خطرات هوش مصنوعی از نظر بیل گیتس


استفاده از هوش مصنوعی در همه زمینه ها می تواند جایگزین نیروی انسانی شود، اما به گفته بیل گیتس، خود این فناوری می تواند مشاغل جدیدی را برای افراد ایجاد کند.

هوش مصنوعی و خطرات احتمالی استفاده از آن ذهن بسیاری از مردم جهان را به خود مشغول کرده است. بیل گیتس در یک پست وبلاگی افکار خود را در مورد خطرات هوش مصنوعی (AI) به اشتراک گذاشت. او نسبت به مزایایی که این فناوری برای آینده بشریت به ارمغان می آورد خوش بین است، اما افکار خود را در مورد زمینه های خطر بالقوه به اشتراک گذاشت. بیان کرده است. ما را در دلتاماگ دنبال کنید.

خطرات هوش مصنوعی: واقعی اما قابل کنترل!

در پست با عنوان بالا، گیتس به طور خاص پنج خطر ناشی از هوش مصنوعی را مورد بحث قرار می دهد.

1. اطلاعات نادرست تولید شده توسط هوش مصنوعی می تواند برای فریب مردم و یا حتی تاثیرگذاری بر نتایج انتخابات مورد استفاده قرار گیرد.

2. هوش مصنوعی فرآیند جستجوی آسیب پذیری ها در سیستم های رایانه ای را خودکار می کند و خطر حملات سایبری را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

3. هوش مصنوعی جایگزین شغل بسیاری از افراد در سراسر جهان خواهد شد.

4. تحقیقات قبلاً ثابت کرده است که سیستم‌های هوش مصنوعی اطلاعات تولید می‌کنند و سوگیری نشان می‌دهند.

5. در نهایت، دسترسی به ابزارهای هوش مصنوعی ممکن است به این معنا باشد که دانش آموزان مهارت های اولیه مانند مقاله نویسی را یاد نمی گیرند و این مشکل منجر به اختلال در پیشرفت تحصیلی آنها می شود.

گیتس نقش مهمی در آینده هوش مصنوعی دارد. مایکروسافت – غول فناوری که او تأسیس کرد و هنوز هم سهامی در آن دارد – یکی از بزرگترین سرمایه گذاران OpenAI، توسعه دهنده پیشرو هوش مصنوعی و خالق ChatGPT است.

اگرچه گیتس اعتراف می کند که “هیچ کس همه پاسخ ها را ندارد”، او خوش بین است که مردم می توانند این خطرات را مدیریت کنند. گیتس می نویسد: آینده هوش مصنوعی نه آنقدرها که برخی فکر می کنند تیره و تار است و نه آنقدر که دیگران فکر می کنند رویایی است.

از تاریخ درس بگیرید

گیتس خاطرنشان می کند که اقدامات دولت ها، شرکت ها و افراد به ما این امکان را داده است که خطرات ناشی از فناوری مدرن در گذشته را کاهش دهیم، و او معتقد است که همین امر در مورد هوش مصنوعی نیز صادق خواهد بود.

به هر حال، این اولین باری نیست که جوامع توسط یک فناوری جدید قدرتمند تغییر شکل می‌دهند. گیتس چندین نمونه از روش هایی را ذکر کرد که مردم قبلاً با پیشرفت های فناوری سازگار شده اند.

به عنوان مثال، امروزه مردم یاد گرفته اند که به کلاهبرداران اینترنتی اعتماد نکنند. کلاهبرداری هایی که در آن شخصی وانمود می کند که یک شاهزاده نیجریه است و در ازای به اشتراک گذاشتن شماره کارت اعتباری خود به مردم وعده پول های کلان می دهد.

به گفته بیل گیتس، مردم همانطور که از کلاهبرداری های اینترنتی آگاه شده اند، از خطرات هوش مصنوعی نیز آگاه خواهند شد.

نگرانی دیگر توسعه سلاح های سایبری با استفاده از هوش مصنوعی است. تلاشی که به گفته برخی منجر به مسابقه تسلیحاتی خواهد شد.

گیتس می نویسد که جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی یک دغدغه دیرینه بشر است. همچنین نظر بیل گیتس در مورد بیکار شدن افراد در نتیجه گسترش هوش مصنوعی این است که افراد به جای آن به مشاغل جدید مشغول می شوند.

به جای عواقب بلند مدت، بر پیامدهای کوتاه مدت و میان مدت تمرکز کنید

گیتس به جای خطرات بلندمدت، مانند سیستم‌های هوش مصنوعی بسیار قدرتمند که ممکن است بتوانند اهداف مستقل خود را اختراع کنند که با اهداف بشریت در تضاد است، فقط به خطراتی اشاره می‌کند که از قبل وجود داشته یا به زودی در پست خود در وبلاگ ایجاد خواهد شد. این بدان معنا نیست که گیتس این خطرات را جدی نمی گیرد.

در اوایل سال جاری، گیتس به همراه دیگر رهبران فناوری بیانیه‌ای را امضا کردند که هشدار می‌داد کاهش خطر انقراض ناشی از هوش مصنوعی باید در کنار سایر خطرات اجتماعی مانند همه‌گیری‌ها و جنگ هسته‌ای یک اولویت جهانی باشد.

اما گیتس، مانند سایر متفکران هوش مصنوعی مانند مارگارت میچل، معتقد است که “فکر کردن در مورد این خطرات بلندمدت نباید به قیمت خطرات فوری بیشتر تمام شود.”

هوش مصنوعی می تواند برای مشکلاتی که ایجاد می کند راه حل ارائه دهد

گیتس پیشنهاد می کند که هوش مصنوعی می تواند راه حل هایی را برای مشکلاتی که ایجاد می کند ارائه دهد. آشکارسازهای Deepfake با هوش مصنوعی می توانند با اطلاعات نادرست تولید شده توسط این فناوری مقابله کنند. او می‌نویسد که هوش مصنوعی آسیب‌پذیری‌های امنیت سایبری را شناسایی کرده و قبل از اینکه سلاح‌های سایبری مبتنی بر هوش مصنوعی بتوانند از آنها سوء استفاده کنند، آن‌ها را اصلاح می‌کند.

این رویکرد، همراه با اعتقاد او به توانایی جامعه برای مدیریت تغییرات تکنولوژیکی و مزایایی که تغییر به همراه خواهد داشت، خوش بینی محتاطانه گیتس در مورد هوش مصنوعی و درخواست او برای توسعه بیشتر هوش مصنوعی به جای توقف را توضیح می دهد.

تفکر او همسو با کسانی است که سیستم های هوش مصنوعی را توسعه می دهند. به عنوان مثال، OpenAI اخیراً اعلام کرد که تیمی را راه اندازی می کند که به دنبال توسعه سیستم های هوش مصنوعی برای هدایت و کنترل سیستم هایی است که بسیار باهوش تر از انسان هستند.

پیشنهاد مطالعه: ازدواج با هوش مصنوعی از تخیل تا واقعیت را بخوانید.
خطرات هوش مصنوعی از نظر بیل گیتس

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top