دلیل تاخیر در عرضه 4 کانتینر گوشت وارداتی چیست؟

به گزارش کارآفرین نیوز از وزارت جهاد کشاورزی، «وحید صالحی» در واکنش به ابهامات مطرح شده در خصوص گوشت منجمد گوشت گاو برزیلی گمرک شهید رجایی بندرعباس در کشور، توضیحاتی در این باره داد و زوایای خود را تشریح کرد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور درباره بلاتکلیفی ایجاد شده در خصوص آزادسازی محموله گوشت منجمد گاو وارداتی از برزیل گفت: این محموله در اسفند ماه سال 1400 وارد کشور شد و آزمایشات لازم توسط سازمان دامپزشکی برای ارزیابی وضعیت سلامت محموله و تایید انطباق بهداشتی آن با الزامات بهداشتی واردات انجام شد. اما به دلیل نبود مدارک لازم برای این محموله امکان ترخیص آن وجود نداشت و پس از پیگیری و تلاش های مستمر سرانجام در اواخر اسفند ماه 1401 شرکت واردکننده توانست مدارک را تکمیل و به گمرک اعلام کند.

وی اضافه کرد: در واقع عدم خروج و ترخیص این محموله مشکل سازمان دامپزشکی در کشور و گمرک نیست؛ چرا که در صورت عدم خروج و ترخیص این محموله مشکل سازمان دامپزشکی کشور و گمرک نیست. زیرا این مشکل عمدتاً به دلیل عدم ارائه مدارک حمل به شرکت واردکننده بوده است. همکاری مستمر و منظم سازمان دامپزشکی و گمرک همواره یکی از اصول و تعهدات اصلی این سازمان محسوب می شود.

صالحی تاکید کرد: شرکت واردکننده با مراجعه به دستگاه قضایی و پس از دریافت دستور مقام قضایی استان هرمزگان، مقرر شد در صورت انجام آزمایشات جدید و تایید وضعیت سلامت محموله، بنا به درخواست شرکت واردکننده، در فرآورده های گوشتی عملیات حرارتی شده مصرف شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه این سازمان پس از دریافت این سفارش و پس از نمونه برداری و آزمایشات کامل وضعیت سلامت محموله را بررسی کرد، افزود: البته استعلام و تاییدیه از سازمان غذا و دارو صورت گرفته است.

به گفته وی، سرانجام پس از طی این مراحل، مجوز بازرسی بهداشتی برای این محموله صادر و با تایید سایر نهادهای نگهبانی از گمرک ترخیص شد.

صالحی تصریح کرد: سازمان دامپزشکی کشور وظیفه تامین سلامت فرآورده های خام دامی تولید و وارداتی را بر عهده دارد و محموله مشخص شده در حال حاضر دارای شرایط بهداشتی است، مدارک مربوطه موجود و قابل ارائه در اختیار دستگاه های مسئول است.

دلیل تاخیر در عرضه 4 کانتینر گوشت وارداتی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top