ترکیه مهاجران افغان را اخراج کرد


من گزارش میدم اخبار اقتصادی به گزارش تسنیم، علی حکمت، رئیس انجمن حمایت از پناهجویان افغان در ترکیه در بیانیه ای گفته است که از اول ژانویه تا ۲۲ ژوئن سال جاری ۱۵۲۰۰ مهاجر افغان از ترکیه اخراج شده اند.

وی افزود که این رقم نشان دهنده بیش از 55 درصد از مهاجرین افغانی است که در سال جاری در ترکیه بازداشت شده اند.

حکمت گفت که بر اساس آمار وزارت کشور ترکیه، پلیس از ژانویه تا ژوئن سال جاری 88 هزار پناهجو را از کشورهای مختلف دستگیر کرده است که بیش از 27 هزار شهروند افغان را شامل می شود.

طبق طبقه بندی وزارت کشور ترکیه، اتباع افغانستان در راس پناهجویان غیرقانونی بازداشت شده در این کشور قرار دارند.

این در حالی است که ترکیه در سال گذشته بیش از 115000 تبعه افغانستان را بازداشت کرده است.

بر اساس آمار، تا کنون حدود 300 هزار پناهجوی افغان در ترکیه به ثبت رسیده اند.

ارقام انجمن حمایت از پناهجویان افغان در ترکیه نشان می دهد که بیش از 48000 افغان درازمدت در ترکیه، نزدیک به 38000 با اقامت یک ساله و کمتر و 5000 دانش آموز افغان وجود دارد.

بر اساس گزارش رسانه ها افرادی که اقامت کوتاه مدت در ترکیه دارند و در شهرهای مختلف این کشور زندگی می کنند به دلیل مشکل گذرنامه نمی توانند اقامت خود را تمدید کنند.

کشته شدن یک سرباز ترک در عراق

به گزارش «ترکیه آی رزیدنس»، پناهجویانی که می خواهند بیش از 90 روز در این کشور بمانند باید هر 180 روز یک بار مجوز اقامت خود را تمدید کنند.

گفته می شود که این مجوز برای مدت یک تا دو سال اعتبار دارد و پناهجویان افغان برای این کار نیازی به داشتن پاسپورت منقضی ندارند. این در حالی است که برای افغان ها پاسپورت جدیدی صادر نمی شود.

با این حال، اخراج پناهجویان افغان پس از سقوط دولت قبلی افغانستان برای مدتی متوقف شد، اما از آن زمان دوباره آغاز شده است.

ترکیه مهاجران افغان را اخراج کرد

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top