در این مقاله با ۷ مکان جالب در کرج آشنا شوید


آیا دیدنی های کرج را می شناسید؟ به نظر شما تمام جاذبه های گردشگری کرج در اطراف این شهر قرار دارند؟ به دنبال جاذبه های شهر کرج هستید؟ آیا مکان های تاریخی کرج را می شناسید؟ برای شناخت جاذبه های گردشگری کرج این مقاله را از دست ندهید.

کرج یکی از بزرگترین شهرهای ایران است که به دلیل مهاجرت پسند بودن آن را «ایران کوچک» نامیده اند. لیست دیدنی های کرج تعداد آنها بسیار زیاد است که برخی از آنها مکان های تاریخی و برخی مکان های تفریحی هستند. دلتا مگ در این مطلب سفری به شهر کرج داشت، با ما همراه باشید.

دیدنی های کرج

کرج پس از تهران بزرگ‌ترین شهر ایران است که به دلیل موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به پایتخت، تاریخ پرفراز و نشیبی دارد. این شهر دارای جاذبه های تاریخی و گردشگری فراوانی است که برخی از آنها در شهر کرج و برخی دیگر در خارج از شهر کرج واقع شده اند.

امامزاده محمد و سیده خاتون

در منطقه حصارک کرج آرامگاهی تاریخی وجود دارد که آرامگاه دو تن از نوادگان حضرت معصومه(س) است. امامزاده محمد و سیده خاتون دو تن از نوادگان امامان شیعه هستند که قبورشان در اینجا قرار دارد. موزه شهدای کرج نیز در نزدیکی این آرامگاه قرار دارد.

برج مقبره کردان

در فهرست مکان های دیدنی کرج آرامگاهی است که برخی می گویند متعلق به دوره سلجوقیان و برخی دیگر متعلق به دوره ایلخانی است. بنای این بنا یک برج آجری شش متری است که به تازگی بازسازی شده است. در وسط این بنا یک معبد فلزی قرار دارد.

بی بی نسا نام یک شخصیت تاریخی مذهبی است که از نوادگان امام زین العابدین و خواهر شاهزاده حسین بوده و آرامگاه وی در قسمت شمالی برج مقبره کردان قرار دارد.

یک موزه برند منحصر به فرد

آیا تا به حال افرادی را دیده اید که اشیا یا اقلام تاریخی را جمع آوری می کنند؟ برخی علاقه خاصی به راه اندازی مجموعه ای از چیزهای عجیب دارند. اگر علاقه خاصی به جمع آوری تمبر دارید، موزه تمبر یکتا ممکن است کنجکاوی شما را برانگیزد.

در این موزه 32 مجموعه ارزشمند تمبر و اوراق بهادار وجود دارد که در آن ها 2 میلیون و 500 هزار تمبر وجود دارد. همچنین در این موزه مجموعه بی نظیری از سکه ها و اسکناس های جهان وجود دارد که قدمت آن به جنگ جهانی دوم می رسد.

یک پارک کوچک ایرانی

پارک ایران کوچک یکی از عجیب ترین جاذبه های کرج در وسعتی به وسعت هفت هکتار است که در آن 12 سکونت اقوام مختلف ایرانی و نمادهای مهم شهرهای ایران را می بینید. شبیه سازی روستای کندوان، ابیانه کاشان، آب انبار یزد، ارگ بم و کاخ سعدالسلطنه از جمله مکان هایی هستند که ماکت های شبیه سازی شده کوچکی در این پارک دارند.

موزه کاخ سلیمانیه کرج

در زمان فتحعلی شاه موزه ای در خیابانی که امروزه به خیابان مصباح کرج معروف است ساخته شد که بعدها به اقامتگاه تابستانی قاجار تبدیل شد. نمای بیرونی این کاخ آجری بوده و دارای تزئینات داخلی است. در کنار این کاخ برجی پنج طبقه قرار داشت که گمان می رود حرمسرای پادشاهان بوده و امروزه خرابه های متعددی از آن دیده می شود.

از نکات بارز این کاخ وجود تصویری از آقا محمد خان قاجار در آن است که ظاهرا تنها تصویر ثبت شده و باقی مانده از بنیانگذار سلسله قاجار است. یکی دیگر از نقاشی های مهم این کاخ منسوب به فتحعلی شاه است که در میان پسرانش مشاهده می کنید. سی و چهارمین نفری که در این تابلو به تصویر کشیده شده، سلیمان میرزایی قاجار است. بد نیست اشاره کنیم کاخ سلیمانیه کرج به نام این پسر «سلیمانیه» نامگذاری شده است.

کاخ شمس

در میان دیدنی های کرج، کاخ شمس شاید یکی از جدیدترین مکان هایی باشد که در اواسط قرن ساخته شده است. از آنجایی که این کاخ کاخ انحصاری شمس پهلوی بوده، به کاخ شمس معروف است. نام دیگری که بر پیشانی این کاخ زیبا می درخشد کاخ مروارید است.

مساحت این باغ حدود 11 هکتار است و وسعت بنای آن به 2500 متر می رسد. کاخ شمس توسط یکی از معماران مشهور آمریکایی به نام فرانک لوید رایت طراحی شده است. معماری این کاخ پیچ در پیچ و مارپیچ است. در داخل کاخ بخش های مختلفی مانند دفتر ویژه، سالن پذیرایی، سالن ورزشی، استخر و غیره وجود دارد.

قلعه آگشت

قلعه آگشت قطعا یکی از زیباترین دیدنی های کرج است که در سال های اخیر توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است. قلعه ای عجیب و جادویی که بیننده را یاد هری پاتر و قلعه هاگوارتز می اندازد. این قلعه در روستای زیبای آگشت قرار دارد و شاید برای شما عجیب باشد. اما عمر او فقط ده است. این قلعه در ایران با نام‌های قلعه برگان، قلعه برگان و قلعه هاگوارتز نیز شناخته می‌شود.

البته این قلعه یک مکان خصوصی است و فقط از بیرون دیده می شود. صاحب قلعه مردی به نام آقای اسدی لری است.

آخرین کلمه

مکان های جالب زیادی در کرج وجود دارد که نمی توان همه آنها را در یک مقاله ارائه کرد. بسیاری از پارک ها و نقاط تاریخی و گردشگری این شهر در بین بسیاری از گردشگران محبوبیت زیادی دارد. برای دیدن برخی از این مکان ها باید به خارج از شهر کرج سفر کنید و برای دیدن بقیه، لازم نیست شهر کرج را ترک کنید. با این حال می توان گفت که مهم ترین مراکز تفریحی و نقاط گردشگری در این شهر قرار دارند و برای دیدن آن ها لازم نیست شهر را ترک کنید.

در این مقاله با ۷ مکان جالب در کرج آشنا شوید

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top