«خدمات» با 51 درصد بیشترین سهم را در اشتغال دارد.

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از تسنیم، بر اساس آخرین آمار ارائه شده توسط مرکز آمار ایران در بهار 1402، بررسی نرخ بیکاری در بین افراد 15 سال به بالا نشان داد که 8.2 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) بیکار بوده اند. بررسی روند تغییر نرخ بیکاری نشان می دهد که این شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل (بهار 1401) یک درصد کاهش داشته است.

در بهار 1402، 41.2 درصد از جمعیت 15 ساله و بالاتر از نظر اقتصادی فعال بودند. آنها در گروه شاغل یا بیکار بودند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی نشان می دهد که این نرخ نسبت به فصل مشابه سال قبل (بهار 1401) 0.3 درصد افزایش داشته است.

جمعیت شاغل 15 سال به بالا در این فصل 24 میلیون و 306 هزار نفر است که نسبت به فصل مشابه پارسال 728 هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش های اصلی اقتصادی نشان می دهد که در بهار 1402 بخش خدمات با 51.3 درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. پس از آن بخش صنعت با 33.1 درصد و کشاورزی با 15.5 درصد قرار دارند.

در بهار 1402 سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیلان دانشگاهی 8/40 درصد از کل بیکاران بوده است. این نسبت برای زنان بیشتر از مردان و در مناطق شهری نسبت به مناطق روستایی بیشتر است. نگاهی به تغییرات این شاخص نشان می دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱.۱ درصد افزایش داشته است.

در بهار 1402 سهم جمعیت شاغل فارغ التحصیلان دانشگاهی 26.5 درصد از شاخص کل بود. این نسبت برای زنان بیشتر از مردان و در مناطق شهری نسبت به مناطق روستایی بیشتر است. نگاهی به تغییرات این شاخص نشان می دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل 0.1 درصد کاهش داشته است.

موضوع اشتغال فارغ التحصیلان یکی از مصوبات هشتاد و پنجمین جلسه شورای عالی اشتغال است که بر اساس مصوبات آخرین جلسه شورای عالی اشتغال، رفع بیکاری فارغ التحصیلان با تاکید بر شرکت های دانش بنیان از طریق اشتغال تخصصی و استفاده از مشوق های بیمه ای، یارانه دستمزد و کارورزی در دستور کار قرار گرفت.

ایجاد مکانیزمی برای فارغ التحصیلان

در مصوبه دوم شورای عالی اشتغال، با توجه به لزوم رفع بیکاری فارغ التحصیلان به ویژه دانشجویان دکتری، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور موظف شد با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازوکاری را برای شناسایی و هدایت اشتغال دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد در شرکت‌های بیمه گر ویژه و با محوریت فعالیت‌های دانش بنیان زیر 4 سال ایجاد کند. ، یارانه دستمزد و یارانه کارورزی.

همچنین مقرر شد تعداد افراد مشمول این مصوبه و میزان بار مالی آن در قالب جدول پیوست توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعیین و تمکن مالی آن طبق قانون تعیین شود.

«خدمات» با 51 درصد بیشترین سهم را در اشتغال دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top