تاثیر ترافیک بر مغز: از بی خوابی تا اختلال شناختی


چگونه می توانیم از خطرات گیر افتادن در ترافیک جلوگیری کنیم، زمانی که بخش زیادی از زمان روزانه ما صرف سفر در جاده های شلوغ می شود؟

تأثیر ترافیک بر مغز اهمیت ویژه ای دارد زیرا ساکنان شهرهای شلوغ روزانه زمان زیادی را در ترافیک می گذرانند. ایستادن در ترافیک و خیابان های شلوغ چگونه می تواند برای سلامت مغز ما مضر باشد؟ برای از بین بردن تأثیر ترافیک بر مغز چه اقداماتی می توان انجام داد؟ با ما در دلتاماگ همراه باشید تا پاسخ این سوالات را بیاموزید.

تاثیر ترافیک بر مغز

اثرات مضر ترافیک بر سلامت از نظر علمی ثابت شده است. سلامت روان با عواملی مانند اضطراب، بی قراری و غیرقابل پیش بینی بودن مرتبط است. به همین دلیل است که ترافیک می تواند اثرات مخربی بر مغز داشته باشد.

استرس و ناامیدی

ترافیک، تاخیر در محل کار و دوستان، و تجربه گیر افتادن بین خودروها منجر به افزایش سطح استرس و احساس ناامیدی می شود که باعث ترشح بیشتر هورمون کورتیزول می شود. ترشح طولانی مدت این هورمون باعث اختلال در سلامت مغز می شود.

فشار روانی

گیر افتادن در ترافیک مستلزم دقت زیاد، تصمیم گیری فوری و چند کار است که فشار زیادی به مغز وارد می کند. بار شناختی پردازش محرک های مختلف مانند علائم جاده و سایر وسایل نقلیه، بخش زیادی از ظرفیت مغز را به خود اختصاص می دهد و منجر به خستگی ذهنی می شود و تأثیر ترافیک بر مغز ناشی از این عوامل است.

اختلال در تمرکز و توجه

شرایط ترافیکی سنگین حفظ تمرکز و توجه را به چالشی تبدیل می کند. نیاز دائمی به نظارت بر جاده، پیش بینی اقدامات سایر رانندگان و واکنش سریع منجر به اضافه بار شناختی و کاهش توجه می شود.

احساسات و خلق و خوی منفی

ماندن طولانی مدت در ترافیک و تکرار این اتفاق باعث ایجاد احساسات منفی مانند تحریک پذیری و پایین آوردن آستانه تحمل، کسالت و عصبانیت می شود. این احساسات تاثیر بسزایی بر خلق و خو و سلامت روان دارند.

کاهش عملکرد

رفت و آمد در ترافیک سنگین منجر به اتلاف زمان، افزایش زمان رفت و آمد و کاهش بهره وری می شود که باعث کاهش کارایی شناختی و کاهش بهره وری مغز می شود.

زوال شناختی

تحقیقات در مورد اثرات ترافیک بر مغز نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوای مرتبط با ترافیک طولانی مدت، مانند ذرات ریز (PM2.5)، با زوال شناختی و افزایش خطر بیماری های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون مرتبط است. .

ذرات میکروسکوپی موجود در هوای آلوده وارد جریان خون شده و در نتیجه وارد مغز شده و منجر به التهاب و استرس اکسیداتیو می شود که به سلول های مغز آسیب می رساند.

اختلالات خواب

مثال دیگری از تاثیر ترافیک بر مغز، مشکلات ناشی از کم خوابی و بی خوابی است. ترافیک و خستگی مغز الگوی خواب شما را مختل می کند. مطالعات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض سر و صدای ترافیک روزانه در شب منجر به اختلالات خواب، از جمله مشکل در به خواب رفتن، بیدار شدن مکرر و کاهش مدت زمان کلی خواب می شود و در نتیجه به سلامت مغز آسیب می رساند.

تاثیر ترافیک بر مغز کودکان

کودکانی که در معرض آلودگی هوای ناشی از ترافیک قرار می گیرند، در مراحل رشد مغز با مشکل مواجه می شوند. مطالعات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا و ترافیک در دوران بارداری و نوزادی با افزایش خطر ابتلا به اختلالات شناختی، تاخیر رشد و مشکلات رفتاری مرتبط است.

افزایش پرخاشگری

نمونه دیگری از اثرات ترافیک بر مغز، عصبانیت ناشی از گیر افتادن در ترافیک و خستگی ناشی از آن است. شدت ترافیک باعث پرخاشگری و رفتارهای پرخطر در هنگام رانندگی می شود. این رفتارهای پرخاشگرانه نه تنها خطر تصادف را افزایش می دهد، بلکه پیامدهای روانی متعددی از جمله افزایش عصبانیت و تکانشگری را نیز به همراه دارد.

اختلال تصمیم گیری

نیاز دائمی به وزن گزینه‌ها در ترافیک سنگین، مهارت‌های تصمیم‌گیری را تحت تأثیر قرار می‌دهد و آن را به یک فرآیند خسته‌کننده تبدیل می‌کند. در نتیجه فشار روانی ناشی از ترافیک، توانایی تصمیم گیری به چالش کشیده می شود. با توجه به تاثیر ترافیک بر مغز، بهتر است به دنبال راه هایی برای مقابله با فشار روانی بر جسم و روان ناشی از ترافیک باشیم.

آسیب ناشی از دود ماشین

علاوه بر موارد ذکر شده در مورد تأثیر ترافیک بر مغز، یک مطالعه جدید به تأثیر دود اتومبیل بر سلامت مغز نیز پرداخته است. یک مطالعه جدید نشان می دهد که آلودگی هوا ناشی از ترافیک تنها در چند ساعت می تواند به عملکرد مغز انسان آسیب برساند. این اولین بار است که شواهدی مبنی بر تغییر در اتصال شبکه مغز در انسان به دلیل آلودگی هوا ناشی از ترافیک وجود دارد.

دکتر کریس کارلستن، سرپرست گروه پزشکی تنفسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC)، نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: «برای دهه‌ها، دانشمندان فکر می‌کردند که مغز انسان ممکن است در برابر اثرات مضر آلودگی هوا مصون باشد. در کانادا . این تحقیق که اولین تحقیق در نوع خود در جهان است، شواهد جدیدی ارائه می کند که از ارتباط بین آلودگی هوا و اختلال در عملکرد شناختی حمایت می کند.

تصمیمات

کمک عملی و تکنیک هایی برای مدیریت استرس ترافیکی خود دریافت کنید. در صورت امکان بهتر است مسیری بدون ترافیک برای رفت و آمد روزانه خود انتخاب کنید. استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو و اتوبوس اختصاصی یکی از بهترین راه ها برای کاهش تاثیر ترافیک بر مغز است.

اگر نمی توانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید و باید در مسیرهایی با ترافیک سنگین تردد کنید، از هدفون یا گوش گیر برای کاهش اثر آلودگی صوتی ناشی از ترافیک استفاده کنید و از مسیرهای برنامه های جستجو، مسیری را با کمترین ترافیک انتخاب کنید.

استراحت منظم، تمرین تمرکز، و شرکت در فعالیت‌هایی که آرامش و رفاه ذهنی را برای شما به ارمغان می‌آورد نیز به مقابله با اثرات ترافیک بر مغز کمک می‌کند.

توجه به این نکته ضروری است که تجربیات فردی و مکانیسم های مقابله ای برای هر فرد متفاوت است. برخی از افراد به دلیل چکش‌خواری بالا نسبت به اثرات ترافیک روی مغز مصونیت بیشتری دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است نسبت به آن حساس‌تر باشند. گوش دادن به موسیقی آرامش بخش یا پادکست های روایی، تمرین تنفس عمیق می تواند به کاهش تاثیر ترافیک کمک کند. این به مغز کمک می کند.

پیشنهاد مطالعه: عوارض کم خوابی و تعداد ساعات خواب مناسب برای هر فرد را مطالعه کنید.
تاثیر ترافیک بر مغز: از بی خوابی تا اختلال شناختی

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top