مجله اینترنتی

خبرهای روز دنیای آنلاین

توضیحات مهم سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مذاکرات برجام و جزایر سه گانه


من گزارش میدم اخبار اقتصادی به گزارش فارس، ناصر خانانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات حوزه سیاست خارجی به سوالات آنها پاسخ داد.

وی در ابتدا ایام سوگواری و سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش را تسلیت گفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی مبنی بر بیانیه مشترک روسیه و شورای همکاری خلیج فارس درباره جزایر سه گانه ایرانی و اینکه سفارت ایران قبل از امضای بیانیه، مسائل حساس ایران را به طرف روسی اطلاع داده است؟ وی تصریح کرد: احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها یک اصل شناخته شده و مسلم در حقوق بین الملل بر اساس منشور ملل متحد است. ایران رعایت این اصل در مورد تمامیت ارضی ایران توسط همه طرف ها را محترم و قابل اجرا می داند و به هر اقدامی که مغایر با این اصل باشد، واکنش جدی و مناسب نشان خواهد داد.

این دیپلمات ارشد ایرانی تصریح کرد: ایران هیچ گاه موضوع تمامیت ارضی و ارضی و حاکمیت خود بر جزایر سه گانه مذکور را منوط به مذاکره و دخالت هیچ کشوری اعم از دولت امارات، دولت روسیه و هیچ کشور دیگری در این جزایر ندانسته است. رابطه غیرقابل قبول است و آن را مردود می داند و به شدت به آن واکنش نشان می دهد. در این زمینه پاسخ ایران کاملاً واضح و شفاف و بدون هیچ گونه تساهلی بود. ایران رسماً به دولت روسیه اعتراض کرده است و مواضع سیاسی، غیر دقیق و غیر سازنده هیچ مشکلی با حاکمیت کامل بلامنازع و غیرقابل مذاکره ایران بر جزایر سه گانه ایرانی نخواهد داشت.

وی با اشاره به سفر امروز وزیر امور خارجه عمان به تهران گفت: عمان کشور شریک ما در عرصه دوجانبه و منطقه ای است و کشوری با نقش سازنده و مثبت همراه با حسن نیت برای ایفای نقش سازنده در برخی مسائل مورد علاقه بین المللی است. اشتراک گذاری از ایران و عمان. عمان همواره نقش سازنده ای در مذاکرات ایران با برخی کشورهای بین المللی و غیرمنطقه ای داشته است. این فرصتی است برای گفت‌وگوی مشترک و سازنده بین دو طرف و ادامه گفت‌وگوهای مشورتی بین دو طرف در حوزه‌های مورد علاقه. انشاالله بعد از سفر توضیحات تکمیلی را در مورد موضوعات مورد بحث به عزیزان ارائه خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:  راه‌اندازی استارتاپی برای تورلیدرها و آژانس‌های مسافرتی

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اعزام جنگنده های اف 16 آمریکا به منطقه خلیج فارس گفت: نقش دولت آمریکا در مورد مسائل منطقه ای به ویژه امنیت منطقه ای، هرگز صلح آمیز و سازنده نبوده است. بیانیه ها و حرکات بلاغی آمریکا در رابطه با موضوع مذکور، آن را سازنده و تحریک آمیز نمی دانیم و ادامه چنین اقداماتی ممکن است به ایجاد لحظات حساس جدید در منطقه به ویژه در منطقه استراتژیک خلیج فارس و دامن زدن به بی ثباتی و عدم اطمینان کمک کند. ایران هرگونه اقدام غیرقانونی و غیرسازنده ای که امنیت منطقه را تحت تأثیر قرار دهد با حساسیت و دقت رصد و رصد می کند و نسبت به هرگونه اقدام تحریک آمیز و غیرقانونی به ویژه در نزدیکی مرزهای خود حساس بوده و به آن توجه ویژه خواهد داشت. و با عنایت به اشراف و توانمندی نیروهای مسلح خود در حفظ امنیت مرزها و امنیت دریانوردی و هوانوردی در منطقه خلیج فارس، این حق را برای خود محفوظ می دارد که اقدامات بازدارنده مناسبی را با رعایت قوانین و مقررات بین المللی و حقوق بین الملل اتخاذ نماید. از حقوق مسلم خود استفاده کند. من آن را انجام خواهم داد.

وی گفت: توصیه ما به دولت آمریکا این است که از هرگونه اقدام تحریک آمیز، غیر سازنده و بی ثبات کننده در منطقه پرهیز کند. امنیت منطقه موضوع مشترک همه کشورهای خلیج فارس است. امنیت در منطقه مقوله ای یکپارچه است و تعمیق و تامین آن نیازمند همکاری جمعی کشورهای منطقه است. انتظار می رود سایر کشورهای حوزه خلیج فارس به مسئولیت خود توجه کرده و هشدارهای لازم را به دولت آمریکا بدهند تا از هرگونه اقدام تحریک آمیز و غیر سازنده پرهیز کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا و سفر وزیر امور خارجه عمان و ارتباط وی با تبادل اسرا گفت: در این دیدار نمی توانم به جزئیات مذاکرات امروز اشاره کنم. عمان شریک فعال با نقش مثبت و یکی از شرکای خوب ایران در موضوعات مورد علاقه است. ایران فرصت های دیپلماتیک برای تضمین حقوق ملت ایران را نادیده نخواهد گرفت. ایران با استفاده از ظرفیت کشورهای دوست که علاقه مند به کمک به دستیابی به توافق سازنده هستند، همواره در عمل نشان داده است که از چنین نقش های سازنده ای استقبال می کند و خواهد داشت. ما از مجاری دیپلماتیک فاصله نگرفته‌ایم و تا زمانی که بحث حقوق ملت ادامه دارد، دولت ایران از این ظرفیت‌های دیپلماتیک استفاده خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:  اثر عجیب این رژیم / هیکل مرد چاق نصف شد! + عکس

وی گفت: دولت آمریکا نیز به عنوان کشوری که به طور غیرقانونی از یک توافق بین المللی خارج شده، مسئول این اقدام است و مسئول وضعیت حاکم بر این روند است. توافق و در بازگشت مسئولانه همه طرف ها به توافق دولت آمریکا باید مسئولانه عمل کند.

کنعانی افزود: روند مذاکرات همچنان باز است و این موضوع از مجاری دیپلماتیک قابل پیگیری است. می توان مذاکرات را بر اساس مذاکرات قبلی در آینده نزدیک جمع بندی کرد، اما دولت آمریکا باید اراده و تصمیم سیاسی خود را در این زمینه نشان دهد. ما پیش خواهیم رفت و کانال های دیپلماتیک را دنبال خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره حذف رابرت مالی گفت: ارزیابی منفی یا مثبت خاصی در این زمینه نداریم. ما به رفتار دولت‌ها نگاه می‌کنیم و آمد و شد دولت‌ها را ملاک ارزیابی سیاست‌ها و برنامه‌ها نمی‌دانیم و به آن توجه نمی‌کنیم. ما به رفتار دولت آمریکا توجه داریم و ارزیابی خاصی در مورد تغییر افراد نداریم و در این زمینه واکنشی نخواهیم داشت.

وی درباره استقبال از سرکرده گروهک تروریستی منافقین در مجلس ایتالیا گفت: اقدامات رسمی دولت ایران با جدیت و فوریت انجام می شود. پذیرش منافقین و فرقه تروریستی منافقین توسط هیچ حزب و دولتی قابل دفاع و توجیه نیست. پذیرش رهبران و اعضای این فرقه در هر سطح و از هر کشور و به هر شکلی، مصداق بارز حمایت از تروریسم و ​​تحریک و ترویج تروریسم است و در تضاد کامل و آشکار با مسئولیت بین المللی دولت ها در مبارزه با تروریسم و ​​تروریسم است. به ویژه با شعارهای حقوق بشر و ادعای حقوق بشر این گونه دولت ها از جمله دولت های اروپایی در تضاد کامل است. آنها نمی توانند همزمان ادعای حفظ حقوق ملت ایران و حمایت یا پذیرش قاتلان ملت ایران را داشته باشند، کسانی که دستشان به خون ملت ایران و خون بیش از 17 هزار شهروند ایرانی آلوده است. این در تضاد با مسئولیت بین المللی کشورها برای مبارزه با تروریسم است. در این راستا، ایران به طور جدی و صریح نظر خود را به دولت ایتالیا اعلام کرد و با احضار سفیر ایتالیا پاسخ جدی داد.

بیشتر بخوانید:  رویارویی آبی؛ عرصه تازه رقابت ایران و عربستان

وی گفت: ما از هر فرصتی برای ردیابی سرکردگان این گروه استفاده کرده و می کنیم. متاسفانه بسیاری از دولت ها علیرغم شعارهای خود نتوانسته اند به وظایف خود عمل کنند. ما انتظار داریم این دولت ها به مسئولیت های بین المللی خود در مبارزه با تروریسم عمل کنند.

اعزام اعضای تحریک طالبان پاکستان به افغانستان گفت: من در این خبر هیچ امتیازی ندارم. آنچه برای ما مهم است این است که امنیت در افغانستان مقوله بسیار مهم و مهمی هم برای ملت این کشور و هم برای همسایگان آن است و نباید از خاک افغانستان برای ملت افغانستان و سایر ملل منطقه سوء استفاده کرد. ما به کمک به حفظ و تقویت امنیت در افغانستان اهمیت می دهیم. ما این را هم مسئولیت مقامات حکومت افغانستان و هم مسئولیت بین المللی برای تقویت ثبات و امنیت در افغانستان می دانیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تبادل اسرای اروپایی و ایرانی که موضوع مورد بحث خبرنگار خبرگزاری فرانسه نیز بود، گفت: افرادی که در بین اتباع خارجی زندانی شده بودند مرتکب جنایت و نقض قوانین سرزمینی ایران شدند و مورد بازجویی و محاکمه قرار گرفتند و به زندان محکوم شدند. بر اساس قوانین ایران

این خبر با…

توضیحات مهم سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مذاکرات برجام و جزایر سه گانه

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top