تشخیص سرطان آسان تر شد. تحقیقات پزشکی در جهان/ تشخیص سرطان با یک قطره خون!


به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، دانشمندان چینی آزمایشی اختراع کرده اند که برای تشخیص سرطان به کمتر از 0.05 میلی متر خون خشک نیاز دارد.

به گفته AI، غربالگری برای نشانگرهای زیستی خاص به عنوان یک راه ممکن برای تشخیص سرطان در مراحل اولیه تلقی می شود، اما سرطان هایی مانند سرطان پانکراس، کولورکتال و معده نیازی به آزمایش خون دقیق برای تشخیص ندارند.

همانطور که این مطالعه نشان می دهد، بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان نرخ بالای تشخیص سرطان را تجربه می کنند و نیاز مبرمی به ابزارهای تشخیصی دقیق و سریع وجود دارد که هزینه بالایی ندارند.

بهترین میزان مصرف توت فرنگی; این میوه هم ضد سرطان و هم ضد استرس است

اخبار اقتصادی: مطالعات نشان می دهد که مصرف توت ها می تواند به کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو که عامل بسیاری از بیماری ها است کمک کند و مصرف توت ها مفید است و از نواحی خاصی از بدن از جمله میکروبیوتای روده، سیستم عصبی عروقی محافظت می کند سیستم ایمنی و سیستم ایمنی به هم مرتبط هستند.

چه چیزی این آزمایش را متفاوت می کند؟

به گفته محققان چینی، این آزمایش در 82 تا 100 درصد موارد می تواند مشخص کند که بیمار مبتلا به سرطان است یا خیر.

این آزمایش تفاوت بین بیماران سرطانی و افراد بدون سرطان را تنها در چند دقیقه نشان می دهد و بر روی سرطان پانکراس، معده و روده بزرگ تمرکز دارد.

محققان این مدل را آزمایش کردند و اینکه چگونه می تواند بین افراد مبتلا به سرطان و بدون سرطان تمایز قائل شود.

آن ها آن را با آزمایش های سنتی مبتنی بر خون مایع مقایسه کردند و نتایج آن ها نشان داد که لکه های خونی خشک شده نیز در تشخیص بسیار موثر است.

در مورد سرطان لوزالمعده، آنها توانستند 81.2 درصد موارد را به درستی تشخیص دهند، در حالی که زمانی که از نمونه های خون مایع استفاده می شد، 76.8 درصد بود.

ارزیابی آنها نشان داد که اجرای این ابزار در مناطق کمتر توسعه یافته می تواند نسبت تخمینی موارد سرطان تشخیص داده نشده را کاهش دهد. به عنوان مثال، این رویکرد برای غربالگری سرطان در سطح جمعیت در روستاهای چین می تواند موارد تشخیص داده نشده را 20 تا 50 درصد کاهش دهد، به ویژه برای سرطان های پانکراس، معده و روده بزرگ.

Chaoyan Kuang، محققی که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: این آزمایش سرطان برای مدت طولانی در دسترس نخواهد بود و هنوز سال ها تا در دسترس قرار دادن این آزمایش در اختیار بیماران فاصله داریم.

روش این تست چیست؟

پس از خشک شدن، لکه های خون برای تجزیه و تحلیل بعدی ذخیره می شوند و معمولاً در آزمایش های تشخیصی مختلف استفاده می شوند. وقتی صحبت از تشخیص سرطان به میان می آید، استفاده از لکه های خونی خشک شده می تواند چالش برانگیز باشد. دلیل آن تخریب بیومارکرهای حساس و اغلب ناکافی بودن خون برای نتایج قابل اعتماد است.

بنابراین، محققان استفاده از نانوذرات معدنی را برای بهبود تشخیص سرطان پیشنهاد کرده‌اند. به طور خاص، تمرکز بر روی طیف‌سنجی جرمی پیشرفته است که نتایج قابل اعتمادی با حساسیت بهتر ارائه می‌دهد. این شامل استفاده از نانوذرات معدنی برای افزایش غلظت انتخابی و غنی‌سازی ترکیبات متابولیک از نمونه‌ها می‌شود.

با این حال، سازگاری طیف سنجی جرمی پیشرفته با آنالیز لکه های خونی خشک شده تایید نشده است. این مانعی است که باید با توجه به نیاز به روش‌های کاری استاندارد برای ایجاد قابلیت اطمینان در آزمایشگاه‌ها برطرف شود.

بر اساس مدل یادگیری ماشینی که توسعه دادند، محققان دریافتند که این نمونه‌ها نشانگرهای بیولوژیکی مهمی را حفظ کرده‌اند که برای بهبود دقت تشخیصی حیاتی هستند. این مدل از یادگیری ماشینی نوعی هوش مصنوعی است که از الگوریتم هایی برای مثال برای تشخیص سرطان استفاده می کند.

کوونگ می‌گوید: «این یک شروع عالی است، اما به دلایل زیادی به آزمایش‌های بیشتری نیاز است. به عنوان مثال، آنها تنها چند صد نمونه را آزمایش کردند و همچنین مدل یادگیری ماشینی را بر روی افرادی که قبلا سرطان داشتند آزمایش کردند. این بدان معنی است که باید تأیید شود که این آزمایش به عنوان یک ابزار تشخیصی واقعی چقدر خوب عمل می کند.

دکتر مایکل سچینی می گوید: آزمایش خونی مانند این باید از طریق آزمایشات بالینی گسترده که شامل هزاران بیمار می شود، همراه با بررسی نظارتی تأیید شود.

تشخیص سرطان آسان تر شد. تحقیقات پزشکی در جهان/ تشخیص سرطان با یک قطره خون!

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top