تفاوت بین سود خالص و ناخالص چیست؟ توضیح کامل


سود ناخالص و سود خالص از جمله مواردی هستند که بیشترین استفاده را در حسابداری کسب و کار دارند. با این حال، بسیاری از صاحبان مشاغل به طور کامل از تفاوت بین این دو مطلع نیستند و بسیاری حتی نمی دانند که این دو با هم متفاوت هستند. در این مقاله از فینتو به توضیح سود خالص و سود ناخالص و تفاوت این دو پرداخته ایم پس تا انتها با ما همراه باشید.

سود ناخالص یا سود خالص چیست؟

سودی که پس از کسر هزینه های مستقیم تولید و فروش یا ارائه کالا یا خدمت باقی می ماند، سود ناخالص است. در سود ناخالص، سود شرکت بدون در نظر گرفتن هزینه های غیرمستقیم مانند هزینه های اداری یا هزینه های توزیع محاسبه می شود. برای محاسبه سود ناخالص از فرمول زیر استفاده می کنیم:

هزینه کالا یا خدمات – فروش یا درآمد خالص = سود ناخالص

سود خالص چیست؟

سود خالص سودی است که پس از کسر کلیه هزینه ها اعم از هزینه های عملیاتی، هزینه های اداری، هزینه های مالیاتی و سایر هزینه ها باقی می ماند. فرمول محاسبه هزینه های عملیاتی به شرح زیر است:

(هزینه های مالیاتی، هزینه های عملیاتی) – سود ناخالص = سود خالص

هزینه های عملیاتی*: هزینه های عملیاتی شامل کلیه هزینه های جاری و جاری تجاری (مستقیم یا غیر مستقیم) می شود. این هزینه ها می تواند شامل طیف وسیعی از هزینه های ساخت، هزینه های فروش و توزیع، هزینه های عمومی و اداری باشد.

چرا باید سود خالص و ناخالص را محاسبه کنیم؟

سود ناخالص عملکرد کلی شرکت را نشان می دهد و سود خالص نشان می دهد که آیا شرکت در حال سود یا زیان است. بنابراین لازم است هر کسب و کاری همواره در مورد هر دو عنصر تحقیق و ارزیابی کند.

تفاوت بین سود خالص و سود ناخالص چیست؟

این دو در بسیاری از موارد با هم تفاوت دارند که در ادامه با هم می خوانیم

  • ارائه شرکت: سود ناخالص وضعیت نتایج اقتصادی شرکت را نشان می دهد. در حالی که سود خالص وضعیت دقیق تری از شرکت را نشان می دهد و سوددهی یا زیان ده بودن شرکت را نشان می دهد
  • عامل عملکرد: از آنجایی که محاسبه سود خالص هزینه های مستقیم را محاسبه می کند، می توان از سود خالص برای بررسی بهای تمام شده تولید و کاهش هزینه تولید استفاده کرد. سود خالص، در مقیاس بزرگتر، عملکرد مالی یک کسب و کار را نشان می دهد و می تواند معیار خوبی برای بررسی ارزش سهام یک شرکت یا سازمان باشد، یا نشان دهد که سرمایه گذاری در یک شرکت چقدر از نظر اقتصادی موفق است.
  • محاسبه مانده اعتبار: سود ناخالص یکی از معیارهای خوب برای ارزیابی مانده معاملات است، زیرا با استفاده از سود ناخالص می توان میزان فروش محصولات یا خدمات را با هزینه های اولیه تولید مقایسه کرد. همانطور که در بالا ذکر شد، سود خالص نیز نشان دهنده سودده یا زیان ده بودن یک گروه است و با توجه به آن می توان مانده اعتباری گروه را تعیین کرد.
  • تصمیمات اساسی: سود ناخالص همانطور که قبلاً گفتیم فقط شامل هزینه های تولید می شود و هزینه های عملیاتی را شامل نمی شود، اما برای تصمیم گیری های مهم در مورد تولید یک محصول یا ارائه یک خدمت یا به طور جدی تر ادامه حیات شرکت می باشد. نیاز به مطالعه سود خالص است، زیرا سود خالص وضعیت مالی کسب و کار را با جزئیات بیشتری توضیح می دهد.

بیشتر بخوانید: تهیه صورت درآمد و هزینه

فاکتور الکترونیکی خود را به صورت رایگان به سامانه مودیان ارسال کنید:

نرم افزار حسابداری Finto با قابلیت اتصال کاملا رایگان به سیستم مالیات دهندگان امکان ارسال صورتحساب الکترونیکی برای تمامی کاربران را فراهم می کند و شما می توانید به راحتی با استفاده از نرم افزار حسابداری فینتو و بدون پرداخت هزینه و بدون کمک شرکت های مورد اعتماد و یا واسطه ها، فاکتورهای الکترونیکی خود را ارسال نمایید.از جمله ویژگی های نرم افزار حسابداری ابری فینتو می توان به سیستم برای خرید و فروش، صندوق، ذخیره سازی، ثبت خودکار اسناد، امکان ارسال فاکتور و فاکتور به صورت آنلاین و موارد مختلف دیگری که پاسخگوی نیاز شما در حسابداری کسب و کار شما می باشد. نرم افزار حسابداری Finto برای مدت زمان 15 آخرین روز برای آزمایش رایگان بله و شما می توانید همین الان و با کلیک بر روی تصویر زیر به کلیه امور مالی و حسابداری بپردازید و همچنین با نرم افزار حسابداری فینتو به صورت رایگان به سیستم مالیاتی متصل شوید.

تفاوت بین سود خالص و ناخالص چیست؟ توضیح کامل

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top