تصمیم سران قوا درباره 4 سند مهم اقتصادی


من گزارش میدم اخبار اقتصادی به گزارش فارس، محسن رضایی دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به تشریح وظایف این شورا پرداخت و گفت: این شورا به منظور افزایش هماهنگی قوای سه گانه در مسائل اقتصادی ایجاد شده و نباید در اختیارات سه قوه قانون گذاری و تداخل داشته باشد. همکاری بدون هماهنگی امکان پذیر نیست و اگر انتظار همکاری اقتصادی داریم باید هماهنگی صورت گیرد. لذا از سال 1376 مقام معظم رهبری دستور تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا را صادر کردند.

وی ادامه داد: هماهنگی و همکاری نیروها در سراسر جهان یک اصل اساسی است. چه در کشورهایی که سه قوه مستقل هستند، چه در کشورهایی که نخست وزیر توسط پارلمان تعیین می شود، چه در کشورهایی مانند چین که هر سه قوه عملاً یکی هستند. در تمامی این سیستم ها هماهنگی یکی از اصول اصلی و عامل موفقیت است.

دبیر شورای عالی هماهنگی سران قوا در تشریح دلایل تشکیل این شورا افزود: علاوه بر قوانین، فرآیندهای حاکمیتی همکاری ایجاد می کند. در کشور ما طبق قانون اساسی باید این هماهنگی ایجاد می شد و بر اساس قانون اساسی جدید هماهنگی سه قوه بر عهده رهبر انقلاب است و ایشان اذعان داشتند که این هماهنگی مستلزم تشکیل شورایی است و به ویژه پس از افزایش تحریم ها وظیفه این شورا اولویت بندی و ساماندهی وضعیت اقتصادی به دور از موازی کاری و مغایرت است.

رضایی افزود: این شورا اصل اجماع را پایه گذاری کرد. رئیس این شورا رئیس جمهور و مرکز این دولت است زیرا مقام معظم رهبری از دو قوه دیگر خواسته اند تا با دولت همکاری کنند زیرا امور اجرایی بر دوش دولت است. اما در نهایت برای تصمیم گیری باید به اجماع رسید.

واکنش شدید طالبان به اظهارات اخیر امیر عبداللهیان

رضایی در خصوص روند تصمیم گیری شورای عالی رهبری گفت: تصمیمات شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا بر دو محور است. اولین محور مصوبات فوری یا محرمانه برای مقابله با تحریم هایی که حداکثر یک سال به طول می انجامد. نوع دوم تصمیم گیری، گره گشایی از مسائل اساسی اقتصادی است که در 30-40 سال گذشته نه مجلس و نه دولت قادر به حل آن نبوده اند.

وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در 4 فصل به تبیین این اشکالات اساسی پرداختند و از شورای عالی رهبری خواستار اصلاح آن شدند. این کارکردها شامل اصلاح ساختار بودجه کشور، اصلاح ساختار بانکی، سند راهبردی تولید، سرمایه گذاری و اشتغال، محرومیت زدایی و رسیدگی به اقشار آسیب پذیر و گسترش عدالت و توانمندسازی اقشار محروم است.

به گفته رضایی، سند اول در مراحل پایانی است و به زودی تقدیم رهبر انقلاب می شود.

وی ادامه داد: درست کنید مشکلات مالی این امر با سیاست های اقتصادی انجام می شود که شامل سیاست های پولی، مالی و تجاری است که توسط دولت و مجلس تدوین شده و در سند بودجه سالانه منعکس می شود. به دلیل مشکلات 50 ساله کشور که عمدتا شامل تورم، کاهش ارزش و ارز پایین است. رشد اقتصادی الان ما مشکل اقتصادی داریم و اصلاح سیاست های اقتصادی که همان 4 محور ابلاغی رهبر معظم انقلاب است، راه حل این مشکلات است.

رضایی افزود: مبنای این شورا قانون گذاری و ورود به سیاست های پولی و مالی قوا جز در موارد استثنایی و افزایش هماهنگی ها نیست و در صورت نیاز در سیاست گذاری ها، شورای عالی ورود پیدا می کند.

دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ادامه داد: در خصوص دبیرخانه شورا قرار است دبیرخانه ای قوی برای امور کارشناسی تشکیل شود و علاوه بر پیگیری مصوبات شورا که بخشی از آن تشکیل شده و طرح نهایی آن در حال تهیه است.

وی افزود: همچنین دبیرخانه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا آماده دریافت نظرات کارشناسی کارشناسان و کارشناسان به ویژه حول 4 محور است و در آینده با راه اندازی سایت جمع سپاری، کارشناسان می توانند همواره نظرات خود را ارائه کنند.

رضایی تصریح کرد: هماهنگی قوا بدون قانون گذاری و دخالت در امور سه قوه و تصمیم گیری با اجماع است و اقتصاد به عنوان اولویت اول کشور از طریق این شورا دنبال می شود.

دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران کشور گفت: این شورا در ابتدای راه است و تا رسیدن به یک شورای ایده آل فاصله داریم و امیدواریم هماهنگی سران قوا بیشتر شود. جلسات این شورا چهارشنبه هر هفته در اتاق جلسات شورای عالی امنیت ملی برگزار می شود.

رضایی افزود: مواردی که در دستور کار این شورا قرار دارد موقتی است و پس از این 4 ماده ممکن است موارد جدیدی اعلام شود. به عنوان مثال، ممکن است سوال امنیت سرمایه گذاری مطرح شود و به طور کلی تصمیم گیری 1 ساله است. ما از هر نوع قانون گذاری در مورد تغییرات جدید اجتناب می کنیم. به عنوان مثال حتی مصوبه تولید به قانون برنامه هفتم رفت تا به تصویب مجلس برسد.

رضایی تصریح کرد: 17 مصوبه کلیدی در حوزه اصلاح ساختار بودجه تنظیم شده که خدمت رهبر انقلاب ارسال می شود و بسیاری از رویه ها را تغییر داده و مسیر جدیدی در بودجه ریزی ایجاد می کند. این اصلاحات بایگانی نشده و واقعی بودن مصوبات ضمانت اجراست.

دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا با بیان اینکه چهار سند در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا وجود دارد، گفت: اصلاح ساختار بودجه کشور که یکی از مشکلات اساسی کشور است. اصلاح ساختار نظام بانکی، سند راهبردی تولید و اشتغال، محرومیت زدایی و برخورد با اقشار آسیب پذیر چهار سند مهم است.

دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران کشور گفت: اصلاح ساختار بودجه، اصلاح ساختار نظام بانکی، سند تولید و اشتغال، محرومیت زدایی و برخورد با اقشار آسیب پذیر از اولویت های این شورا است.

تصمیم سران قوا درباره 4 سند مهم اقتصادی

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top