توضیحات مهم کنعانی درباره مبادله زندانیان ایران و آمریکا


من گزارش میدم اخبار اقتصادی به گزارش ایسنا، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در ابتدای نشست خبری خود با خبرنگاران بار دیگر اهانت های اخیر به قرآن کریم با بالا گرفتن قرآن را محکوم کرد.

ضمن اعتلای قرآن فرمود: اقداماتی که انجام می شود شرم آور است. این اقدام توهین به ارزش های بیش از دو میلیارد مسلمان و توهین به تمام ادیان الهی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر آزادسازی وجوه بلوکه شده ایران در کره جنوبی، گفت: مذاکرات با کره جنوبی در این زمینه به صورت جدی ادامه دارد و مقامات کره جنوبی اخیراً وعده های مثبتی در این زمینه داده اند و منتظر هستیم تا شاهد اقدامات عملی کره جنوبی برای آزادسازی دارایی های ایران باشیم.

وی تاکید کرد: در این حوزه مذاکرات در سطوح مختلف در حال انجام است. دولت در این زمینه جدی است و این موضوع را در قالب مذاکرات فنی، بانکی و دیپلماتیک پیگیری می کند.

کنعانی در پاسخ به سوالی مبنی بر تبادل اسرا بین ایران و آمریکا و اخبار منتشر شده در این زمینه از جمله اینکه آمریکایی ها در این مبادله درخواست آزادی نفر چهارم را داشتند، گفت: ایران بر تبادل اسرا و آزادی اتباع ایرانی که به طور غیرقانونی در آمریکا زندانی هستند اصرار دارد و در این باره جدی است.

وی با بیان اینکه در مقطعی در این زمینه به توافق رسیده بودیم، گفت: دلیل طولانی شدن این موضوع نبود اراده لازم در دولت آمریکاست.

کنعانی همچنین درباره اینکه سوالات جدیدی از سوی رسانه ها در خصوص مطالبات آمریکا در این زمینه مطرح شده است، گفت: من نمی توانم این سوالات را تایید کنم و در مورد آن اظهار نظر نمی کنم.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در مرحله ای هستیم که می توان گفت در صورت اراده طرف آمریکایی این مبادله امکان پذیر است.

کنعانی بیان کرد: برخی از کشورهایی که روابط خوبی با دو کشور دارند در این زمینه ایفای نقش می کنند و ما از نقش آفرینی آنها استقبال می کنیم. امیدواریم این کار در مدت زمان کوتاهی انجام شود.

وی ادامه داد: برای ما اظهارات رسمی مهم است نه تحلیل و گمانه زنی رسانه ای.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه ایران مسئول عدم احیای برجام است و ایران باید تنش خود را با کشورهای منطقه کاهش دهد و باعث ایجاد تنش در منطقه نشود، گفت: موضع ما در قبال آن سخنان کاملاً روشن است. دولت آمریکا به طور غیرقانونی از برجام خارج شده و در واقع مسئول از بین بردن این توافق است.

وی ادامه داد: در واقع آمریکایی ها برجام را نقض کرده اند و مسئول تخریب یک روند چند جانبه هستند. آمریکایی ها مسئول وضعیت فعلی برجام هستند و در اجرای این توافق بین المللی اختلال ایجاد می کنند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت: هم اکنون نیز تا زمانی که اراده سیاسی در دولت آمریکا وجود دارد، فرصت بازگشت طرفین به روند مذاکرات و به نتیجه رسیدن مذاکرات وجود دارد.

وی همچنین اتهامات مقامات وزارت خارجه آمریکا علیه ایران در رابطه با مسائل منطقه را رد کرد و گفت: این اتهامات مردود است. ما شاهد یک روند مثبت در مسائل منطقه هستیم و دولت آمریکا با اقدامات و اظهارات تحریک آمیز به دنبال برهم زدن روند مثبت در منطقه است و این امر در راستای تداوم سیاست های گذشته آمریکا انجام می شود. آنها با این سیاست ها و اتهامات به دنبال افزایش حضور نظامی خود در منطقه و پیشبرد اهداف نامشروع خود در منطقه هستند و همانطور که گفتم ما این اتهامات را رد می کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر سفر اخیر علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه به لهستان و اینکه آیا در این سفر مذاکراتی با دیگر مقامات اروپایی انجام شده است یا خیر، گفت: خوشبختانه با توجه به تمایل مشترک دو طرف و همچنین درخواست کشورهای اروپایی در سطوح مختلف، تاکنون شاهد مذاکرات دوجانبه و چندجانبه معاونت های ایرانی و چندجانبه وزیر خارجه ایران و کشورهای اروپایی بین این دو کشور بوده ایم. مذاکرات ادامه آن دلیل دارد و ما از ادامه این بحث ها استقبال می کنیم.

وی همچنین با بیان اینکه مذاکرات دوجانبه سیاسی با برخی کشورهای اروپایی از جمله لهستان داریم، گفت: آقای باقری در سفر به لهستان علاوه بر دیدار و رایزنی با مقامات آن کشور، در نشستی که با حضور برخی از سفرای اروپایی مقیم لهستان برگزار شد، شرکت کرد و مذاکرات دوجانبه خوبی با مقامات لهستان داشت.

کنعانی بیان کرد: این مسیر راهگشاست و فرصت ادامه این نوع گفت وگوها وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در ادامه گفتگوی خود با خبرنگاران به روند پرداخت مطالبات ایران از عراق و آخرین تحولات در این زمینه پرداخت.

وی ادامه داد: مطالبات ما در این زمینه به حساب ویژه ای متعلق به ایران واریز می شود و اخیرا دولت آمریکا مجوز لازم را برای انتقال بخشی از این مطالبات به بانک عراقی صادر کرده است. ما پیگیر این موضوع هستیم و روند کار روی این موضوع در سطوح مختلف ادامه دارد و همانطور که قبلا هم گفتم در روند آزادسازی مطالبات ایران پیشرفت داشته ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره سفر وزیر امور خارجه ارمنستان به تهران و اهداف وی از این سفر گفت: این سفر در چارچوب روابط دوجانبه ایران و ارمنستان و در پاسخ به سفر چندی پیش وزیر امور خارجه ایران به ایروان انجام می شود.

وی با بیان اینکه موضوعات مختلفی برای گفت و گو و تبادل نظر با ارمنستان داریم، ادامه داد: یکی از این موضوعات، اتفاقات اخیر در قفقاز جنوبی است و همانطور که قبلا گفتیم از روند صلح آمیز حل اختلاف استقبال می کنیم و آماده همکاری در این زمینه هستیم.

وی همچنین گفت: در حوزه اقتصادی نیز مسائل مربوط به انرژی و حمل و نقل بین دو کشور حائز اهمیت است.

کنعانی تاکید کرد: موضوع مهم دیگر در جریان مذاکرات مقامات ایران و ارمنستان، روابط کنسولی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود تصریح کرد: ایران از مذاکرات صلح آذربایجان و ارمنستان برای دستیابی به صلح جامع و پایدار و حل اختلافات استقبال می کند. ما راه حلی مسالمت آمیز برای حل اختلافات به نفع هر دو کشور و منطقه می دانیم.

وی همچنین به سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی به آفریقای جنوبی برای حضور در اجلاس امنیتی برجام اشاره کرد و گفت: موضوع این اجلاس امنیت سایبری است و همانطور که در خبرها اعلام شده، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در این جلسه شرکت خواهد کرد.

کنعانی همچنین درباره آخرین اقدامات انجام شده برای عضویت ایران در برجام توضیحاتی ارائه کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اهانت های اخیر به قرآن کریم در سوئد و دانمارک گفت: در این زمینه نیازمند اقدام جمعی کشورهای اسلامی برای جلوگیری از تکرار چنین مشکلاتی هستیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر سفر هفته گذشته وزیر امور خارجه عمان به تهران و سفر روز گذشته مشاور امور خارجی دولت قطر به ایران و ارتباط این دو سفر با مذاکرات رفع تحریم ها و تبادل اسرا بین ایران و آمریکا، گفت: بخشی از سفر اخیر مقامات عمان و قطر در چارچوب روابط دوجانبه و کشورهای ایران با ایران است. خوشبختانه در روابط ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس در وضعیت بسیار مثبتی قرار داریم.

کنعانی ادامه داد: بخشی از این سفرها نیز در چارچوب تلاش‌های مشترک با نیت خیر کشورهایی است که با ظرفیت‌ها و روابط حسنه خود با طرفین پرونده و طرف‌های برجام برای کمک به پیشبرد مذاکرات رفع تحریم‌ها و رفع انسداد دارایی‌های مالی ایران و تبادل زندانیان، آمادگی دارند. ما از ابتکارات مثبت کشورهای منطقه از جمله عمان و قطر استقبال و استقبال می کنیم.

وی با بیان اینکه دیپلماسی را بهترین راه برای احقاق حقوق ملت ایران می دانیم، گفت: مذاکرات در این زمینه ادامه دارد. ما نه خوشبین هستیم و نه بدبین. ما هرگز از پویایی دیپلماتیک غفلت نکرده‌ایم و از همه راه‌ها برای احقاق حقوق مسلم ایران و در چارچوب خطوط قرمز خود برای پیشبرد کار و بازگشت مسئولانه و متعهدانه همه طرف‌های برجام و رفع انسداد دارایی‌های ایران و آزادی زندانیان استفاده کرده و خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: راه دیپلماسی باز است و مذاکرات رو به جلو است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست خبری در خصوص عدم پذیرش سفیر جدید سوئد از سوی ایران به دلیل هتک حرمت به قرآن در این کشور اروپایی، گفت: در اعتراض به این موضوع، علاوه بر احضار سفیر سوئد، اعلام کردیم که ایران از پذیرش سفیر جدید سوئد خودداری می کند و همچنین اعزام استاک سفیر جدید خود را به تعویق انداخته است. سفیر ایران تمام تشریفات و تشریفات اعزام خود را انجام داده بود و بلیت داشت و قصد عزیمت داشت که ایران در پاسخ به این اقدام ناروا، سفیر خود را به استکهلم نفرستاد.

وی گفت: درخواست ایران از همه کشورهای اسلامی این است که اقدامات موثر و بازدارنده در این زمینه انجام دهند. پیام و مطالبه دولت ها و ملت های اسلامی و مسلمانان جهان از کشورهای اروپایی از جمله سوئد و دانمارک کاملاً روشن است. کسانی که ادعای احترام به حقوق ملت ها را دارند باید به ادعای خود عمل کنند و به خواست دو میلیارد مسلمان در سراسر جهان احترام بگذارند و از چنین اعمال شرم آور جلوگیری کنند.

توضیحات مهم کنعانی درباره مبادله زندانیان ایران و آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top