جزئیات پرداخت سود سهام عدالت 1402 اعلام شد


وی گفت: سود شرکت های غیر سهامی با کمک مصوبه شورای عالی بورس به دست می آید، البته برخی از شرکت های سهامی بخشی از سود خود را صرف افزایش سرمایه شرکت و پرداخت می کنند. به صورت سهام پاداش یا حقوق بازخرید ذینفعان صرف نظر از اینکه سود نقدی یا حقوق بازخرید و سهام پاداش نیز دریافت و به حساب ذینفعان واریز شده باشد، برای سهامداران حقوق پرداخت می‌کنند.

کامات همچنین گفت: سود سال های گذشته شرکت های غیر سهامی سرمایه ای را دریافت می کنیم و به صورت یکجا از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی به سهامداران پرداخت می کنیم و تمامی سود وصول شده اعم از شرکت های با نام یا غیر سهامی از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی است. سپرده گذاری مرکزی و سامانه سجام به حساب مشمولان سهام عدالت واریز می شود.

معاون سازمان خصوصی سازی تصریح کرد: سود جمع آوری شده یک جا جمع آوری و از طریق سرمایه سهام سجام به صورت متمرکز واریز می شود.

قامت همچنین درباره توزیع سهام عدالت به بازماندگان گفت: هیئت دولت باید پرتفوی قابل واگذاری مازاد سهام خود را مشخص کند تا در قالب سهام عدالت واگذار شود و سازوکار اجرایی اعطای سهام از طریق هیات عامل اصل 44 مشخص شود، اما هنوز هیچ دستورالعملی به سازمان خصوصی سازی ابلاغ نشده است که سهام بازماندگان را توزیع کند.

سال گذشته 3.5 میلیون نفر از واجدین شرایط و بازماندگان دهک های کم درآمد توسط سازمان خصوصی سازی شناسایی و به دولت اعلام شد، اما در نهایت تا اواخر سال گذشته و در نتیجه تخصیص اوراق، پرتفوی قابل واگذاری سهام شرکت های بورسی مشخص نشد. سهام عدالت به بازماندگان در سال 1401 محقق نشد و امسال نیز به شرط معرفی سبد قابل واگذاری دولت از باقیمانده سهام خود در شرکت ها، امکان واگذاری سهام به بازماندگان وجود خواهد داشت در غیر این صورت سهامی برای بازماندگان وجود نخواهد داشت.

سبد سهام شامل 49 شرکت شامل 36 شرکت بورسی و فرابورسی و 13 شرکت غیر بورسی است که از زمان پرداخت بهای این سهام، از سال 1394 به بعد، هر ساله سود شرکت هایی که سود را در خود شناسایی کرده اند، می باشد. جلسات، توسط سازمان خصوصی سازی از طریق شرکت سپرده گذاری و سامانه سجام جمع آوری و به حساب مشمولان واریز می شود.

سال گذشته دو بار سود سهام عدالت پرداخت شد و امسال دوبار پرداخت خواهد شد. سیاست تصمیم گیرندگان استفاده از طول عمر افراد در سهام و بهره مندی از سود و درآمد آنهاست.

جزئیات پرداخت سود سهام عدالت 1402 اعلام شد

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top