در انتظار علائم صعودی بازار سهام/پیش بینی بازار سهام امروز 3 آگوست


من گزارش میدم اخبار اقتصادی دیروز بورس اوراق بهادار تهران مثبت بود و شاخص کل آن حدود یک درصد افزایش یافت. اگرچه این رشد چندان زیاد نبود اما امیدهایی را در بورس ایجاد کرد.

اکنون با توجه به افزایش روز گذشته، تحلیلگران امیدوارند که بازار تا چند روز دیگر به روند صعودی خود ادامه دهد، بنابراین امیدواریم روند نزولی در بازار به پایان برسد.

با توجه به حرکت نزولی بازار، عجیب نیست که نمادها چند روزی است که با افزایش قیمت روبرو شده اند. در ابتدای این هفته، بسیاری از نمادها اصلاحاتی بالای 30 تا 40 درصد داشتند که اگر بخشی از این اصلاح جبران شود، بسیار طبیعی است.

شرط شروع یک روند صعودی

اما بیشتر از همه، فعالان بازار می خواهند بدانند که آیا فرآیند اصلاح به پایان رسیده است یا خیر. اولین شرط برای دانستن پایان روند نزولی این است که شاخص کل ابتدا از 2.1 میلیون واحد عبور کند و سپس از مقاومت 2 میلیون و 245 هزار واحدی عبور کند.

در این صورت می توان گفت که روند نزولی به پایان رسیده و بازار وارد روند صعودی جدیدی شده است. با توجه به وضعیت فعلی بازار سهام و ابهامی که هنوز در مورد سودآوری شرکت ها وجود دارد، تحلیلگران توصیه می کنند که سرمایه گذاران خریدهای جدید خود را پس از عبور از این دو محدوده مقاومتی انجام دهند تا ریسک زیان کاهش یابد.

دیروز ارزش معاملات خرد به 3800 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز یکشنبه حدود 350 میلیارد تومان افزایش داشت. اگرچه تعداد قابل توجهی از نمادها همچنان برای مجامع معلق هستند، اما می توان گفت ارزش معاملات خرد در حدی نیست که بتواند ورود به روند صعودی را تقویت کند.

لزوم افزایش ارزش معاملات

دیروز سرمایه گذاران واقعی حدود 120 میلیارد تومان پول به بازار تزریق کردند که رقم بالایی نیست اما از آنجایی که منجر به وقفه در خروج پول شد، می توان آن را اتفاق مثبتی دانست.

شاخص قدرت خرید واقعی دیروز نیز به 1 رسید که نشان دهنده افزایش قدرت خریدار واقعی نسبت به روزهای گذشته است.

با توجه به وضعیت معاملات روز گذشته می توان بازار مثبتی را برای امروز پیش بینی کرد. اما بدون افزایش ارزش معاملات، بعید است که رشد شاخص ها بسیار زیاد باشد.

در انتظار علائم صعودی بازار سهام/پیش بینی بازار سهام امروز 3 آگوست

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top