جهشی بزرگ در روابط دو کشور مهم منطقه


به گزارش اختاز نیوز به نقل از فارس، «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر در حکمی «سلطان سلمین سعید المنصوری» را به عنوان سفیر فوق العاده این کشور در امارات منصوب کرد.

سفیر فوق العاده بالاترین رتبه دیپلماتیک در بین سفرا است و دارنده این عنوان دارای اختیارات بسیار بالاتری نسبت به سفیر است.

یک ماه پیش وزارت امور خارجه قطر در بیانیه ای از از سرگیری روابط دیپلماتیک و گشایش سفارتخانه های این کشور با امارات خبر داد.

به گزارش پایگاه اینترنتی «الخلیج آنلاین»، سلطان بن سلمین سعید المنصوری سیاستمدار و دیپلمات برجسته قطری است که سمت های دیپلماتیک بسیاری از جمله سفیر فوق العاده و تام الاختیار قطر در اتریش و نماینده دائم قطر در سازمان ملل و سازمان های بین المللی در وین را بر عهده داشته است.

وی همچنین از سال 2014 تا 2019 سفیر قطر در چین بود.

عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر در 5 ژوئن 2017 روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند و مرزهای زمینی و هوایی خود را به روی قطر بستند و به گفته آنها فشار حداکثری را بر این کشور آغاز کردند و 13 شرط برای احیای روابط با دوحه تعیین کردند. بسته شدن پایگاه نظامی ترکیه در قطر، تعلیق شبکه الجزیره، دوری قطر از ایران در روابط خارجی و عدم حمایت دوحه از اخوان المسلمین در منطقه از ابتدایی ترین شرایط این کشورها برای رفع تحریم بود. اما در اوایل سال 2021 در نشست شورای همکاری خلیج فارس در عربستان، توافقنامه سازش بین قطر و سایر کشورهای این شورا امضا شد، بدون اینکه حتی یکی از 13 شرط مذکور محقق شود.

در ژانویه 2021، کشورهای عربستان، امارات، بحرین و مصر به تحریم 3 و نیم ساله قطر پایان دادند و همه این کشورها به جز امارات، سفرای خود را بازگرداندند و در همان سال روابط تجاری و سیاسی با دوحه را از سر گرفتند.

اکنون با گذشت بیش از دو سال از آشتی عربستان سعودی و پایان بحران در روابط کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با دوحه، امارات و قطر متقابلا سفارتخانه های خود را باز کرده اند.

جهشی بزرگ در روابط دو کشور مهم منطقه

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top