تعبیر اصولگرایان از انتقادات صریح رئیس قوه قضائیه


به کازارس اخبار اقتصادی به گزارش روزنامه اعتماد، محمد مهاجری در یادداشتی با عنوان «محسنی اژه ای پشت بلندگو چه می خواهد بگوید» نوشت: رئیس محترم قوه قضائیه گاه در سخنرانی ها، مصاحبه ها و جلسات خود مونولوگ هایی می کند و برخی از رفتارهای مقامات تحت حاکمیت خود را نقد می کند که بیشتر به کنایه می ماند. وقتی از تصمیماتی که موجب بی اعتباری دستگاه قضایی می شود صحبت می کند یا بر لزوم وثیقه متناسب با اتهام تاکید می کند یا به متهم یادآوری می کند که حقوق خود را رعایت کند، مخاطب اظهاراتش شهروندان عادی نیستند. او با مدیران و داوران در سطوح مختلف صحبت می کند.

این مطالب ممکن است در قالب دستورالعمل ها و بخشنامه های داخلی ابلاغ شود. پس اصرار رئیس کل دادگستری برای میانجیگری چیست؟ وقتی جرمی مانند نپوشیدن شمعدان در یکی از شعبه های دادگاه با احکام سنگینی مانند نظافت اماکن عمومی یا شستن جسد و ارجاع به روانپزشک مواجه می شود، در حالی که برای همان جرم در دادگاهی دیگر با احکام سبک تری مواجه می شویم، به چه تحلیلی می رسیم؟ البته هر دو داور مستقل بودند. اما یک نفر گفته است که به گفته رئیس اداره باعث تحقیر می شود.

به نظر می رسد آقای اجایی می خواهد از فشار افکار عمومی، نخبگان و دلسوزان برای اصلاح یک روند درونی در نهادهای زیرمجموعه استفاده کند. اگرچه قوه قضائیه عموماً در برابر انتقادات افراد و رسانه ها سکوت نمی کند و اغلب از کار خود دفاع می کند، اما در برابر هجمه های وکلا، رسانه ها و فضای مجازی به تصمیمات اخیر دفاعی نکرده و حتی از صحت تصمیمات و استقلال قاضی صحبتی نکرده است. برعکس، هم رئیس و هم معاون اول اداره از موضع منتقدان حمایت کردند. چندی پیش آقای محسنی اژی با اشاره به لزوم تحدید اختیارات ضابطان دادگستری، تلویحاً این تصور رایج را تایید کرد که گاه آنها تکلیف پرونده را تعیین می کنند و در واقع سمت شاکی، ضابط و قاضی را اشغال می کنند.

رویکرد آقای محسنی آژه ای اقدامی اسلامی، انسانی و ملی است تا کار قوه قضائیه مربوط به مردم و ذائقه عدالت (حتی نسبی) مورد قبول شهروندان باشد و باید مورد قبول اهالی علم، رسانه ها و نخبگان جامعه قرار گیرد. این رفتار نشانه آن است که دستگاه قضایی بیش از پیش نیاز به حمایت از مردم را احساس می کند و در صورت تحقق این امر شهروندان را برای احقاق حق خود امیدوار می کند.

سخنان سخنران آقای محسنی ادجه ای قطعا به گروه های فشار، مدعیان نفوذ در قوه قضائیه لطمه می زند و بعید نیست که در قالب حمله یا سوء قصد به ایشان متبلور شود. کسانی که قاطعانه رقبای سیاسی یا افراد خاصی را تهدید به صدور حکم مشخص از دادگاه علیه خود می کنند، با جایگاه جدید دستگاه قضایی باید اخراج شوند. این نوشتار کوتاه قطعاً قصد سرپوش گذاشتن بر کاستی های بسیار جدی دستگاه قضایی کشور را ندارد، بلکه گام مهمی که در جهت اصلاح نظام برداشته شده است را مفید می داند.

تعبیر اصولگرایان از انتقادات صریح رئیس قوه قضائیه

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top