تساوی حقوق بازنشستگان کجا رفت؟

من گزارش میدم اخبار برای کارآفرینان به گزارش رکنا؛ یکسان سازی حقوق بازنشستگان به 90 درصد حقوق کارکنان فعلی یکی از مطالباتی بود که 11 سال است مطرح شده است. طرحی که در گذشته موافقان و مخالفانی داشته به طناب بند تبدیل شده و در یک سو موافقان و در سوی دیگر مخالفان حضور دارند اما شورای اسلامی اخیراً خواستار توجه به یکسان سازی حقوق بازنشستگان شده است.

در سال 1399 سازمان برنامه بودجه حدود 10 هزار میلیارد تومان برای اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکی اختصاص داد، اما همین موضوع اعتراض مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی را به دنبال داشت، بنابراین این اعتراضات به اواسط برنامه هفتم توسعه رسید. به همین منظور پیشنهاد همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری ​​و تامین اجتماعی در شورای اسلامی تصویب و برای تصمیم گیری به کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم ارائه شد.

سوال از وزیر در مورد تناسب حقوق بازنشستگان

اخیرا با توجه به اوج یکسان سازی حقوق مستمری بگیران، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در شورای اسلامی در پاسخ به سئوال سید صولت مرتضوی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی که چرا یکسان سازی حقوق و مزایای مستمری بگیران و مستمری بگیران تامین اجتماعی اجرایی نشده است؟

با طرح این سوال که چرا 25 درصد باقیمانده تناسب دستمزد و مزایای مستمری بگیران و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی که طبق بند (ب) ماده 12 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اجرا نمی شود، گفت: سوال اینجاست که چرا با وجود پیگیری های مستمر تشکل های مستمری بگیران و مستمری بگیران تامین اجتماعی به عنوان کانون بازنشستگان و بازنشستگان تامین اجتماعی کشور از جمله کانون بازنشستگان و بازنشستگان کشور از جمله کانون بازنشستگان و بازنشستگان کشوری که طبق بند (ب) ماده 12 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اجرا نمی شود. شهرهای شاهین شاه ر، میم و برخوار. با توجه به گذشت بیش از 2 سال، سازمان هنوز هیچ اقدامی در مورد 25 درصد باقی مانده انجام نداده است؟»

پس از اعتراض مستمری بگیران به عدم اجرای قانون همسان سازی و تناسب در این ماه در بررسی برنامه هفتم، طرح یکسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری ​​و تامین اجتماعی به تصویب رسید که از جمله خبرهای خوشی است که می تواند بر حقوق و معیشت بازنشستگان تاثیر مثبت بگذارد.

به همین منظور برخی از نمایندگان مردم موافقت خود را با اجرای همسان سازی و تغییر معیشت بازنشستگان اعلام کردند. حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این باره می گوید: یکسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری ​​و تامین اجتماعی در کمیسیون مربوطه تصویب شده و این موضوع از وضعیت فعلی به سمت عدالت محوری با محوریت توسعه عدالت اجتماعی و حل مشکل کارکنان شاغل و بازنشسته نظام پرداخت سوق داده می شود تا شاهد عادلانه بودن پرداختی ها باشیم.

در همین راستا سیدمحمدرضا میرتاج الدین، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس که از حامیان اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان است نیز معتقد است: بازنشستگان همواره پیگیر مطالبات یکسان سازی حقوق خود از نمایندگان هستند و باید راهکاری روشن و شفاف در زمینه برخورداری از حقوق بازنشستگان از هفت گانه در نظر بگیریم. 90 درصد دستمزد کارگران».

تکلیف یکسان سازی حقوق بازنشستگان بومی چه خواهد بود؟

اما ماجرا به همین جا ختم نشد، صندوق های بازنشستگی و حامیان بازنشستگان به موضوع یکسان سازی حقوق بازنشستگان و نامناسب بودن این میزان حقوق در مواجهه با تورم در جامعه واکنش نشان دادند. در همین راستا ، نماتولله تورکی ، مدیرعامل صندوق بازنشستگی ملی ، که در یک برنامه تلویزیونی ظاهر شد ، با اشاره به سؤال از تناسب حقوق بازنشستگان ، گفت: “بحث مداوم از تناسب یکی از موضوعاتی است که می خواهیم در برنامه هفتم اجرا شود ، زیرا درصدی از حقوق و دستمزد شامل کارمندان نیز باید برای کارمندان گنجانده شود و در صورت افزایش بازنشستگی ها ، و در صورت افزایش بازنشستگی ها نیز شامل بازنشستگی ها می شود و در صورت افزایش بازنشستگی ها نیز شامل بازنشستگی ها می شود و در صورت افزایش بازنشستگی ها نیز شامل می شود و در صورتی که برای کارمندان شامل می شود و در صورتی که برای کارمندان شامل می شود ، و در صورتی که برای کارمندان نیز شامل می شود و در صورتی که برای کارمندان شامل می شود ، و در صورت افزایش حقوق ، باید برای بازنشستگی ها گنجانده شود ، .

وی با اشاره به تلاش مسئولان از جمله رئیس جمهور و وزیر کار برای تحقق این مشکل گفت: در یک ماه گذشته جلساتی با سازمان برنامه ریزی داشته ایم و همه تلاش می کنیم به نوعی این منابع را تامین کنیم.

ترکی درباره زمان بندی احتمالی اجرای تناسب گفت: این هفته با حضور کارشناسان جلسه ای برگزار می کنیم و به نظر می رسد تا مردادماه بتوانیم به جمع بندی برسیم و تا قبل از شهریور آن را نهایی کنیم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه 9 تلاش برای اجرای تناسب انجام شده است، گفت: در نیمه دوم سال 1401 بررسی کردیم و دیدیم که 230 هزار نفر از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی مشمول افزایش 1.15 درصدی حقوق شدند و احکام آنها صادر شد و ما آن را از صندوق تحت پوشش قرار دادیم، اما به دلیل این مصوبه در جلسات اسفند 140 از سازمان خارج شدیم. و 9 پروژه درخواستی برای تعدیل در 6 ماهه دوم 2019، 1400 و 1401 را اعطا کند.

جزئیات یکسان سازی مستمری های تامین اجتماعی

میرهاشم موسوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی پس از حضور در خبرگزاری فارس در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر نحوه اجرای یکسان سازی حقوق مستمری بگیران در سازمان تامین اجتماعی گفت: از زمانی که بحث همسان سازی و تناسب مطرح شد، به هر تعهدی که قانون بر عهده ما گذاشته بود، عمل کردیم. اما ما به تعهدات خود در قبال بازنشستگانی که قانون به ما داده است عمل می کنیم.

اعمال تناسب ناقص حقوق بیمه بازنشستگان

در عین حال برخی بررسی ها از اجرای ناقص تناسب حقوق مستمری بگیران در سازمان تامین اجتماعی صحبت می کند که نویسنده یکی از نظرسنجی هایی که در این سامانه مردمی منتشر شده است، می گوید: بر اساس قانون برای افرادی که دارای 75 درصد تناسب تعیین شده در مصوبه 1400 هستند، 25 درصد باقیمانده باید 14 درصد نسبت به مابه التفاوت از ابتدا پرداخت شود و 14 درصد مابه التفاوت 140 در تصمیم گیری اعمال شود. مشخص شد که تدارک اجتماعی طبق فرمول ماندر واردی کارساز بوده و حقوق بسیاری از مردم پایمال شده است.»

اختلاف سپرده 25 درصد اضافی از حقوق بازنشستگان

مجموعه این ایرادات مبنی بر نامناسب بودن حقوق مستمری بگیران و رعایت نکردن تناسب این حقوق باعث شد تا برخی از خبرنگاران سوالات خود را از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص اختلافات تامین اجتماعی و مستمری بگیران مطرح کنند. بنابراین صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه شورای دولت در خصوص اختلاف بر سر پرداخت 25 درصد حقوق بازنشستگان گفت: در صورت استحقاق مستمری بگیران این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

وی ادامه داد: برخی از بازنشستگان معتقدند این افزایش دستمزد محقق نشده است در حالی که تامین اجتماعی معتقد است به طور کامل محقق شده است. در این راستا کارگروهی برای بررسی این موضوع تعیین شده است.

تصمیم برای ادامه سیاست همسان سازی بازنشستگان

پیش از این سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با یکی از رسانه ها در خصوص یکسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: کمیسیون برنامه، بودجه و برآورد مجلس تصمیماتی اتخاذ کرد که بر اساس آن برخی از بندهای قانون برنامه ششم در برنامه هفتم توسعه تکرار شد.

وی ادامه داد: برای یکسان سازی حقوق بازنشستگان بر اساس مصوبات سال های اخیر تلاش کرده ایم. مصوبه کمیته برنامه، بودجه و محاسبات برای یکسان سازی حقوق بازنشستگان تحت پوشش بیمه کشوری، لشکری ​​و اجتماعی در برنامه هفتم در ادامه این سیاست است تا بازنشستگان نسبت درآمدی داشته باشند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: پس از تصویب مجلس به تصویب شورای نگهبان می رسد و پس از قانونی شدن اجرایی می شود.

واکنش دولت به اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان

دیروز موضوع یکسان سازی حقوق مستمری بگیران یکی از موضوعاتی بود که در نشست خبری خبرنگاران با سخنگوی اقتصادی دولت مطرح شد که سید احسان خاندوزی در این نشست خبری درباره یکسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: یکسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از جمله مستمری بگیران در دو مرحله انجام شد که منجر به رضایت این گروه شد. در صورت تصویب در کمیسیون تلفیق و مجلس، دولت قطعاً آن را در دستور کار اجرایی خود قرار خواهد داد.

تساوی حقوق بازنشستگان کجا رفت؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top