جرایم مالیاتی نظام مودیان چیست؟ شرایط و بخشنامه های عفو


همانطور که می دانید طبق قانون سازمان مالیاتی کلیه مودیان موظف به ثبت نام در سامانه مودیان و ارسال صورتحساب الکترونیکی هستند. اما برای بسیاری از مودیان این سوال پیش می آید که جریمه ثبت نام در سامانه مودیان یا عدم ارسال صورتحساب الکترونیکی چیست؟ و تبعات عدم رعایت این قانون و نظام جدید چه خواهد بود؟ در این مقاله به طور مفصل به جریمه ها و مشکلات ناشی از عدم ثبت نام در سامانه مودیان می پردازیم پس مثل همیشه تا انتها با فینتو همراه باشید.

جریمه عدم عضویت در سامانه مودیان چیست؟

قبلا در مورد سامانه مودیان و آموزش ثبت نام در سامانه مودیان صحبت کرده بودیم اما عدم ثبت نام در این سامانه چه مجازاتی دارد؟ در مهر ماه 1401، 5 تبصره به ماده 2 قانون پایانه های مغازه و سیستم مالیات دهندگان اضافه شد که مجازات عدم ثبت نام در سامانه مالیات دهندگان را مشخص می کرد. عدم ثبت نام در سامانه مودیان موجب 2 جریمه نقدی زیر می شود:

  • جریمه نقدی معادل دو برابر مالیات و عوارض پرداخت نشده یا 10 میلیون ریال (1 میلیون ریال)
  • در صورتی که مؤدی به دلایلی از قبیل عدم عضویت در سامانه مودیان، عدم استفاده از حافظه مالیاتی، استفاده از حافظه مالیاتی دیگران و یا سپردن حافظه مالیاتی خود به دیگران و عدم استفاده از پایانه های فروشگاه مجرم شناخته شود، به پرداخت محکوم می شود. 20 میلیون ریال جریمه یا 10 درصد کل فروش (هر کدام بیشتر باشد). سایر مجازات ها مانند محرومیت از معافیت های مالیاتی، درجه صفر و مشوق ها مشمول مالیات مستقیم برای همان سال مالیاتی خواهند بود.

مبالغ 10 و 20 میلیون ریالی که در بالا ذکر کردیم اکثرا تشریفاتی بوده و اکثر مودیان به پرداخت جریمه مضاعف و 10 درصد محکوم خواهند شد لذا به شما پیشنهاد می کنیم در این سامانه ثبت نام کنید. نرم افزار حسابداری فینتو امکان ارسال صورتحساب الکترونیکی و اتصال به سامانه مودیان را برای تمامی کاربران خود فراهم می کند که پیشنهاد می کنیم توضیحات بیشتر را در اینجا مطالعه کنید:

جریمه عدم اعلام شماره حساب واحد اقتصادی به سازمان مالیاتی:

در صورت امتناع از ارائه شماره حساب یا شماره حساب واحد اقتصادی که از طریق آن گردش مالی واحد اقتصادی انجام می شود، 20 میلیون ریال جریمه نقدی یا 10 درصد مبلغ فروش و همچنین جریمه هایی از قبیل طرد. از معافیت مالیاتی، نرخ صفر و مشوق ها، مشمول مالیات های مستقیم همان سال مالیاتی خواهد بود. توجه داشته باشید که دیوان عدالت اداری طی حکمی اعلام کرده است که جابه‌جایی حساب‌های بانکی درآمد مؤدی محسوب نمی‌شود، اما در صورتی که از ارائه حساب‌های بانکی واحد اقتصادی خود خودداری کرده باشید و سازمان مالیاتی متوجه این مشکل شود و پس از بررسی حساب اگر هنوز همه ابهام و سردرگمی در مورد جابجایی حساب ها از سوی سازمان مالیاتی وجود دارد، این موضوع را می توان «فرار از درآمد» و جرم تلقی کرد.

“بیشتر بخوانید: آموزش ارسال صورتحساب الکترونیکی رایگان به نظام مالیاتی”

عدم ارسال فاکتور الکترونیکی چه مجازاتی دارد؟

همانطور که گفته شد جریمه عدم ارسال فاکتور الکترونیکی معادل 20 میلیون ریال معادل 10 درصد مبلغ فروش آن فاکتور خواهد بود.

عدم ارائه فاکتور چاپی چه جریمه ای دارد؟

خودداری از ارسال فاکتور چاپی (فاکتور) یا پاک کردن و تحریف آن، جریمه ای معادل 2 درصد یا مبلغ فاکتور را به دنبال دارد.

جریمه عدم اعلام تعطیلی یک واحد اقتصادی در نظام مالیاتی:

در صورتی که مؤدیان تعطیلی و انحلال دائم یا موقت واحد اقتصادی خود را به سازمان امور مالیاتی یا سامانه امور مالیاتی گزارش ندهند، مشمول پرداخت یک درصد از مبلغ فروش گزارش نشده خواهند بود. شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که اگر مودی در این مدت اقدام به فروش یا ارائه خدمات نکند این یک درصد چگونه محاسبه می شود، باید بدانید که این یک نقطه ضعف در قانون است که هنوز به آن فکر نشده است.

بیشتر بخوانید: نحوه دریافت شناسه کالا و خدمات از سامانه مودیان

بخشنامه شرایط بخشودگی و توزیع نظام مودیان:

سازمان امور مالیاتی در تاریخ 1402/01/07 شرایط معافیت مودیان را که صورتحساب الکترونیکی خود را ارسال نکرده اند به شرح زیر اعلام کرد:

  • مشمولان مالیاتی با فعالیت پیمانکاری یا فعالیت دیگری که با توجه به ماهیت فعالیت صدور صورتحساب و صدور فعلی صورتحساب در دوره های معین انجام می شود، موضوعیت ندارد. با تشخیص اداره کل و به شرط اخذ شناسه منحصر به فرد حافظه مالیاتی
  • مودیان معلق و غیرفعال که به دلیل عدم فعالیت واجد شرایط صدور صورتحساب نمی باشند. با تشخیص مدیریت کل.
  • مشمولان مالیاتی که سامانه‌های صورتحساب الکترونیکی را آماده می‌کنند و در صورت متعهد به اخذ شناسه مالیاتی منحصربه‌فرد و صدور صورت‌حساب الکترونیکی ظرف مدت حداکثر یک ماه.

در اجرای این بند، توزیع یا گذشت جرایم منوط به انجام تعهد در مدت مقرر و در صورت عدم ایفای تعهد در مدت مقرر، رضایت به گذشت جرایم و توزیع است. بسته به مورد لغو می شود. همچنین این به منزله تمدید انصراف نیست و مشمول جرایم مقرر در قانون فروشگاه های پایانه و سامانه مالیات دهندگان خواهد بود.

قوانین بخشودگی جرایم در نظام مالیاتی چیست؟

بخشودگی جرایم نظام مالیاتی دارای دو شرط زیر است:

  • میزان جریمه های قطعی هر ساله مطابق با تورم اعلامی بانک مرکزی و به روز رسانی سازمان امور مالیاتی اعلام می شود.
  • سازمان امور مالیاتی طبق ماده 191 قانون مالیات های مستقیم نمی تواند بیش از 50 درصد جریمه ها را معاف کند.

با توجه به اینکه جرایم مالیاتی مربوط به سامانه مودیان بسیار سخت گیرانه است و علاوه بر جریمه و همچنین بخشودگی جریمه ها قوانین سختگیرانه ای نیز وجود دارد، پیشنهاد می کنیم ثبت نام و فاکتورهای خود را به موقع ارسال کنید. نرم افزار حسابداری فینتو به تمامی کاربران خود این امکان را داده است که به صورت رایگان صورتحساب الکترونیکی را به سامانه مودسان ارسال کنند و شما هم اکنون می توانید با ورود به حساب کاربری خود به صورت کاملا رایگان به سامانه مودسان متصل شوید. نرم افزار حسابداری Finto برای مدت زمان 15 روز آزمایشی رایگان و می توانید بلافاصله با ایجاد یک حساب کاربری رایگان، مدیریت کلیه امور مالی و حسابداری و ارسال صورتحساب الکترونیکی به سیستم مالیاتی شروع کنید. اگر به راهنمایی یا اطلاعات بیشتر نیاز دارید، همکاران پشتیبانی فینتو ما همیشه آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

جرایم مالیاتی نظام مودیان چیست؟ شرایط و بخشنامه های عفو

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top