حقوق صاحبان سهام یا حقوق مالکیت چیست؟


حقوق صاحبان سهام یا حقوق مالکیت اساساً مالکیت دارایی های شرکت توسط سهامداران و شرکت است. در این مقاله از فینتو به طور کامل توضیح خواهیم داد که سرمایه چیست. پس مثل همیشه تا پایان این مقاله با تیم فینتو همراه باشید.

حقوق صاحبان سهام یا حقوق مالکیت چیست؟

حقوق صاحبان سهام که بر اساس اصلاحیه استاندارد حسابداری شماره 1 در سال 1377 به «حقوق صاحبان سهام» تغییر نام یافت، اساساً حقوق صاحبان سهام و شرکت (اعم از حقیقی و حقوقی) از باقیمانده دارایی های شرکت، پس از کسر کلیه موارد نامناسب است. بدهی ها. این حقوق کاملاً به رشد یا نزول مالی و اقتصادی شرکت بستگی دارد و با افزایش درآمد یا افزایش رشد سهام شرکت افزایش یافته و با کاهش آنها کاهش می یابد.

فرمول محاسبه حقوق صاحبان سهام یا حقوق مالکیت

همانطور که گفته شد حقوق مالکیت یا حقوق صاحبان سهام پس از کسر کامل هزینه ها محاسبه می شود و زمانی که شرکت بدهی دارد نباید محاسبه شود زیرا حقوق مالکیت به عنوان یک حق باقی می ماند و مستقل و جدا از بدهی های شرکت است. . بنابراین برای محاسبه حقوق مالکیت می توان از فرمول زیر استفاده کرد:

بدهی های واحد تجاری – دارایی های تجاری = حقوق صاحبان سهام

عناصر تشکیل دهنده حقوق صاحبان سرمایه:

  • سرمایه اولیه: سرمایه ای که برای تأسیس و تجهیز شرکت صرف شده است. این سرمایه می تواند پول، مبلمان یا تجهیزات اداری باشد.
  • اندوخته قانونی: اگرچه اندوخته قانونی پشتوانه و ضمانت مالی برای شرکت محسوب می شود و برداشت از این حساب (پس از رسیدن به 10 درصد سرمایه اولیه) امکان پذیر است، اما معمول و مکرر نیست، اما جزء حقوق است. مشروط بر اینکه مالکان و سهامداران واقعی و قانونی شرکت پس از پرداخت و تسویه بدهی های شرکت از این محل خارج شوند.

توصیه می کنیم برای اطلاعات بیشتر در مورد ذخیره قانونی این مقاله را مطالعه کنید: سپرده قانونی و تمام نکاتی که باید در مورد آن بدانید

  • ذخیره: ذخیره با ذخیره قانونی که در بالا توضیح دادیم متفاوت است. اندوخته اساساً سودی است که در پایان هر سال می توان بین سهامداران شرکت تقسیم کرد، اما سهامداران شرکت علیرغم اینکه قانوناً مجاز به تقسیم این سود هستند، به دلایلی مانند توسعه منابع، ایجاد حمایت مالی بیشتر. برای شرکت و غیره آنها آن را به اشتراک نمی گذارند.
  • افزایش سرمایه: به عنوان سرمایه یکی از حقوق صاحبان سرمایه است. افزایش سرمایه طبق شرایط و صلاحدید شرکت توسط سهامداران جدید و قدیم موجب افزایش حقوق مالکان یا حقوق مالکیت می شود.
  • سود و زیان انباشته: سود و زیان انباشته به معنای سودهایی است که هنوز توزیع نشده است. نکته مهمی که باید بدانید این است که سود و زیان انباشته پس از کسر هزینه ها و بدهی های شرکت بررسی و محاسبه می شود.
  • ذخیره تجدید ارزیابی دارایی ها
  • تفاوت نرخ ارز
  • سهام خزانه داری

نسبت مالکیت چقدر است؟

نسبت مالکیت، ارزش ویژه دارایی های شرکت را تعیین می کند. در واقع با استفاده از نسبت مالکیت متوجه می شویم که چه میزان از دارایی های جاری شرکت توسط سرمایه خالص تامین می شود. تصور کنید که برخی از تجهیزات جدید شرکت از موجودی شرکت می آید. با استفاده از سهم مالکیت مشخص می کنیم و مشخص می کنیم که چه مقدار از کل تجهیزات شرکت توسط اندوخته تامین می شود که در اصل سهام عدالت است. هر چه نسبت مالکیت در یک شرکت بیشتر باشد نشان می دهد که شرکت ساختار مالی قوی تری دارد و نسبت بدهی یا وام شرکت کمتر است و نقطه مثبتی برای سرمایه گذاری در آن شرکت محسوب می شود.

چرا محاسبه حقوق صاحبان سهام مهم است؟

تحقیقات حقوق صاحبان سهام به دارایی ها، سود سهام و سرمایه قانونی شرکت امکان شناسایی و ارزش گذاری را می دهد. از دیگر مزایای محاسبه حق مالکیت یا حق سهم می توان به موارد زیر اشاره کرد

  • تعیین حقوق صاحبان سهام برای شرکت های سهامی بسیار مهم است. زیرا در ارزیابی و تحلیل بنیادی شرکت های سهامی مطالعه می شود
  • میزان سود یا زیان انباشته یک شرکت را می توان با مقدار سود و زیان انباشته نشان داده شده در حقوق صاحبان سهام کنترل کرد. به این ترتیب می توانید متوجه شوید که آیا این شرکت برای سرمایه گذاری ریسکی محسوب می شود یا خیر.

رایگان فاکتور الکترونیکی خود را به سامانه مودیان ارسال کنید:

نرم افزار حسابداری Finto با قابلیت اتصال کاملا رایگان به سیستم مالیات دهندگان امکان ارسال صورتحساب الکترونیکی برای تمامی کاربران را فراهم می کند و شما می توانید به راحتی با استفاده از نرم افزار حسابداری فینتو و بدون پرداخت هزینه و بدون کمک شرکت های مورد اعتماد و یا واسطه ها، فاکتورهای الکترونیکی خود را ارسال نمایید.از جمله ویژگی های نرم افزار حسابداری ابری فینتو می توان به سیستم برای خرید و فروش، صندوق، ذخیره سازی، ثبت خودکار اسناد، امکان ارسال فاکتور و فاکتور به صورت آنلاین و موارد مختلف دیگری که پاسخگوی نیاز شما در حسابداری کسب و کار شما می باشد. نرم افزار حسابداری Finto برای مدت زمان 15 آخرین روز برای آزمایش رایگان بله و شما می توانید همین الان و با کلیک بر روی تصویر زیر به کلیه امور مالی و حسابداری بپردازید و همچنین با نرم افزار حسابداری فینتو به صورت رایگان به سیستم مالیاتی متصل شوید.

حقوق صاحبان سهام یا حقوق مالکیت چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top