خواص کلم بروکلی 🥦 (۵ خاصیت جادویی کلم بروکلی)


کلم بروکلی یکی از سبزیجات طبیعی و سالم است. کلم بروکلی از خانواده کلم ها است که شامل کلم، کلم پیچ، کلم بروکسل و گل کلم است.

این گیاه فوق العاده سرشار از مواد مغذی است و کالری بسیار کمی دارد. اگر می‌خواهید سالم‌تر غذا بخورید، باید مصرف کلم را در اولویت قرار دهید. اگر شما یا فرزندتان کلم بروکلی دوست ندارید، بهتر است راه های بهتری برای تهیه آن امتحان کنید.

خوردن انواع میوه ها و سبزیجات می تواند خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش دهد و سلامت کلی بدن را بهبود بخشد.

مطالعات نشان می دهد که افزایش مصرف غذاهای گیاهی مانند بروکلی می تواند خطر ابتلا به چاقی، دیابت، بیماری های قلبی و سایر مشکلات را کاهش دهد. مصرف چنین موادی حتی می تواند برای بهبود وضعیت مو، افزایش انرژی و کاهش وزن مفید باشد.


  1. کلم بروکلی ضد سرطان:

مصرف مقادیر زیاد سبزیجات چلیپایی خطر ابتلا به سرطان به ویژه سرطان ریه و روده بزرگ را کاهش می دهد. مطالعات نشان می دهد که سولفورافان (یک ترکیب حاوی گوگرد که به خانواده کلم طعم تند می دهد) ممکن است به کلم قدرت مبارزه با سرطان بدهد.

محققان دریافته اند که سولفورافان می تواند فعالیت آنزیم هیستون داستیلاز (HDAC) را مهار کند. این آنزیم در رشد سلول های سرطانی نقش دارد. توانایی مهار آنزیم های HDAC ممکن است غذاهای حاوی سولفورافان را به منبعی قدرتمند برای مبارزه و درمان سرطان تبدیل کند.

اکنون سولفورافان برای این توانایی مورد مطالعه قرار گرفته است. انواع دیگر کلم مانند گل کلم، کلم بروکسل، کلم پیچ و گلچه هایی مانند کلم بروکلی نقش بسیار مهمی در این مبارزه دارند. یک ویتامین بسیار مهم در بروکلی فولات است. این ماده خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان کاهش می دهد.

مصرف کافی فولات در رژیم غذایی (در غذا) همچنین می تواند با سرطان روده بزرگ، معده، پانکراس و دهانه رحم مبارزه کند.

اگرچه مکانیسم محافظت بدن در برابر سرطان هنوز شناخته نشده است، اما محققان معتقدند که اثر محافظتی فولات به دلیل نقش آن در تولید DNA و RNA و جلوگیری از تکثیر ناخواسته است. هنوز مشخص نشده است که آیا فولات موجود در مکمل ها می تواند فواید مشابهی برای بدن داشته باشد یا خیر.


  1. کلم بروکلی و بهبود سلامت استخوان:

جذب ضعیف ویتامین K خطر شکستگی استخوان را افزایش می دهد. فقط یک فنجان بروکلی می تواند 92 میکروگرم ویتامین K روزانه مورد نیاز بدن را تامین کند.

مصرف کافی ویتامین K می تواند جذب کلسیم را بهبود بخشد و دفع کلسیم از طریق ادرار را کاهش دهد. کلم بروکلی همچنین می تواند نیاز روزانه شما به کلسیم را تامین کند. یک فنجان بروکلی 43 میلی گرم کلسیم بدن را تامین می کند.


  1. با مصرف بروکلی جوان تر به نظر می رسید:

آنتی اکسیدان ها و ویتامین C، زمانی که به طور طبیعی مصرف شوند، می توانند از آسیب پوست در اثر نور خورشید جلوگیری کرده و چین و چروک را کاهش دهند.

وقتی صحبت از ویتامین C می شود، بیشتر مردم به میوه های مرکبات فکر می کنند، اما یک فنجان بروکلی نیز حاوی 81 میلی گرم از این ماده است. این بیش از نیاز روزانه است.

ویتامین C نقش بسیار مهمی در تولید و تشکیل کلاژن دارد. کلاژن سیستم دفاعی خوبی برای پوست ایجاد می کند. ویتامین A و ویتامین E نیز برای سلامت و زیبایی پوست مفید هستند کلم بروکلی را می توان یافت.


  1. بهبود سیستم گوارش و سم زدایی طبیعی با کلم بروکلی:

خوردن غذاهای حاوی فیبر طبیعی می تواند به جلوگیری از یبوست کمک کند. این باعث می شود که سیستم گوارش از سلامت کافی برخوردار باشد و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ نیز کاهش می یابد.

مصرف منظم فیبر که برای دفع سموم ضروری است، نقش مهمی در دفع مدفوع از بدن دارد. مطالعات اخیر نشان می دهد که فیبر غذایی ممکن است نقش مهمی در تنظیم سیستم ایمنی و بهبود التهاب ایفا کند.


  1. خواص کلم بروکلی در برابر بیماری های مزمن:

بر اساس مطالعات، مصرف زیاد فیبر می تواند از پیشرفت بیماری های قلبی، سکته، فشار خون بالا، دیابت، چاقی و بیماری های روده ای جلوگیری کند.

مصرف زیاد فیبر همچنین می تواند فشار خون و سطح کلسترول بد را کاهش دهد. مصرف فیبر همچنین باعث کاهش وزن در افراد چاق می شود.


اطلاعات تغذیه ای بروکلی:

طبق تحقیقات، یک فنجان بروکلی خام (حدود 91 گرم) حاوی 31 کالری، 0 گرم چربی، 6 گرم کربوهیدرات و 3 گرم پروتئین است. فقط یک فنجان بروکلی می تواند نیاز روزانه شما به ویتامین C و K را تامین کند.

همچنین این ماده منبع بسیار خوبی از ویتامین A، فولات و پتاسیم است.


مضرات احتمالی بروکلی:

اگر از داروهای رقیق کننده خون مانند کومادین (وارفارین) استفاده می کنید، بهتر است در مورد مصرف غذاهای ویتامین K در رژیم غذایی خود با پزشک خود مشورت کنید. این ویتامین نقش بسیار مهمی در لخته شدن خون دارد.

داشتن یک الگوی تغذیه ای کامل در پیشگیری از بیماری و دستیابی به سلامت کلی مفید است. بهتر است به جای تمرکز روی یک غذا، از انواع مختلف غذا در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

خواص کلم بروکلی 🥦 (۵ خاصیت جادویی کلم بروکلی)

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top