازم برای افزایش نقدینگی بازار در دستور کار ما قرار گرفت و حمایت های لازم از معاملات بورسی انجام شد.»

وی بیان کرد: بر اساس آمار ارائه شده از سوی مدیر صندوق توسعه بازار سرمایه، میزان حمایت از بازار در نیمه دوم اردیبهشت ماه 1402 افزایش یافت، زیرا تغییر روند بازار در 27 اردیبهشت و متعاقب آن افزایش فشار فروش مستلزم حضور فعالتر صندوق از سمت خریداران بود که با خرید سهام به ارزش حدود 8400 میلیارد تومان در اردیبهشت ماه انجام شد.

معصومی با بیان اینکه این حمایت عمدتاً در نیمه دوم ماه مذکور محقق شد، اعلام کرد: خالص نقدینگی ورودی به بازار در اردیبهشت ماه نزدیک به 2300 میلیارد تومان بوده و در آن زمان از منابع دیگری نیز برای پوشش خرید خرده فروشی استفاده شده است (علاوه بر منابع خرده فروشی نیمه اول اردیبهشت و فروش بلوکی همان ماه). رقم خالص حمایت های صندوق از ابتدای سال تاکنون حدود 4 هزار و 350 میلیارد تومان است.

معصومی خانقاه ادامه داد: صندوق توسعه بازار سرمایه معمولا با وجود فروش بلوک های متعدد سهام در نمادهای مختلف، در ماه های باقی مانده از نقدینگی موجود در صندوق برای حمایت از بازار استفاده می کند.

بورس 4 هزار و 350 میلیارد تومان حمایت شد

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top