درمان های خانگی برای سینوزیت


سینوزیت یکی از بیماری های نسبتا شایعی است که اکثر افراد به دلیل عدم آگاهی از آن رنج می برند و درد خود را به صورت مزمن با خود حمل می کنند. به همین دلیل حتی اگر سینوزیت ندارید، بهتر است با روش های درمان خانگی آن آشنا شوید.

سینوزیت که به عنوان عفونت سینوسی نیز شناخته می شود، وضعیتی است که با التهاب و تورم حفره های سینوسی مشخص می شود. این بیماری می تواند علائمی مانند درد صورت، گرفتگی بینی، سردرد و ترشحات غلیظ بینی را ایجاد کند. اگرچه درمان پزشکی اغلب برای سینوزیت شدید یا مزمن ضروری است، اما چندین درمان خانگی موثر وجود دارد که می تواند به تسکین علائم و بهبود بهبودی کمک کند. در این مقاله روش های مبتنی بر شواهد برای درمان های خانگی برای سینوزیت بررسی خواهیم کرد

درمان های خانگی برای سینوزیت

شستن بینی

شستشوی بینی شامل شستن مجاری بینی با محلول نمکی است. این تکنیک به حذف مخاط، آلرژن ها و محرک ها از سینوس ها کمک می کند و التهاب و احتقان را کاهش می دهد. این کار را می توان با استفاده از شیشه، بطری اسپری بینی یا بطری فشاری انجام داد. محلول های نمکی را می توان از داروخانه ها خریداری کرد یا در خانه با آب مقطر یا استریل مخلوط با نمک تهیه کرد.

استنشاق با آب گرم

استنشاق بخار داغ یک راه ساده و موثر برای رفع گرفتگی سینوسی است. هوای گرم و مرطوب به شل شدن مخاط، تسکین مجاری تحریک شده بینی و کاهش التهاب کمک می کند. یک کاسه را با آب داغ پر کنید، یک حوله را روی سر خود قرار دهید تا فضای بسته مانند چادر ایجاد شود و بخار آن را به مدت 5-10 دقیقه استنشاق کنید. افزودن چند قطره روغن ضروری مانند اکالیپتوس یا نعناع فلفلی می تواند تسکین بیشتری ایجاد کند.

کمپرس گرم

استفاده از کمپرس گرم روی صورت می تواند به کاهش درد و فشار ناشی از سینوزیت کمک کند. یک دستمال تمیز را در آب گرم خیس کنید، رطوبت اضافی را فشار دهید و آن را روی نواحی آسیب دیده مانند پیشانی، گونه ها و بینی قرار دهید. گرما به افزایش گردش خون، کاهش التهاب و تسکین موقت ناراحتی کمک می کند.

تامین آب

هیدراتاسیون محیط بینی برای نازک و مرطوب نگه داشتن مخاط بینی مناسب و ضروری است. در طول روز مقدار زیادی مایعات، ترجیحا آب بنوشید. مایعات گرم مانند چای های گیاهی، آبگوشت های شفاف و آب گرم با لیمو نیز می توانند به تسکین سینوس ها کمک کنند. از مصرف بیش از حد نوشیدنی های کافئین دار و الکلی خودداری کنید زیرا می توانند منجر به کم آبی بدن شوند.

مرطوب کننده

هوای خشک داخل خانه می تواند علائم سینوزیت را بدتر کند. استفاده از مرطوب کننده یا بخارساز رطوبت را به هوا می افزاید و به صاف نگه داشتن مجاری بینی کمک می کند. رطوبت را بین 30 تا 50 درصد در خانه یا اتاق خواب خود نگه دارید تا از خشکی بیش از حد جلوگیری کنید.

اسپری بینی سالین

اسپری های بینی نمکی بدون نسخه می توانند با مرطوب کردن و تسکین مجاری بینی، تسکین موقتی ایجاد کنند. این اسپری ها به کاهش احتقان و افزایش تخلیه بینی کمک می کنند. آنها را طبق دستور یا طبق توصیه یک متخصص مراقبت های بهداشتی استفاده کنید.

نتیجه درمان های خانگی برای سینوزیت

در حالی که درمان های خانگی برای سینوزیت آنها می توانند در مدیریت علائم سینوزیت خفیف تا متوسط ​​موثر باشند، اما در صورت تداوم علائم، بدتر شدن یا ابتلا به عفونت های مکرر سینوسی، مهم است که با یک متخصص بهداشت مشورت کنید. آنها می توانند تشخیص درستی ارائه دهند و در صورت لزوم مداخلات پزشکی مناسب را توصیه کنند. گنجاندن این درمان های خانگی مبتنی بر شواهد در روال درمان سینوزیت می تواند به کاهش علائم و تسریع بهبودی کمک کند.

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن مطالب بیشتر فواید ویتامین B5 برای سلامتی را بخوانید.
درمان های خانگی برای سینوزیت

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top